کاهش ثروت میلیاردرها برای اولین بار پس از ۲۰۱۵

کاهش ثروت میلیاردرها برای اولین بار پس از 2015

به گزارش شرکت خدمات مالی سوئیس ، پس از سال ۲۰۱۵  برای اولین بار ثروت میلیاردرهای جهان سقوط کرده است ، اما نباید نگران بود چرا که احتمال دارد که دوباره افزایش یابد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ آبان ۹۸

گزارش جدید شرکت خدمات مالی سوئیس ( یوبی اس بی) نشان داد: ثروتمندترین افراد جهان در سال گذشته ۳۸۸ میلیارد دلار از دست داده اند و ثروت آنها به ۸٫۵۳۹ هزار میلیارد دلار کاهش یافته است. علت این کاهش ثروت ، آشفتگی های ژئوپلیتیکی و بازارهای سهام ناپایدار بوده است.

براساس این گزارش ، این کاهش به ویژه در دومین اقتصاد بزرگ جهان یعنی چین که پس از امریکا و منطقه آسیا و اقیانوس آرام دومین خانه بزرگ میلیاردرها محسوب می شود، چشمگیرتر بوده است.

کاهش ارزش ثروت خالص میلیاردرهای چین به دلیل سقوط فوق العاده بازار سهام و ضعیف تر شدن نرخ ارز محلی ، ۱۲٫۸ درصد به ارزش دلاری کاهش یافت. همچنین باید گفت رشد آهسته اقتصاد کشور نیز به ثروت میلیاردرها آسیب رسانده است.

پیش از این گزارش جدیدی از سوی بانک اعتبار سوئیس نشان داد که تعداد افراد ثروتمند چینی برای اولین بار از تعداد ثروتمندان آمریکایی پیشی گرفته است زیرا همچنان هر دو کشور در ایجاد افراد میلیونر با سرعت ادامه می دهند.

رئیس جهانی اقتصاد و تحقیقات گفت: “با وجود تنش تجاری بین ایالات متحده و چین در ۱۲ ماه گذشته ، هر دو کشور به شدت در ایجاد ثروت موفق شده اند ، به ترتیب ۳٫۸ تریلیون و ۱٫۹ تریلیون دلار کمک کرده اند.”

طبق این مطالعه ، رده بندی میلیونرهای جهان با ۱٫۱ میلیون افزایش به ۴۶٫۸ میلیون تخمین زده شده است ، که در مجموع دارایی ۱۵۸٫۳ تریلیون دلار دارایی خالص (یا ۴۴ درصد از کل جهانی) را به خود اختصاص داده است. ایالات متحده بیش از نیمی از این افزایش را ایجاد کرده و ۶۷۵،۰۰۰ میلیونر جدید ایجاد کرده است.

کاهش متوسط ​​ثروت در استرالیا منجر به ۱۲۴۰۰۰ میلیونر کمتر ، در حالی که انگلیس ۲۷۰۰۰ و ترکیه ۲۴۰۰۰ را از دست داد.

این گزارش تخمین می زند که ۵۵٫۹۲۰ بزرگسال حداقل ۱۰۰ میلیون دلار ارزش دارند و ۴۸۳۰ دارایی خالص بالای ۵۰۰ میلیون دلار دارند.

*اکثر میلیونرها شرط می بندند که یک قرن عمر می کنند

در حالی که متوسط ​​طول عمر در چین ، امریکا و اکثر کشورهای اروپای شرقی اکنون در اواخر دهه ۷۰ است ، ثروتمندان در سراسر جهان خوش بین هستند و امید دارند که به مدت یک قرن زندگی می کنند.

براساس گفته مدیریت ثروت UBS(خدمات مالی بانک سوئیس) ، ۹۱ درصد از تعداد ۵ هزار سرمایه گذار که مورد بررسی قرار گرفته است “به دلیل افزایش امید به زندگی” تغییرات مالی را در دارایی های خود ایجاد می کنند. ” طبق این نظرسنجی ها ، آنان حداقل یک میلیون دلار از دارایی خود را که در سهام مراقبت های بهداشتی قابل سرمایه گذاری  است به عنوان سرمایه گذاری مطلوب خود بکار می برند.

حدود ۵۳ درصد از ثروتمندان جهان انتظار دارند که ۱۰۰ سال عمر می کنند.

در کشورهای آسیایی ، تقریباً نیمی از ثروتمندان بر این باورند که به سن ۱۰۰ سالگی خواهند رسید. اما در آمریکا فقط ۳۰ درصد از ثروتمندان اطمینان داشتند که ۱۰۰ سالگی خود را خواهند دید.

آمارهای اداره تأمین اجتماعی آمریکا نشان داد که در سال ۱۹۳۰ ، میانگین امید به زندگی برای مردان آمریکایی تنها ۵۸ سال بود. پنجاه سال قبل از آن ، انتظار داشتند که حدود ۳۵ سال عمر کنند.

در حالی که میلیونرها از ماندگاری خود اطمینان دارند ، بیش از ۷۰ درصد نگران هستند که سلامت آنها در ۱۰ سال آینده رو به وخامت بگذارد. هزینه های بهداشت و درمان در صدر لیست نگرانی های آنها قرار دارد ، به طوری که ۵۲ درصد از سرمایه گذاران نسبت به افزایش هزینه های پزشکی نگرانی دارند.

اکثرثروتمندان باور داشتند که ناید برای طول عمر بیشتر خود مبالغ ببشتری خرج کنند بطوری که ۹۰ درصد از ثروتمندان  قبول داشتند که  “سلامتی مهمتر از ثروت است.”

در پاسخ به این سؤال  UBS  که  برای تضمین ۱۰ سال زندگی بیشتر در سلامتی حاضرند چقدر از ثروت خود را هزینه کنند؟   “برای تضمین ۱۰ سال زندگی سالم دیگر”  هستند ، برخی از آنها پاسخ دادند که حاضرند حدود  ۱ تا ۲ میلیون دلار از ثروت خالص خود را بپردازند و درواقع یک سوم از ثروتشان را صرف طول عمر بیشتر خود نمایند . سرمایه گذارانی هم گفتند حاضرند بیش از ۵۰ میلیون دلار یعنی تقریبا نیمی از ثروت خود را برای یک دهه زندگی بیشتر بپردازند.

در کل ، ۷۷ درصد معتقد بودند که کار کردن تا حد امکان برای سلامتی شما مفید است. این احساسات به ویژه در آسیا و سوئیس بسیار قوی بود اما در آمریکا و انگلیس بسیار کمتر بود.

بانک اعتباری سوئیس طرح می کند که ثروت جهانی طی ۵ سال آینده ۲۷ درصد افزایش می یابد و به ۴۵۹ تریلیون دلار می رسد. پیش بینی می شود در این دوره تعداد میلیونرها تقریباً به ۶۳ میلیون نفر برسند. طبق اعلام این بانک ، ثروت جهانی در طی سال گذشته ۲٫۶ درصد افزایش یافته است.

با وجود این ، طبق گفته یوزف استادلر ، رئیس UBS ، مشتری هایی که ارزش ثروت خالص فوق العاده بالایی دارند از کشور چین هستند که طی یک یا دو روز یک میلیاردر جدید را ایجاد می کند.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن