کارت زرد مجلس به رئیس جمهور

نمایندگان مجلس از ۴ پاسخ رئیس جمهور به سوالاتشان قانع نشدند و تنها پاسخ رئیس جمهور به یک سوال برای آنها قانع کننده بود/البته چند بار سیستم الکترونیکی رای گیری نمایندگان با اشکال وقطعی روبرو شد!

تهران – اقتصاد برتر – ۶ شهریور ۹۷

گزیده سخنان اقتصادی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه پاسخ به نمایندگان

ممکن است دولت و مجلس گله ای از هم داشته باشند اما گله ها دوستانه و برادرانه است؛ به نظر من سوال نمایندگان محترم که در ۵ بند تدوین شده است و بسیاری از سوالات دیگر مشابه آن، سوالات ملت ایران هم هست.

چرا شرایط بیکاری، وضع بانک، چرا قاچاق، رکود و رونق و نرخ ارز اینچنین است؟ به هر کوچه و خیابانی را بروید شاید بخشی از سوالات مردم همین باشد و حق دارند بپرسند.

مردمی که در دولت یازدهم در طول ۴ سال و در ماه های اولیه دولت دوازدهم شاهد تحول مثبت در اقتصاد، فرهنگ، مسائل اجتماعی، امنیت ملی، در سیاست داخلی و خارجی بوده اند امروز برای آنها این سوال مهم مطرح شده که چه شده که مردم باید از آینده زندگی خود نگران باشند؛ این سوال اصلی است.

سوال اصلی این است که چرا در طول ۴ سال و نیم از کار دولت یازدهم و دوازدهم حرکت به سرعت رو به جلو بود، رشد اقتصادی، نرخ تورم، اشتغال، رونق اقتصادی، نرخ ارز و همه آمارها شاهد این موضوع است اما ناگهان در هفت تا هشت ماه اخیر شرایط جدیدی آغاز شد؟

اشتغال، بیکاری، قیمت ارز و مشکلات بانکی مسائل مهمی است اما در برابر اعتماد و امید مردم مسائل ناچیزی محسوب می‌شود، باید دید چرا مردم نسبت به آینده کشور دچار شک و بی‌اعتمادی شده‌اند و این شک را باید درمان کرد و با زبانی درست به گونه ای با مردم صحبت کنیم که قانع شوند مشکلات این چند ماهه زودگذر است.

از این مشکلات با حمایت رهبری و همکاری سه قوه و نیروهای مسلح عبور خواهیم کرد و به مردم این اطمینان را می‌دهیم که نخواهیم گذاشت توطئه‌های آمریکا به نتیجه برسد.

مبارزه با قاچاق در سال ۸۱ با فرمان رهبری شروع شد و در سال ۹۲ نمایندگان قانون مربوطه را نوشتند و آیین نامه‌های متعدد ابلاغ و ۶۰۰ میلیارد تومان برای تشکیل سامانه‌های لازم برای مقابله با قاچاق تهیه شد. ما باید بدانیم که چرا قاچاق ایجاد می شود؟ چرا کالا به بیرون از کشور منتقل می شود؟

وقتی به کالاها یارانه می دهیم و قمیت ها متعادل نیست به صورت عادی کالا تمایل پیدا می کند که به خارج از کشور برود. طبیعتا هر چه قمیت ارز پایین آید، واردات قاچاق بیشتر می شود و برعکس و در این شرایط واردات کمتر و خروجی بیشتر می شود.

اساسا برای جلوگیری از قاچاق کالا باید تولید با کیفیت داخلی در سرلوحه فعالیت ها قرار گیرد و همه باید به تولید داخلی و خدمات در داخل کمک کنیم. ما چطور توانستیم قاچاق کالا را از ۲۵ میلیارد دلار را به ۱۲ میلیارد دلار در عرض چهار سال اخیر برسانیم؟ این تحول بزرگ چکونه ایجاد شد؟

در ارتباط با مبارزه با قاچاق کالا،‌ ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قوه قضاییه و همه نهادهای فراقوه ای در کنار هم همکاری می کنند چرا که مبارزه با قاچاق تنها کار دولت و دستگاه های اجرایی نیست.

آمار و ارقام این ستاد که به کمک دانشگاه ها به دست آمده نشان می دهد که که آمار قاچاق ۲۵ میلیارد دلار ابتدا به ۱۷ میلیارد دلار بعد به ۱۵ میلیارد دلار و در حال حاضر به ۱۲ میلیارد دلار رسیده و سال به سال در حال پایین آمدن است.

همچنین در قاچاق خروجی که عمدتا سوخت است که هنور هم می شود (بنزین – گازوییل و نفت سفید، نفت کوره و …) دولت با برنامه ریزی، با کنترل و پیمایش و کنترل های انجام شده قاچاق در این بخش از ۷.۸ میلیارد در سال ۹۲ به نیم میلیارد در حال حاضر تبدیل شده است و جلوی قاچاق خروجی تا حد زیادی گرفته شده است.

البته در زمینه مبارزه با قاچاق نقش نیروهای انتظامی، نیروهای مسلح و سپاه ارزشمند است به طوری که از ۱۰ ماه قبل در شورای امینت ملی تصمیم گرفتیم که مبارزه با قاچاق در آب های جنوب را سپاه انجام دهد و البته در غرب و شرق نیز نقاطی هست که مرز در اختیار سپاه قرار دارد.

کارت زرد مجلس به رئیس جمهور

-نمایندگان مجلس از ۴ پاسخ رئیس جمهور به سوالاتشان قانع نشدند و تنها پاسخ رئیس جمهور به یک سوال برای آنها قانع کننده بود/البته چند بار سیستم الکترونیکی رای گیری نمایندگان با اشکال وقطعی روبرو شد!

نمایندگان مجلس درباره سوال قاچاق ارز و کالا از سخنان رئیس جمهور قانع نشدند

نمایندگان مجلس از پاسخ رئیس جمهور درباره استمرار تحریم های بانکی قانع شدند

نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور در مورد رکود اقتصادی قانع نشدند!

سوال پنجم در مورد افزایش نرخ ارز برای نمایندگان قانع کننده نبود

بر اساس قانع نشدن نمایندگان نسبت به پاسخ‌های رییس‌جمهوری به ۴ سوال، سوالات مطرح شده به قوه‌قضاییه ارجاع خواهد شد و پس از آن نتایج بررسی قوه‌قضاییه بار دیگر به مجلس ارجاع می‌شود و مجلس در این باره تصمیم‌گیری می‌کند.

پاسخ دادن