کاهش تولید خودرو‌های سنگین در دو خودرو ساز بزرگ

گزارش وزارت صمت نشان می‌دهد تولید انواع خودروهای تجاری در نیمه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۹ درصد کاهش پیدا کرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ مهر ۱۴۰۰

بر اساس گزارش وزارت صمت در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۳۸.۹ هزار دستگاه انواع خودروی سبک و سنگین شامل ون، وانت، اتوبوس، مینی‌بوس، کامیون و کامیونت تولید شده است. بر اساس این گزارش، کاهش ۹ درصدی به دلیل نزولی شدن تولید وانت رخ داده که بدون در نظر گرفتن آن مجموع تولید سایر خودروها صعودی است.

بر اساس این گزارش تا پایان شهریور در مجموع بالغ بر ۵.۱ هزار دستگاه ون، کامیون، کامیونت، اتوبوس و مینی‌بوس تولید شد که در مقایسه با شش ماه اول سال گذشته بیش از ۶۰ درصد رشد داشت که ناشی از روند صعودی تولید کامیون و کامیونت بود.

در نیمه نخست امسال بیش از ۴.۱ هزار کامیون، کامیونت و کشنده تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۸۳ درصدی را نشان می‌دهد. از این تعداد، سهم ایران خودرو و سایپا بالغ بر ۱۸۰۰ و ۵۰۰ دستگاه بود و باقی خودروها هم به بخش خصوصی اختصاص داشت. در حوزه مینی‌بوس و میدل‌باس تولید از ۴۳۲ دستگاه تجاوز نکرد با این حال همین آمار سبب افزایش ۵ درصدی تولید شد.

در تولید اتوبوس اما آمار حکایت از تیراژ ۳۳۳ دستگاهی و کاهش بیش از ۱۳ درصدی دارد. سهم ایران‌ خودرویی‌ها از اتوبوس، مینی‌بوس و میدل‌ باس ۲۹۸ دستگاه بود و باقی محصولات به بخش خصوصی تعلق دارد. سایپا همچنان فعالیتی در این حوزه ندارد اما تولید وانت در نیمه نخست سال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، کاهش ۳. ۱۴ درصدی داشت و به بیش از ۳۳.۸ هزار دستگاه رسید.

پاسخ دادن