کارت نارنجی فائو به ایران

کشاورزی
اقتصادبرتر

افزایش هجوم ملخ‌ها به استان‌های ساحلی ایران باعث شده تا سازمان فائو وضعیت ایران را از زرد به نارنجی تغییر دهد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، یکی دو ماه پیش بود که «فائو» (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) نسبت به هجوم ملخ‌های صحرایی به ایران هشدار داد و چند روز بعد از آن بود که این ملخ‌ها بار سفر بستند و از صحرای آفریقا، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، عمان و قطر راهی استان‌های جنوبی کشور شدند.

ملخ‌های صحرایی که از مضرترین انواع ملخ‌ها هستند، در دسته‌های چند صد هزار تایی، مهمان ناخوانده استان‌هایی چون فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان، خوزستان و سیستان و بلوچستان شده‌اند.

سعید معین نمینی مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور در این باره اظهارداشت: با هجوم ملخ‌ها به استان‌های ساحلی ایران سازمان فائو وضعیت ایران را از زرد به نارنجی تغییر داد؛ این تغییر یعنی کشوری که مورد حمله قرار گرفته احتمال خسارت به محصولات کشاورزی و حتی باغ‌های آن زیاد است .با توجه به حمله‌های صورت گرفته از اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه باید آمادگی کامل برای مبارزه با این موج از ملخ‌های صحرایی را داشته باشیم.
معین نمینی با اشاره به اطلاعات فائو درخصوص ازدیاد روزافزون جمعیت ملخ‌های صحرایی خاطرنشان کرد: دسته‌های ملخ در راه ایران ۱۰برابر بیشتر از اینهایی هستند که تاکنون ریزش داشته اند. مبارزه با ملخ صحرایی به تجهیزات مخصوص، ماشین آلات وهمچنین سموم نباتی زیادی نیاز دارد که این سازمان از بهمن ماه پارسال تاکنون برای تامین بخشی از آنها نزدیک به ۶۰ میلیارد ریال (سرمایه‎ای و نقدی) هزینه کرده است.

** نیاز به ۱۲۰میلیارد ریال برای مبارزه با ملخ‌ها

این مقام مسئول درسازمان حفظ نباتات کشور اضافه کرد: برای مبارزه و جلوگیری از بروز خسارت جدی به مزارع کشاورزی نیاز به حداقل بیش از۱۲۰ میلیارد ریال نقدینگی است که سازمان حفظ نباتات آنرا از ستاد بحران درخواست کرده که تنها با ۱۰۰میلیارد ریال آن موافقت شده اما این نیاز به موافقت هیات دولت دارد.

به گفته وی از ۲۴هزار هکتاری که تاکنون مبارزه صورت گرفته ۱۳هزار هکتار آن در هرمزگان بوده و این یعنی اینکه بیشترین حمله ملخ‌های صحرایی از بهمن ماه پارسال تاکنون به این استان صورت گرفته است. با توجه به گزارش‌های دریافتی از گروه‌های ردیاب و همچنین اطلاعات فائو باید تا خرداد ماه امسال در سطح ۱۵۰تا ۲۰۰هزار هکتار از زمین‎های ایران با ملخ‌های صحرایی مبارزه انجام شود.

معین نمینی بیان داشت: این درحالی است که از این تاریخ به بعد جهت بادهای خلیج فارس به سمت شمال شرقی است یعنی اینکه بزرگ ترین دسته‌های ملخ صحرایی از کشورهای عربستان، امارات، قطر و بحرین مستقیم به سمت ایران و استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان وارد می‌شود که قلب آن هرمزگان است.  تا زمانی که دسته‌های ملخ صحرایی که فائو تعداد آنان را بیش از ۱۵دسته بزرگ (هر دسته بین ۴۰تا ۲۰۰میلیون عدد ملخ) تخمین زده که از مرکز تا شمال عربستان و سواحل دریای سرخ درحال حرکت به سمت خلیج فارس و آب‎های ایران هستند، تا خرداد ماه امسال این ریزش‌ها ادامه دارد.

مدیرمبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور از اردیبهشت ماه به عنوان ماه پرخطر با ریزش‌های فراوان دسته‌های ملخ بالدار صحرایی در استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و حتی بوشهر نام برد و گفت: اگر نتوانیم جلوی دسته‌های ملخ بالدار صحرایی را در استان‌های یاد شده بگیریم وارد استان فارس (انبار غله ایران) و حتی یزد، اصفهان و گلستان می‌شوند که دراین صورت برای جلوگیری از خسارت‌های بیشتر نیاز به میلیارد‌ها ریال اعتبار است.

هر دسته ملخ بالدار صحرایی متشکل از ۴۰تا ۳۰۰میلیون عدد می‌تواند روزانه بین ۲۰۰تا ۴۰۰کیلومتر تا ارتفاع کمتر از ۱۷۰۰متری پرواز کند که در صورت مبارزه نکردن به موقع، رسیدن آنها به استان‌های یاد شده دوراز انتظار نخواهد بود.

معین نمینی با تاکید بر بسیج امکانات دولتی و حتی نظامی در استان‌های هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان و حتی جنوب استان کرمان برای مبارزه با ملخ‌های صحرایی بیان داشت: هم اکنون این همکاری خیلی کم رنگ است.  به ازای هر تیم مبارزه حداقل سه تیم ردیاب و به ازای هر یک ماشین سم پاش حداقل سه دستگاه خودرو ردیاب فعالیت دارند.

هم اکنون ۳۶ دستگاه سم پاش وانتی در استان‌های خوزستان، فارس، هرمزگان، بوشهر، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان فعال هستند که لازم است این تعداد به چند برابر افزایش یابد.

هریک دستگاه سم پاش وانتی قادر است روزانه در سطح ۴۰۰هکتار از زمین‎های آلوده به ملخ‌های بالدار صحرایی را سم پاشی کند که این بیشتر از فعالیت یک فروند هواپیمای سم پاش است.

قیمت هر دستگاه سم پاش وانتی ساخت داخل ۶۰۰میلیون ریال و هر لیتر سم مخصوص سم پاشی ملخ‌های صحرایی نیز ۴۰۰هزار ریال اعلام شده که این غیر از هزینه‌های هنگفت دستمزد نیروهای عمل کننده، ماشین آلات مخصوص حرکت در مناطق سخت گذر، تغذیه ودیگر هزینه‌های غیر نقدی است.

*ریزش دوباره ملخ‌های صحرایی در استان‌های ساحلی جنوب

مدیرمبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور یادآورشد: مرحله دوم ریزش آغاز شده و تا این تاریخ در هرمزگان ۹ریزش با تراکم متوسط، سنگین و بسیارسنگین رخ داده و در سیستان و بلوچستان ۲ریزش و در بوشهر نیز همین تعداد ریزش را البته با تراکم متوسط داشته ایم که بیشترین آن به هرمزگان اختصاص دارد که از لحاظ جغرافیایی استانی طولی و با عرض کم است.

*مبارزه با پوره ملخ‌های بالدار صحرایی

هر ملخ قادر به گذاشتن حداقل سه کپسول حاوی بین ۸۰تا ۱۲۰ تخم است (درمجموع ۳۰۰ تا۴۰۰ تخم) که تبدیل به پوره می‌شود و اگر نتوانیم جلوی تخم ریزی ملخ‌های بالدار صحرایی را بگیریم افزایش آنها غیر قابل تصور خواهد بود زیرا هر عدد کپسول دردمای ۱۰درجه ای داخل خاک ۳۰روز و در دمای ۳۲درجه نیز ۱۴روز طول می‌کشد تا به پوره و سپس ملخ بالغ تبدیل شود.

سازمان جهانی فائو نظارت مستقیم روی آفت ملخ صحرایی در سطح جهان دارد و مناطق پراکنش این آفت غرب و شمال آفریقا، کشورهای حاشیه دریای سرخ و خلیج فارس، شبه جزیره عربستان، پاکستان، هند و جنوب شرق ایران است.

در ایران نیز استان‎های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان کانون دائمی و همیشگی تولید مثل آفت ملخ صحرایی هستند. با توجه به اینکه این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه‎روز می‎تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند، موجب مهاجرت از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‎شود.

پاسخ دادن