کانال مالی سوئیس تجارت کالا دارو و غلات را تسهیل می‌کند

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوییس با بیان اینکه کانال مالی میان دو کشور می‌تواند تجارت کالاهای دارویی و غلات را تسهیل کند، گفت: این کانال یک اهرم برای دسترسی به پول‌های بلوکه شده است که به بهبود تجارت ایران کمک می‌کند.

تهران – اقتصاد برتر ۱۹ مرداد ۹۹

«شریف نظام مافی» گفت : کانال مالی سوئیس می‌تواند در آینده تجارت کالاهای دارویی و غلات را تسهیل کند و در شرایط ایجاد شده به دلیل شیوع کرونا و پس از آن، کمک شایانی به تجارت بین دو کشور خواهد کرد. وی افزود: این کانال مالی میان دو کشور برای مبادلات تجاری شرکت‌های ثبت شده در سوئیس یا متعلق به این کشور با ایران اختصاص دارد اما به دلیل اینکه تاکنون سابقه مالی این چنین وجود نداشته و جدید محسوب می‌شود راه اندازی آن با کمی تعویق مواجه شده بود. نظام مافی با بیان اینکه این توافقی بین دولتی است و در سه نوع کالا بیشتر فعال نخواهد بود، تصریح کرد: مجوزهای صادر شده برای شرکت‌ها دائمی نیست بلکه بعد از انجام هر مبادله ای برای ارسال محموله بعدی، مجوزی جدید لازم است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس با بیان اینکه سوئیس در زمان تحریم‌ها به ایران کمک کرده است، خاطرنشان کرد: این کشور سیاست تجاری بی طرفی را پیش گرفت که موجب شد تا در دوره تحریم‌ها در کنار ایران قرار بگیرد. وی افزود: با وجود شرایط میان این دو کشور شرکت‌های خصوصی با ترس از تحریم‌ها مشارکت کمتری داشته اند و به همین دلیل حجم تجارت پایین است. نظام مافی با اشاره به اینکه اکثر شرکت‌های سوییسی در دوران تحریم‌ها دفاتر خود را در ایران نبستند، اظهار داشت: با وجود تمام سختی‌های موجود فعالیت‌های خود را با ما ادامه می‌دهند. رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوییس با بیان اینکه مبادلات تجاری ایران و سوییس به دلیل محدودیت‌های بانکی موجود رقم بالایی ندارد، تاکید کرد: با راه اندازی کانال مالی ایران و سوییس صادرات و واردات از این کشور افزایش می‌یابد و به دلیل اینکه بهترین شرکت‌های غلات جهان در این کشور قرار دارد می‌توانیم مبادلات خوبی داشته باشیم.

به گفته وی، با راه اندازی کانال مالی ایران و سوییس با مذاکرات بانک مرکزی پول‌های بلوکه شده ما در کشورهای مختلف جهان می‌تواند در این مسیر قرار بگیرد و به چرخه اقتصادی کشور بازگردد. ششم مرداد ماه خبری مبنی بر تکمیل شدن نخستین معامله کانال تجاری بشردوستانه جدید ایران با سوییس از سوی دولت این کشور اعلام شد که نوید فعال شدن این کانال مالی را به همراه داشت این محموله حاوی داروهای ضد سرطان بود. ۵۰ شرکت برای فعالیت در این کانال مالی با ایران ثبت نام کرده اند و در حال برنامه ریزی برای انجام معاملات هستند. این کانال مالی می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد و مبادلات تجاری ایران را بر عهده بگیرد.

پاسخ دادن