کامیون‌های مخصوص انتقال واکسن فایزر

این عکس‌ها که روز ۱۱ دسامبر ( ۲۱ آذر ) در شهر کُلن، آلمان، ثبت شده‌اند مامورین UPS را نشان می‌دهد که در حال جابجایی محموله‌های واکسن هستند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ آذر ۹۹

جابجایی محموله واکسن کرونا باید در شرایطی انجام شود که مناسب برای نگهداری واکسن‌ها باشد. واکسن‌ها زیر منفی ۷۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود. در واقع، هزاران جعبه ویژه که دمای داخلی قطب جنوب در فصل زمستان را حفظ می‌کند، باید به مکان‌های منتقل شوند که به دلیل گرمای هوا دمای بالایی دارد. این کار ساده ای نیست، کارشناسان لجستیک این چالش را بزرگ و بی سابقه می‌دانند. «روبرتو پرز فرانکو» عضو مرکز زنجیره تامین و تدارکات دانشگاه دیکین استرالیا توزیع واکسن کووید – ۱۹ در سراسر جهان را با بیش از ۷۰ سال پیش مقایسه کرد و گفت: این بزرگترین اقدام تدارکاتی در جهان از زمان جنگ جهانی دوم است. یک زنجیره سرد شکسته نشده باید از زمانی که واکسن از خط تولید در شرکت فایزر در آمریکا و بلژیک تولید می‌شود تا وقتی که برای واکسناسیون یخ آن آب می‌شود، حفظ شود. اگر این زنجیره شکسته شود، ممکن است واکسن خراب شده و یا حتی به باکتری آلوده شود. سال آینده، اگر واکسن فایزر چراغ سبز استرالیا را دریافت کند، اولین محموله ۱۰ میلیون دُزی در جعبه‌های بسته بندی شده با یخ خشک به این کشور منتقل می‌شود. به محض خارج کردن واکسن از این جعبه‌ها و آب شدن یخ آن، باید ظرف چند روز استفاده شود. حساب توئیتر UPS Canada که اولین بار این عکس‌ها را منتشر کرده است، در توضیح عکس‌ها نوشته است، «ما آماده ارسال مهمترین محموله در طول عمر ۴۵ ساله فعالیت‌ خود در کانادا هستیم.»

اداره بهداشت کانادا در روز ۹ دسامبر ( ۱۹ آذر ) واکسن فایزر- بیونتک را تایید کرد اما همزمان یاد آور شد استفاده از آن برای افراد زیر ۱۶ سال ممنوع است زیرا تاثیر آن بر روی نوجوان‌ها نامعلوم است.

اولین محموله ۳۰,۰۰۰ دوز خواهد بود اما انتظار می‌رود تا پایان ۲۰۲۰ مجموعا ۲۴۹,۰۰۰۰ دوز به کانادا برسد و واکسیناسیون از ۱۵ دسامبر ( ۲۵ آذر ) شروع شود.

به دنبال اولین بازخوردهای دریافتی از واکسن فایزر- بیونتک در بریتانیا، اداره بهداشت کانادا نیز اعلام کرده که بهتر است افرادی که برخی از آلرژی‌ها را دارند، این واکسن را دریافت نکنند.

دکتر سوپریا شارما، مشاور ارشد اداره بهداشت کانادا می‌گوید: «وقتی ما برای دارویی مجوز صادر می‌کنیم، معنایش این است که پس از بررسی مزایایش را بیشتر از مضراتش یافته‌ایم. اما، به هر حال این هنوز یک دارو و واکسن است و هر چند در مواردی نادر، اما انتظار ریسک‌هایی را داریم.»

اولین محموله واکسن فایزر ارسالی برای کانادا، اکنون در آمریکا فرود آمده تا به نقاط مختلف کانادا ارسال شود. دولت کانادا با ۷ کمپانی سازنده واکسن، قرارداد بسته و مجموعا انتظار دریافت ۱۹۴ میلیون دوز واکسن را دارد و البته گزینه خرید ۲۲۰ میلیون دوز دیگر نیز در قراردادها آمده است.

پاسخ دادن