چین پیروز جنگ تجاری شد

اقتصاد برتر

در حالی که رئیس جمهور آمریکا ، دونالد ترامپ در تلاش برای تکمیل معامله تجاری بود ، چین مجوز سازمان تجارت جهانی برای اعمال مجازات های تلافی جویانه علیه آمریکا را به میزان ۳٫۶ میلیارد دلار را بدست آورد.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۱ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصاد_برتر به نقل از رویترز ، این پرونده که از سال ۲۰۱۶ آغاز شده است ، جنگ تجاری آمریکا و چین گسترش می یابد  و در آن واشنگتن تعرفه ۲۵ درصدی را بر روی حداقل ۲۵۰ میلیارد دلار کالای چینی وضع کرده است ، در حالی که پکن تعرفه های ۵ تا ۲۵ درصدی را در مورد حدود ۱۱۰ میلیارد دلار از محصولات آمریکایی تعیین کرده است.

حکم WTO ممکن است توجه بیشتری به پکن کند. قضات استیناف این سازمان موافقت کردند که آمریکا پس از وضع تعرفه ها در خصوص محصولاتی مانند صفحات خورشیدی چینی ، سیلندرهای فولادی و برج های بادی ، تعرفه را به طور کامل رعایت نمی کند.

در برد بزرگ چین ، WTO به این کشور اجازه می دهد تعرفه های بالاتر از آنچه در حال حاضر توسط سازمان تجارت جهانی مجاز است ، اعمال کند ، و همچنین به چین آزادی بیشتری می دهد تا محصولات و بخش های مورد نظر خود را در آمریکا هدف قرار دهد.

تمایل چین به دنبال تأیید از سازمان تجارت جهانی ، به جای تحمیل چنین تحریم هایی با شرایط خاص خود ، نشان می دهد که پکن مایل است رویکردی سنجیده برای حل و فصل داشته باشد. ترامپ پیش از این تهدید کرده بود که اگر سازمان “شکل نگیرد ” از سازمان تجارت جهانی خارج شود.

در حالی که تصمیم WTO امکان بستن توافق نامه تجاری در جدول را ندارد ، ممکن است با ادامه گفتگوهای واشنگتن و پکن عوارضی را ایجاد کند. به عنوان عضو این سازمان ، چین از سال ۲۰۰۱ تاکنون ۲۰ بار شاکی در اختلافات بوده است.

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت

پاسخ دادن