چین رسما نفت ایران را با نام کشورمان خرید

چین برای اولین بار رسما اعلام کرد نفت ایران را با نام خود این کشور و بدون پنهان کاری خریداری کرده است. به گفته یک منبع آگاه چین قصد دارد با این کار قیمت جهانی نفت را پایین بیاورد.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۱ بهمن ۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرگزاری رویترز ، در عرض چند هفته گذشته، چین میلیون‌ها بشکه نفت خام ایران را از بندر ژان‌شیانگ واقع در جنوب این کشور وارد کرده است.

واردات نفت خام ایران از سوی چین در حالی انجام می‌گیرد که پکن در کنار کشورهای روسیه، آلمان، بریتانیا و فرانسه مشغول مذاکره با ایران برای بازگشت به توافق اتمی برجام و برداشتن تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستند.

ایران چهارمین کشور بزرگ دارنده نفت خام در دنیاست اما تحریم‌های آمریکا از سال ۲۰۱۸ فروش نفت این کشور را در سراسر دنیا ممنوع کرده است.

پر کردن ذخایر نفتی چین در توافق اخیر این کشور با آمریکا صورت می‌گیرد تا نیاز اضطراری چین به نفت برطرف شده و از بالارفتن بیش از حد قیمت نفت که این هفته به بالاترین رقم در هفت سال گذشته رسید، جلوگیری شود.

چین تا کنون نفت ایران را با کشتی‌های بدون رادار وارد می‌کرد چرا که خریداران از تحریم‌های آمریکا واهمه داشتند. روز پنج‌شنبه ۲۰ ژانویه چین اعلام کرد اولین محموله نفت از ایران را علیرغم تحریم‌های آمریکا وارد کرده است.

این محموله شامل ۲۶۰ هزار و ۳۱۲ تن (یک میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه) نفت خام بود که چین در ماه دسامبر سال گذشته میلادی از ایران خریداری کرده بود.

یک منبع آگاه در زمینه ترابری نفتی به رویترز گفت این محموله نفتی در اواخر ماه دسامبر در یک انبار دولتی در ژان‌شیانگ تخلیه شده است.‌

به گفته این کارشناس پس از این محموله، یک محموله دیگر نفتی با حجم مشابه در همین بندر و در چارچوب تامین ذخیره اضطراری چین تخلیه شده است.

در انتظار واکنش آمریکا

مدیر اجرایی شرکت مشاوره دوشی در سنگاپور به رویترز گفته است: «پیشتر گزارش‌هایی درباره واردات نفت خام ایران از سوی چین منتشر شده بود اما کسی صدایش را درنیاورد. حالا من فکر می‌کنم چینی‌ها می‌خواهند آزمایش کنند و ببینند پاسخ آمریکا چه خواهد بود.»

وزارت نفت ایران پاسخی به سوالات رویترز در این باره نداد اما یک مقام مسئول در این وزارتخانه به رویترز گفت ایران رسما اعلام کرده که صادرات نفتش به شدت افزایش یافته است.

او گفته است: «ما نام کشورهای خریدار نفت را به دلیل تحریم‌های آمریکا فاش نمی‌کنیم اما چین یکی از کشورهایی است که نفت ایران را می‌خرد. این نشان می‌دهد که تحریم‌ها بی‌اثر شده‌اند.»

یک مقام ایرانی دیگر نیز به رویترز گفته است: «سیاست ما پیشبرد تجارتمان با کشورهای غیرغربی است که شامل نفت هم می‌شود.»

ادامه سیاست‌های تحریمی

چین پیشتر نفت ایران را با نام نفت مالزی، عمان یا امارات متحده عربی خریداری می‌کرد. حالا خرید نفت ایران به طور علنی و با نام این کشور، نقض فاحش تحریم‌های آمریکاست.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزوده است: «البته برخورد ما با چین بر سر این موضوع با توجه به دیالوگی که درباره سیاست‌‌هایمان در ارتباط با ایران برقرار است، دیپلماتیک بوده و ما معتقدیم که این مسیر برای رفع نگرانی‌های ما موثرتر است.»

اداره ملی غذا و ذخایر استراتژیک چین به پرسش رویترز در این باره پاسخ نداده است. اما یک مقام مطلع در تجارت نفت که نخواسته نامش فاش شود گفته چین سعی می‌کند قیمت نفت را پایین بیاورد تا به دنیا نشان دهد که عرضه نفت همچنان بالاست.

واردات نفت چین از ایران تا کنون به صورت غیررسمی انجام می‌شد. در فاصله ماه‌های اوت تا اکتبر سال گذشته چین روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام ایران را علیرغم تحریم‌های آمریکا وارد کرده است. ایران ۶ درصد واردات نفت خام چین را تامین می‌کند.

پاسخ دادن