چگونه یک مبل دست دوم را تمیز کنیم

اقتصاد برتر

اگر شما طرفدار خریدن وسایل دست دوم هستید، بعد از خرید یک دست مبل دست دوم، بایستی با تمیزکنندۀ مناسب آن را قبل از استفاده تمیز کنید وگرنه با ورود مبل به خانه، میکروب، بوهای ناخوشایند و سایر آفات نیز وارد محیط زندگی شما می‌شوند. 

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ دی ۹۹

علاوه بر آن، اگر در خانه بچۀ کوچک و یا حیوان خانگی دارید به خوبی می‌دانید که یک مبل چقدر سریع می‌تواند از نویی به کهنگی تبدیل شود. کودکان و حیوانات خانگی به راحتی لکه‌ها و کثیفی‌ها را روی اجسام ایجاد و جرم و میکروب را در اطراف پخش می‌کنند. اگر می‌خواهید که از شر لکه‌ها و کثیفی‌ها خلاص شوید، ابتدا از یک تمیزکنندۀ طبیعی استفاده کنید. در این مقاله برآنیم که شما را با روش‌های تمیزکردن مبل و مواد مورد استفاده برای این کار، آشنا کنیم.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید برآورد قیمت شستشوی مبل را در شهر خودتان داشته باشید. مثلا اگر به دنبال یک مبل شویی در تهران باشید می‌توانید درخواست شستشوی مبل ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

مواد و ابزار مورد نیاز:

جاروبرقی

فرچه

جوش شیرین

سرکه

صابون

آب گرم

اسپری آفت کش

دستمال مرطوب

  • دستورالعمل:

یک، مبل را جارو بکشید:

اولین قدم جارو کشیدن مبل و خلاصی از گرد و خاک‌ها و بقایای غذا و موی حیوانات است. اگر نشانه‌ای از آفت دیده شد، برای کشتن آن‌ها اقدام کنید. تمام سوراخ سنبه‌های مبل را جارو بکشید و چندبار اینکار را بکنید.

دو، ضدعفونی کنید و مبل را دستمال بکشید:

ممکن است برای رهایی از شر لکه‌های موجود، نیاز به درست کردن محلول شویندۀ طبیعی داشته باشید. ابتدا محلول را روی قسمت کوچکی از مبل امتحان کنید تا مطمئن شوید که به بافت مبل آسیبی وارد نمی‌کند. سپس با یک دستمال مرطوب مخصوص، مبل را با دقت تمیز کنید. حواستان باشد که اسپری و یا دستمال حاوی وایتکس نباشد و به چوب و سایر قسمت‌های مبل آسیب وارد نکند.

اقتصاد برتر

سه، استفاده از اسپری آفت‌کش (اختیاری):

اگر مبل را دست دوم خریده‌اید، بایستی قبل از وارد کردن آن به خانه، از اسپری آفت کش استفاده کنید. این آفات با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند. تمام سوراخ سنبه‌های مبل را اسپری بزنید تا کک‌ها و سایر آفات از بین بروند. سپس مبل را به مدت بیست و چهار ساعت در معرض هوا قرار دهید. دقت کنید که مواد شیمیایی موجود در اسپری برای حیوانات خانگی شما مضر نباشد.

چهار، از بین بردن بوهای ناخوشایند:

بسیاری از بوهای ناخوشایند مبل، ناشی از تجمع رطوبت و باکتری است. جوش شیرین در برابر هر دوی این مسائل می‌تواند کمک شایانی کند. ابتدا مطمئن شوید که جوش شیرین رنگ مبل را از بین نمی‌برد. برای اطمینان حاصل کردن از این امر بایستی جوش شیرین را روی قسمت محدودی از مبل امتحان کنید. سپس مقدار زیادی از جوش شیرین روی همۀ قسمت‌های مبل بپاشید و با فرچه آن را کاملا روی مبل پخش کنید تا یک لایه از جوش شیرین مبل را بپوشاند. اجازه دهید که جوش شیرین چند ساعتی روی مبل قرار داشته باشد و سپس با جارو برقی آن را از روی مبل جمع کنید.

پنج، از بین بردن لکه‌ها:

اگر بعد از انجام مرحلۀ قبل کماکان بوی ناخوشایند از سطح مبل به مشام شما می‌رسید، حالا نوبت استفاده از ترکیب سرکۀ سفید و آب است. بعد از اینکه محلول روی مبل خشک شد، بوی سرکه و هم چنین سایر بوهای ناخوشایند ناپدید می‌شود.

قبل از اینکه اقدام به لکه زدایی کنید، ابتدا نوع پارچه را مشخص کنید. بافت برخی از پارچه‌های رو مبلی بسیار ظریف است و حتی نباید خیس شود. در برخی دیگر مانند پوشش‌های چرمی بایستی اقدامات دیگری را انجام داد.

شما می‌توانید با ترکیب مایع صابون، سرکه و آب گرم یک محلول تمیز کننده درست کنید. این محلول را در یک بطری اسپری بریزید و روی لکه‌های مبل اسپری کنید. سپس با استفاده از فرچه محلول تمیز کننده را روی لکه پخش کنید تا تمیز شود.

نکاتی برای تمیز نگه داشتن مبل برای مدتی طولانی:

مرتب مبل را جارو بکشید: اقلا یک روز در هفته را به جارو کشیدن مبل اختصاص دهید.

استفاده از رول‌های چسب‌دار برای جدا کردن موی حیوانات از روی سطح مبل

استفاده از رومبلی: رومبلی می‌تواند مانع بر جای ماندن بسیاری از لکه‌ها بر روی مبل شود.

نکاتی راجع به لکه‌های مختلف:

لکه‌بری فرآیندی با آزمون و خطا است. اگر برای از بین بردن لکه‌ها به مشکل برخوردید، از افراد حرفه‌ای و شاغل در این زمینه کمک بگیرید. برخی از لکه‌ها با موادی پاک می‌شوند که در خانه یافت می‌شود. از این لکه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

لکۀ مداد شمعی: استفاده از WD-40

جوهر: استفاده از پنبۀ آغشته به الکل

زنگ زدگی: محلول آبلیمو و نمک و مقداری مایع ظرفشویی ملایم به همراه کمی آمونیاک.

پاسخ دادن