چین : جنگ جهانی سوم محتمل است

چین در پی اقدامش در اعزام ده‌ها جنگنده به حریم هوایی تایوان، هشدار داد که جنگ جهانی سوم “هر زمان” ممکن است جرقه اش زده شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ مهر ۱۴۰۰

دیلی میل، در یک مقاله منتشر شده در نشریه گلوبال تایمز چین که وابسته به دولت این کشور است، نوشت : “همدستی” بین آمریکا و تایوان به حدی “گستاخانه” است که در این وضعیت “تقریبا کل فضا برای مانور از دست رفته و در حال نزدیک شدن به آستانه رویارویی است”.

این نشریه ادعا کرد، مردم چین برای حمایت از جنگ تمام عیار با آمریکا که حامی تایوان است آماده هستند و به این کشور جزیره‌ای نسبت به “بازی کردن با آتش” هشدار داد.

این در حالی است که تایوان از چین و شی جینپینگ، رئیس جمهورش خواسته در پی ورود حدود ۱۵۰ هواپیمای نظامی چین به حریم هوایی تایوان از جمعه تا کنون، “اقدامات کنشگرانه” خود را متوقف کند.

تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان روز سه شنبه وعده داد برای حفاظت از تایوان در برابر هر گونه حمله “هر کاری لازم باشد انجام دهد” و هشدار داد که بدون کمک همپیمانان کشورش “استبداد دست بالاتر را در برابر دموکراسی پیدا می‌کند”.

در این میان تصاویر منتشر شده نشان می‌دهند ناو هواپیما بر اچ.ام.اس ملکه الیزابت انگلیس در دریای فیلیپین در یک رزمایش مشترک با دو ناو هواپیمابر آمریکا و ناوشکن حامل هلی کوپتر ژاپن شرکت کرده است.

این رزمایش با شرکت چند کشتی جنگی دیگر متعلق به شش کشور دیگر در ضمن تنش‌های فزاینده در منطقه به اجرای تمارین نظامی پرداخته‌اند.

نشریه گلوبال تایمز همچنین به استرالیا بعد از صحبت‌های وزیر خارجه‌اش و درخواست او برای کمک به تدابیر دفاع کشور به طعنه پرسید آیا مایل است “با تایوان در تبدیل شدن به گوشت دم توپ همراه شود”.

رسانه‌های دولتی چین در ضمن اقدامات نظامی این کشور تهدیداتی را علیه تایوان مطرح کردند.

هو شیجین، دبیر نشریه گلوبال تایمز در توئیتی نوشت، “دیر یا زود سقوط مقام‌های جدایی طلب تایوان رقم می‌خورد” و قدرت نمایی اخیر پکن را “رژه نظامی” در گرامیداشت روز ملی چین در اول اکتبر خواند.

این نشریه در سرمقاله‌ای نوشت، جنگنده‌هایی که اخیرا به سمت تایوان پرواز کردند “بر خلاف گارد تشریفات رژه‌های سنتی نیروهای جنگی مخصوص رزم واقعی هستند”.

این نشریه نوشت: “افزایش تعداد هواپیماها نشان دهنده قابلیت‌های عملیاتی نیروی هوایی ارتش خلق چین است. این یک اعلام بی چون و چرا و واضح حاکمیت چین بر این جزیره است. هدف از طراحی این عملیات‌ها آشنا کردن خلبان‌ها با شرایط میدان جنگ است تا به مجرد صدور فرمان حمله آنها بتوانند مثل کهنه سربازان با تجربه بجنگند. نسبت به آینده وضعیت در سراسر تنگه تایوان تردیدی وجود ندارد. ابتکار عمل زمان و چگونگی حمل مساله تایوان قاطعانه در دست سرزمین اصلی چین است.”

پاسخ دادن