چین نقطه‌ضعف ترامپ را رو کرد

ترامپ و چین
اقتصاد برتر

حمید رضا صدیقی سردبیر-ترامپ و شی‌‌جین‌پینگ رؤسای جمهوری آمریکا و چین بالاخره پس از ۹ ماه جنگ تجاری در بوئنوس آیرس و در حاشیه اجلاس روسای جمهوری بزرگترین اقتصاد‌های جهان ( جی ۲۰ ) با آتش‌بس ۹۰ روزه تجاری موافقت کردند.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۳ آذر ۹۷

جنگ تجاری ۹ ماهه آمریکا و چین که از زمان انتخابات ریاست جمهوری ترامپ با تهدیدات لفظی رئیس جمهوری آمریکا شروع شده بود با وضع تعرفه بر کالاهای وارداتی از چین به آمریکا و متقابلا از آمریکا به چین تشدید شد و ۵۰ میلیارد دلار از واردات کالاهایی نظیر فولاد ، آلومینیوم و لوازم خانگی را هدف قرار داد. حملات تجاری دو طرف به یکدیگر در چند مرحله تشدید شد تا در نهایت رئیس‌جمهوری آمریکا تهدید کرد کلیه صادرات چین به آمریکا را که معادل ۲۶۷ میلیارد دلار می‌شد هدف افزایش تعرفه قرار خواهد داد. با این اقدام عملا کل کالاهای صادراتی چین به آمریکا مشمول افزایش تعرفه شد.

ترامپ و تیم تجاری همراه وی تصور می‌کردند اقتصاد آمریکا نسبت به چین منعطف تر است و می‌توانند در جنگ تجاری با چین بر این کشور غلبه کنند. اما جنگ تجاری دو کشور با مقاومت و مقابله به مثل چین بیشتر اقتصاد آمریکا را تحت الشعاع قرار داد و بر اساس پیش بینی‌ها رشد اقتصاد سال آینده جهان را از ۷/۳ به ۵/۳ درصد کاهش داد که بر اساس برآورد کارشناسان اقتصادی علت اصلی آن جنگ تجاری آمریکا با چین بوده است. جنگ تجاری دو کشور باعث شد اهداف اقتصادی ترامپ در داخل آمریکا تحت الشعاع قرار بگیرد و اقتصاد آمریکا متاثر از فشار‌های چین شود. به همین دلیل ترامپ که انتظار داشت چین در جنگ تجاری عقب نشینی کند و خواسته‌های آمریکا را بپذیرد به ناچار به‌خاطر جلوگیری از زیان و افت سهام شرکت‌های آمریکا و نهایتا جلوگیری از کاهش رشد اقتصاد آمریکا بدون دستاورد مشخصی از خواسته های خود در مقابل چین عقب نشینی کرد و در اوج تهدید و قلدری به آتش‌بس تجاری با چین تن داد.

به این ترتیب ترامپ با وجود همه تهدیداتی که علیه چین داشت پذیرفت افزایش تعرفه بر کالاهای چینی را که قرار بود از ابتدای سال ۲۰۱۹ اجرا شود، به مدت ۹۰ روز به تعویق بیندازد. این نخستین بار نیست که ترامپ پس از تهدید و ایجاد درگیری با کشورهای مختلف جهان – حتی همسایگان آمریکا – از مواضع بسیار تند خود بدون دستاوردی عقب نشینی کرد؛ نمونه رفتار ترامپ در ارتباط با کشورهایی نظیر مکزیک، کانادا، عراق، سوریه و اروپایی‌ها نیز تجربه شده است. روانشناسی ترامپ نشان می‌دهد سخنان تهدید آمیز رئیس جمهور تاجر آمریکا خیلی معتبر نیست و اگر وی در روابط با کشور‌ها خصوصا حریفان خود با سد محکم و مقاومت مواجه شود، از مواضع قبلی خود عدول کرده و عقب نشینی خواهد کرد و نه تنها دست از تهدید و ارعاب بر می‌دارد بلکه در برخی مواقع حاضر به امتیاز دادن هم هست.

این رفتار در قبال ایران و کشورهای دیگر منطقه نیز صادق است و روانشناسی ترامپ نشان داده وی زبان زور را خوب می‌فهمد و اگر با حریف قدر مواجه شود بخاطر حفظ موقعیت تجاری شخصی و منافع آمریکا عقب نشینی خواهد کرد لذا ایران باید با استفاده از تجربه دیگران با هوشمندی راهبرد خود در مقابل آمریکا را تنظیم کند و از آن بهره بگیرد. بنابراین نباید فراموش کرد ترامپ زبان زور را خوب می‌فهمد.

پاسخ دادن