ترفندهای جدید سارقان تلفن همراه

پلیس همواره می گوید سه مولفه، سرعت، فرصت و سهولت در بروز سرقت بویژه سرقت های خرد مهم است اما وقتی عرصه در این سه مولفه برای سارقان تنگ شود، به ندرت سرقت های آنها با موفقیت همراه خواهد بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ مرداد ۹۶

تا خودمان گرفتار یکی از کیف قاپ های خیابانی نشویم نمی توانیم حال و روز افرادی که دچار این معضل جدی شده‌اند را درک کنیم . در سال های اخیر ، با تبدیل شدن گوشی های همراه به دفتر تلفن، دفتر یادداشت، آلبوم عکس ها و فیلم ها، ذخایر اطلاعاتی ما در گوشی ها به شدت افزایش یافته و با بالا رفتن مدل و قیمت گوشی های جدید مورد توجه سارقان و کیف قاپ ها قرار گرفته است.

به دنبال استقبال مردم از گوشی های هوشمند و گرانقیمت توجه و علاقه کیف قاپان و سارقان هم از این گوشی ها بیشتر شده و در موارد بسیار، زمانی که فرد در کوچه و خیابان در حال مکالمه با گوشی است فرد دیگری با موتور یا حتی پیاده به او نزدیک شده و گوشی را به راحتی می قاپد و به سرعت دور می شود.

تازه از این مرحله به بعد است که پس گرفتن دستگاه مورد نظر و سوء استفاده از اطلاعات داخل آن اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

قصه از همین دیشب شروع شد زمانی حوالی ساعت ۱۰ شب که یکی از خبرنگاران در حال بازگشت از برنامه بود گرفتار یکی از همین کیف قاپان می شود و سارقان در یک حرکت سریع گوشی همراه وی را می ربایند و زمانی که همکار ما متوجه شده و به شماره خود زنگ می زند سارق اعلام می کند که من گوشی را پیدا کرده ام و صبح به شما پس خواهم داد.

سارق با استفاده از این فرصت به شماره تلفن های موجود در گوشی پیامک داده و در خواست واریز پول از آشنایان می کند و جالب اینکه عده ای از مخاطبان بدون تماس با صاحب گوشی و یا حتی ذره ای تردید به شماره حسابی که سارق ارسال کرده اعتماد می کنند و مبالغ قابل توجهی را به کارت وی واریز می کنند .

سارقان عکس العمل بالایی دارند چرا که از فرصت استفاده کرده و وقتی شرایط را برای آنها فراهم کنند، مقوله سهولت به میان می آید و این دو مولفه فرصت و سهولت، سبب عکس العمل سریع آنها و در نتیجه سرعت می شود.
بر این اساس باید فرصت را از سارقان گرفته و با اقدامات پیشگیرانه راه را برای انجام سرقت فراهم نکنیم.
یکی از سرقت هایی که به راحتی در کوچه و خیابان ها انجام می شود، کیف قاپی یا سرقت گوشی های همراه است به گونه ای که شاید برای خودمان اتفاق افتاده باشد یا در خیابان شاهد انجام اینگونه سرقت ها بوده ایم.
از آنجایی که این روزها با توسعه تکنولوژی هر روز یک مدل گوشی پیشرفته و گران وارد بازار می شود، نباید دور از ذهن دانست که سرقت گوشی ها همراه کمتر شود بلکه شاید هر روز شمار این نوع سرقت ها افزایش یابد زیرا یکی از راحت ترین سرقت ها به شمار می رود و به هر میزان پلیس نظارت خود را بیشتر کند، فایده ای نخواهد داشت چرا که هر شهروندی باید پلیس خود باشد و در این زمینه اقدامات پیشگیرانه را مد نظر قرار دهد.
با نگاهی اجمالی به سرقت هایی از جنس خرد، مثل گوشی همراه، پی خواهیم برد که عمدتا سارقان از بی دقتی مالباخته استفاده کرده و برای سرقت اقدام می کنند.

                                                 اعتراف سارق موبایل قاپ در چگونگی سرقت 
یکی از سارقانی که دستبند قانون به دستانش بسته شده و پرونده سنگینی در زمینه سرقت گوشی تلفن همراه دارد، به این مساله اشاره کرده و می گوید: همواره در تمام سرقت ها به میزان توجه مالباختان دقت کرده ام، سرقت هایی موفق بوده که مالباخته توجهی به اطراف نداشته و کوچک ترین دقتی در مراقبت از گوشی تلفن همراه خود نیز نداشته و از این فرصت استفاده کرده و در کوچکترین زمان ممکن و بی آنکه مالباخته احساس خطری از محیط اطراف خود کند، اقدام به سرقت می کردم.
اگر گفت و گویی با مالباختگان نیز داشته باشیم، متوجه خواهیم شد و حتی آنها نیز این مساله را تایید می کنند که متوجه اطرافم نبودم، ذهنم درگیر بود و…
از آنجایی که مسیر ردیابی گوشی و شناسایی سارقان به گونه ای طولانی و وقت گیر است برخی از مالباختگان از مال خود گذشته و ترجیح می دهند درگیر این مسیرهای طولانی و به گفته خودشان بی نتیجه نشوند به همین دلیل است که سارقان بدون هیچ ترس و واهمه ای هر روز جسورتر شده و دست به این اقدام می زنند.
گوشی همراه سعید جوان ۲۳ ساله برای بار دوم طعمه سارقان گوشی های همراه شد، می گوید: یک گوشی گران قیمت سال گذشته خریده بودم در تاکسی جا گذاشتم بعد از گذشت یک ماه، فردی به منزل ما زنگ زد و گفت، گوشی شما را از فردی خریده ام و حاضرم این گوشی را با دریافت ۴۵۰ هزار تومان به شما بفروشیم در حالی که گوشی ام را یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خریده بودم.
وی ادامه می دهد: بعد از این تماس به دادسرا رفته و نامه ای به من دادند تا به اپراتور تلفن همراه داده شود تا گوشی همراه مورد ردیابی قرار گیرد، اما در نهایت گوشی خودم را از سارق خریداری کردم.
این جوان ادامه می دهد: البته در مدتی که گوشی تلفن همراه ردیابی می شد، گوشی تلفن روشن بوده و در دست خودم بود اما گویا اصلا گوشی ام را ردیابی نکرده اند چون هیچ گونه تماسی از سوی پلیس با من گرفته نشد.
برای دومین بار گوشی دیگری را که به تازگی خریداری کردم، سارقان در یکی از خیابان های اصلی تهران از من سرقت کردند.
در حالی که به سمت مخالف یکی از خیابان اصلی و پرتردد تهران در حال حرکت و مکالمه بودم، ناگهان ضربه ای از پشت به سرم وارد و گوشی از دستم ربوده شده و سارقان با موتور متواری شدند.
بلافاصله با ۱۱۰ تماس گرفتم، بعد از تماس، موتور سوار پلیسی سریع به محل وقوع سرقت، رسیده و در حالی که در حال تهیه گزارش بود یکی از خودروهای نیروی انتظامی نیز خود را به محل رساند.
زهره، خانمی حدودا ۳۸ ساله است که گوشی تلفن همراهش را با مبلغ بالایی خریداری کرده بود، در حالی که پشت فرمان خودرو نشسته بود، مورد دستبرد قرار می گیرد.
بعد از گذشت حدود یک ماه و طی کردن مراحل قانونی از طریق آگاهی و مرکز ردیابی گوشی دادسرا، تلفن همراهم ردیابی شد، سارق در یکی از شهرستان های استان تهران دستگیر شد و پس از تحویل سارق به دادگاه، پس از سه روز بدون هیچ دلیل و مدرک قانونی دال بر بی گناهی، این فرد آزاد شد.

پس از سرقت گوشی موبایل چکار کنیم؟

-سریعا با شماره خود تماس بگیرید، چرا که ممکن است خوش شانس باشید و کسی آن را پیدا کرده و پاسخ دهد.

-در اولین فرصت مراتب را به اپراتور مربوطه اعلام و سیم کارت خود را بسوزانید تا حداقل مسئولیت حقوقی در قبال احتمال ارتکاب به اعمال مجرمانه گریبان گیرتان نشود.

-جهت رد یابی با در دست داشتن مدارک شناسایی و جعبه گوشی به نزدیکترین کلانتری یا دادسرا مراجعه و تقاضای خود را ارائه دهید تا اقدامات فنی و اطلاعاتی دیگر صورت گیرد.

در این راستا مرکز تشخیص و پیشگیری فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا (فتا)

اقدامات پیشگیرانهای را به هموطنان ارائه می دهد.

**روش های ردیابی گوشی های اندرویدی

نکته قابل تامل در مورد سرقت گوشی های هوشمند و اندرویدی این است که قابل ردیابی هستند براین اساس لازم است تا مالباختگان حتما موارد سرقت را اطلاع دهند زیرا ضمن ردیابی این گوشی ها، محل های سرقت توسط پلیس شناسایی و این گونه محل ها برای سارقان نا امن می شود.
پلیس در این زمینه دو راه توصیه می کند:

**روش اول؛ استفاده از اکانت گوگل

پیش نیاز این کار متصل کردن گوشی به اکانت «جی میل» است
برای اینکه بعدا بتوانید از قابلیت ‘Android Device Manager’ که یکی از قابلیت‌های کاربردی گوگل است استفاده کنید حتما باید یکبار از گوشی اندرویدی خود وارد اکانت جی میل خود شوید.
فرقی نمی‌کند از چه طریقی (جی میل، گوگل پلی، Maps، یوتیوب و ….)وارد اکانت خود شوید، فقط کافی است یکبار از طریق گوشی اندرویدی خود اطلاعات جی میل خود را وارد کرده باشید. در صورتی که گوشی شما گمشده باشد؛ می‌توانید با مراجعه به این لینک و وارد کردن اطلاعات اکانت خود مکان فعلی گوشی خود را با دقت بسیار خوبی شناسایی کنید.

سه گزینه برای اقدامات بعدی وجود دارد:

۱-Ring: به مدت ۵ دقیقه صدای زنگ گوشی شما پخش خواهد شد. این مورد برای مواردی مناسب است که گوشی شما در نقطه کوری گم شده و پیدا کردنش مشکل است با استفاده از این قابلیت می‌توانید گوشی خود را پیدا کنید.
۲- Lock: با استفاده از این قابلیت می‌توانید در صورت گم شدن گوشی، دستگاه خود را قفل کرده و برای آن رمزعبور بگذارید.
۳- Erase: این گزینه برای مواردی است که گوشی شما گم شده و اطلاعات بسیار حساسی در آن دارید که به شدت شما را نگران کرده است. توصیه می‌شود در چنین مواردی از این قابلیت استفاده کنید تا اطلاعات شما کلا از روی گوشیتان پاک شود.
گوشی شما در صورتی توسط این قابلیت گوگل ردیابی خواهد شد که به اینترنت متصل شده باشد. در واقع مکان ارائه شده، مکانی است که آخرین بار گوشی شما آنلاین بوده است.
مسلما بهره‌گیری از گوشی‌های هوشمند بدون اتصال به اینترنت فایده چندانی ندارد پس به احتمال زیاد گوشی شما بعد از سرقت نیز به اینترنت متصل خواهد شد. البته توصیه می‌شود اگر باتری گوشی شما ظرفیت کافی را دارا است همواره دیتای گوشی خود را روشن کنید تا در صورت گم شدن سریع‌تر بتوانید آن‌را ردیابی کنید.

**روش دوم: استفاده از GPS

پیش نیاز استفاده از این روش نصب نرم افزار ‘GPS SMS Phone Finder’ است. این نرم افزار را می‌توانید دانلود کنید. حال بعد از اینکه نرم افزار را بر روی گوشی خود نصب کردید در صورتی که گوشی خود را گم کردید از خط دیگری عبارت ‘locateme YOUR_KEY’ را به خط خود ارسال کنید. ‘YOUR_KEY’ در واقع رمز شماست که با اجرای اپلیکیشن باید آن را تعیین کنید مثلا اگر رمز شما Cat92 باشد باید عبارت locateme Cat92 را پیامک کنید. در این صورت اطلاعات مکان فعلی گوشی شما به صورت لینک برایتان ارسال خواهد شد. با وارد کردن این لینک در مرورگر می توانید مکان گوشی خود را بر روی نقشه مشاهده کنید.
توجه داشته باشید باید حتما GPS گوشی شما روشن باشد تا بتوانید از این نرم افزار استفاده کنید. به این منظور می‌توانید همواره GPS خود را روشن نگه دارید و برای اینکه بعد از سرقت GPS شما خاموش نشود از اپلیکیشن‌های قفل گذاری استفاده کرده و بر روی تنظیمات خود پسورد بگذارید.
در صورتی که مطمئن هستید گوشی شما به سرقت رفته و گم نشده است به هیچ‌ وجه شخصا به پیگیری موضوع اقدام نکنید و حتما از طریق مراجع ذیصلاح موضوع پیگیری شود.

**مسیر ارتکاب سرقت را پرمخاطره کنید

سرهنگ رضا معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا به شهروندان توصیه می کند با ایمن سازی محیط، دسترسی سارقان را به اموال دشوار کنند یا با نظارت دقیق بر روش های دسترسی به اموال و کنترل آن، رفع منافذ و نقاط ضعف، مسیر ارتکاب سرقت را پر مخاطره کرده و در نتیجه معادلات سارق را برهم زده و او را از ارتکاب جرم منصرف کنند.
وی می افزاید: تکنیک دیگر پیشگیری از سرقت، افزایش خطر ارتکاب سرقت با کاهش گمنامی و ناشناختگی افراد در ساختمان یا محل است که از این طریق ورود افراد ناشناس و سارقان احتمالی، بهتر آشکار شود که البته استفاده از نگهبان یا مامور مراقب بویژه در منطقه های محله محور تاثیر بیشتری دارد.
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی آخرین تکنیک پیشگیری از سرقت را کاهش منافع ناشی از ارتکاب این جرم دانسته و می گوید: با ردیابی اموال مسروقه به جهت شناسایی سریع صاحبان آن و نیز کنترل خرید و فروش اموال دست دوم، رسیدن به این هدف را ممکن می کند.
سرهنگ موذن اضافه می کند: اکثر سارقان بالقوه کاملا عقلانی اقدام کرده و برای رسیدن به هدف خود (سرقت) با موازنه سود و زیان، بررسی موقعیت ها و فرصت ها، از روش ها و شیوه های آسان و کم خطر استفاده می کنند.
وی می افزاید: در این راستا افراد می توانند برای تغییر موقعیت های خاص که ارتکاب جرم در آن زیاد است با دشوار و پرخطر کردن و یا جاذبه زدایی، سارقان بالقوه را از ارتکاب سرقت منصرف کنند و آنان را مجبور به پذیرش این واقعیت کرده که منافع عدم ارتکاب جرم سرقت در وضعیت جدید، از ارتکاب آن بیشتر است.
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا به سه عامل ضروری برای ارتکاب سرقت اشاره کرده و می گوید: فرد دارای انگیزه (سارق بالقوه) که زمینه ارتکاب سرقت را داشته باشد و سپس بزه دیده بالقوه با بی مبالاتی، تحریک و در نهایت محیط پیرامونی زمینه و شرایط را برای ارتکاب و یا عدم انجام این جرم را برای مجرم فراهم می کند.
به گفته سرهنگ موذن، در راستای کاهش اقدام به سرقت و ایجاد فرصت های موجود و نیز نامساعد کردن مقدمات ارتکاب جرم بایستی اقدامات پیشگیرانه حول سه محور مجرم، بزه دیده بالقوه و محیط پیرامونی انجام شود.
این مقام انتظامی با بیان اینکه برای پیشگیری وضعی از جرم سرقت باید به دنبال کاهش فرصت های جرم بود، می گوید: دشوار کردن زمینه های ارتکاب سرقت، مبارزه قاطعانه با سرقت و افزایش دستگیری مجرمان،کاهش منافع حاصل از جرم و جاذبه زدایی ارتکاب سرقت بوده تا از این طریق در تصمیم گیری سارقان بالقوه سهیم باشیم.

۱-گوشی موبایل و هر نوع وسیله شخصی تان را از خود دور نکنید.

۲-اطلاعات شخصی و خصوصی خود را (تصاویر،عکس،فیلم ) را در حافظه های جانبی نگهداری کنید.

۳-هنگام استفاده از تلفن در اماکن عمومی خیلی مضطرب و هیجان زده نشوید.

۴- گوشی را در حالت قفل قرار دهید.

۵ -از آنتی ویروس استفاده نمایید تا پس از دزدیده شدن بتوانید با ارسال یک پیامک به شماره ای خاص برنامه را دریافت و گوشی خود را قفل نمایید و یا موقعیت آن را پیدا کنید.

۶-در گوشیتان برنامه هایی نصب کنید که این امکان را به شما بدهد تا از راه دور تمام اطلاعات خود را از گوشی حذف کنید.

پاسخ دادن