کالاهای دولتی نباید گران شود

اقتصادبرتر

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: در شرایط تورمی، دولت باید از افزایش قیمت کالا و محصولاتی که خودش در بازار عرضه می کند جلوگیری کند و سایر بخش ها نیز که اجازه افزایش قیمت آنها دست دولت است، به آنها اجازه افزایش قیمت با این سرعت را ندهد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ خرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، محمدرضا سبزعلی پور اظهار داشت: تورم و مشکلات اقتصادی که مردم در این روزها در حال مشاهده آن هستند، قابل رفع شدن است. اقتصاد بیماری‌های متفاوتی دارد که می شود آنها را کنترل و درمان کرد  افزود: چند بیماری در اقتصاد وجود دارد که درمان آن ساده نیست که یکی تورم و یکی رکود است که متاسفانه اقتصاد کشورمان هر دو این بیماری را دارد. در این شرایط برای از بین بردن تورم به رکود دامن زده می شود،برای رفع رکود نیز با تورم مواجه می‌شویم؛ در این شرایط تیم اقتصادی دولت بر اساس تجربه و دلسوزی و عملکردی که دارند می‌توانند این مشکلات را از اقتصاد کشور دور کنند.

  • عدم افزایش قیمت ها از دولت شروع شود

وی تصریح کرد: در شرایط تورمی دولت باید از افزایش قیمت کالا و محصولاتی که خودش در بازار عرضه می کند جلوگیری کند و سایر بخش ها نیز که اجازه افزایش قیمت آنها دست دولت است به آنها اجازه افزایش قیمت با این سرعت را ندهد. باید توجه داشت که وقتی یک کالایی گران می‌شود بر قیمت سایر کالاها نیز اثر گذار است. استقراض بی مورد از بانک مرکزی نیز باید جلوگیری شود؛ وجود نقدینگی ۴ هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان  در اقتصاد کشور نباید افزایش یابد بلکه باید در صدد کاهش این مبالغ باشیم.

  • جلوگیری از افزایش خودسرانه قیمت‌ها

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران اظهار داشت:  بحث نظاراتی دولت برای روی کالاهای مصرفی مردم نیز بسیار مهم است به طوری که دستگاه های نظارتی باید بر بازار نظارت سختگیرانه ای داشته باشند و از اقدامات خودسرانه واحد های صنفی تولیدی جلوگیری به عمل آید. در همه جای دنیا کنترل بر بازار و قیمت ها وجود دارد و آن را نباید با بحث اقتصاد آزاد اشتباه گرفت؛ بلکه لازم است قیمت دقیق محصولات مشخص شود و از افزایش بی رویه قیمت ها جلوگیری شود.

  • جریمه گران فروشی به عنوان خسارت به مردم پرداخت شود

وی گفت: در موضوع جریمه واحدهای صنفی و صنعتی نباید صرفه به جریمه بسنده کرد، بلکه باید شرایط به گونه‌ای باشد که امکان تخلف از بین برود و فعالان اقتصادی در بازار حضور دستگاه‌های نظارتی را حس کنند. جریمه واحدهای اقتصادی تا زمانی که خسارت آنها بابت تضییع حقوق پرداخت نشود، نفعی برای مردم ندارد.

  • لزوم اعلام اسامی متخلفان اقتصادی

سبزعلی پور  ادامه داد: همچنین لازم است اسامی متخلفان نیز اعلام شود و در صورتی که واحد تولیدی خلافی دارد نام اعلام شود تا واحدهای دیگر نیز در مظان اتهام قرار نگیرد. کسانی که پشت نام اقتصاد آزاد محصولات خود را به طور قطره چکانی در بازار عرضه می کنند مشخص است که قیمت یک شبه چندین برابر می‌شود و باید بر آنها نظارت و کنترل شود. در کنار دستگاه های نظارتی دولتی خود اتحادیه های نیز در این زمینه باید فعال باشند و مسئولیت قبول کنند و جلوی توطئه های اقتصادی گرفته شود.

  • آمار دقیق تولید و توزیع باید تعیین شود

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران ادامه داد: باید آمادگی داشته باشیم که بر توطئه های اقتصادی پاتک بزنیم و دولت با داشتن آمار دقیق تولید و میزان عرضه به بازار  می تواند بازار را کنترل و از سو استفاده های برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان متخلف جلوگیری کند.  برنامه دولت برای اصلاح یارانه کالاهای اساسی اقدام درستی است و نرخ ارز در کشور باید تک نرخی باشد و با وجود اینکه این جراحی اقتصادی برای کشور لازم است اما انتقاداتی به نحوه اجرای آن وارد است.

  • حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ضروری بود

سبزعلی پور اظهار داشت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید به صورت تدریجی، لاکپشت وار و بدون  نوربالا انجام می‌شد، تا تاثیر روانی بر روی بازار ارز و سایر قیمت کالاها نداشته باشد. این جراحی اقتصادی باید انجام می شد.

  • ۶ ماهه می‌توان اصلاحات اقتصادی ایجاد و بخشی مهم از مشکلات را رفع کرد

وی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی کشور حتما قابل حل است گفت: در کمتر شش ماه می توان با اصلاحات و تغییراتی اقتصادی بخشی از مشکلات که مردم را آزار می دهد رفع کرد  تا نسیم آن به صورت مردم بوزد؛ در خود دولت سیزدهم نیز افرادی وجود دارند که می توانند این اصلاحات را انجام دهند. برای گردش تولید و صادرات  ناچار هستیم که از کار آفرینان بخش غیر دولتی به درستی استفاده شود؛ اقتصاد دنیا را بخش خصوصی ساخته است. در شرایطی که امکان فعالیت بخش خصوصی فراهم باشد حتی بدون نیاز به سرمایه گذاری خارجی می‌توان اقتصاد کشور را رونق داد و خود فعالان اقتصاد سرمایه های خود را به اقتصاد کشور تزریق خواهند کرد.

پاسخ دادن