کاهش ارزش دینار عراق بر صادرات ایران تاثیر دارد؟

تجارت- ایران و عراق
اقتصادبرتر

پیش‌بینی می‌شود در دی ماه نیز وضعیت تجارت ایران با عراق چندان قابل‌قبول نباشد. عضو هیات‌مدیره اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به کاهش ۱۵ درصدی صادرات ایران به عراق می گوید: در ۸ ماه ابتدای امسال ۵ میلیارد و ۳۳۰ میلیون دلار و در ۹ ماه ابتدای امسال نیز ۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار صادرات به کشور عراق داشته‌ایم.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۳ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، سیدحمید حسینی در مورد میزان تجارت ایران و عراق در سال جاری گفت: در ۹ ماه ابتدای امسال متوسط صادرات ایران به عراق ۶۵۰ میلیون دلار بوده است در حالی که در سال گذشته متوسط میزان صادرات ایران به عراق حدود ۷۵۰ میلیون دلار بود.

بنابراین صادرات ایران به عراق در سال جاری به‌طور متوسط ماهانه حدود ۱۰۰ میلیون دلار نسبت به سال گذشته کاهش داشته و در مجموع ۱۵ درصد صادرات ما به عراق کاهش یافته است.

همچنین ارزش گمرکی بسیاری از کالاهای صادراتی در یک سال گذشته کاهش یافته و ارزش دلاری صادرات نیز کاهش یافته است. میزان صادرات در آذرماه از متوسط ماهانه صادرات در سال جاری نیز کمتر شده است در حالی که هر سال در نیمه دوم وضعیت صادرات بهتر از نیمه اول سال بود.

مشکلات اقتصادی عراق و کاهش ۲۳ درصدی ارزش پول ملی این کشور نیز می‌تواند در وضعیت مصرف کالاهای مختلف تاثیرگذار باشد، به‌طوری که پیش‌بینی می‌شود، مصرف کالاهای لوکس در عراق کاهش یابد و همین موضوع می‌تواند باعث کاهش صادرات کالاهای تجملاتی و لوکس ما به این کشور شود.

با کاهش ارزش پول ملی در عراق به دلیل سیاست‌های این کشور؛ تجار عراقی در خرید کالاهای صادراتی ایرانی خواستار اعمال تخفیفات هستند، در حالی که چنین امکانی برای تجار ایرانی وجود ندارد و لذا با این شرایط ممکن است در بازارهای رقابتی شرایط برای صادرات محصولات کشاورزی ما سخت شود.

پاسخ دادن