کاهش قیمت طلا در هفته منتهی به ۱۷ دی ماه

اقتصاد برتر

قیمت طلا در هفته دوم دی ماه کاهشی بود و در این سیر نزولی رقم‌های جدیدی به ثبت رسید.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۷ دی ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، بازار سکه و طلا در هفته دوم دی ماه، سیر نزولی را در پیش گرفت و این روند تا پایان هفته ادامه داشت. سکه طرح جدید روز شنبه روند نزولی را شروع کرد و با نرخ ۱۳ میلیون و ۷۰ هزار تومان معامله شد و روز بعد ۱۵۰ هزار تومان کاهش قیمت داشت و به کانال ۱۲ میلیون تومان بازگشت.

بهای سکه روز دوشنبه رشد اندک ۵۰ هزار تومانی را ثبت کرد و به قیمت ۱۲ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان معامله شد. اما روز سه‌شنبه با کاهش ۱۷۰ هزار تومانی قیمت دوباره به مدار افت نرخ بازگشت و با رقم ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان داد و ستد می‌شد. روز چهارشنبه که آخرین روز معاملات در هفته گذشته بود سکه در میانه کانال ۱۲ میلیون تومان نوسان داشت و قیمت آن به طور متوسط ۱۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان بود.

قیمت‌ها در بازار طلای خام در هفته گذشته نیز نزولی بود.  به این شکل که روز شنبه یک گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۲۹۷ هزار تومان، روز یکشنبه برابر یک میلیون و ۲۸۶ هزار تومان بود یعنی ۱۱ هزار تومان کاهش داشت. تغییرات قیمت در روزهای دوشنبه و سه شنبه کاهشی بود. روز دوشنبه یک میلیون و ۲۸۳ هزار تومان و روز بعد یک میلیون و ۲۶۵ هزار تومان بود. روز چهارشنبه نیز با نرخ یک میلیون و ۲۶۱ هزار تومان داد و ستد می‌شد و در مقایسه با روز شنبه ۳۶ هزار تومان کاهش قیمت را ثبت کرد.

قیمت هر مثقال طلا در هفته گذشته در میانه کانال پنج میلیون تومان نوسان داشت و در روزهای پایانی هفته حتی از رقم ۵.۵ میلیون تومان هم گذشت.  در نخستین روز هفته هر مثقال طلا برابر با پنج میلیون و ۶۲۰ هزار تومان و روز یکشنبه پنج میلیون و ۵۷۳ هزار تومان تعیین شد. بهای هر مثقال طلا در روز دوشنبه ۲۳ هزار تومان کاهش یافت و برابر پنج میلیون و ۵۹۲ هزار تومان شد و در روز سه‌شنبه این رقم ۱۲ هزار تومان کاهش داشت. در روزهای پایانی هفته، کاهش قیمت هر مثقال طلا تداوم داشت. روز چهارشنبه برابر پنج میلیون و ۴۶۵ هزار تومان بود. قیمت انس جهانی طلا در هفته گذشته در محدوده یک هزار و ۸۰۰ تا یک هزار و ۸۳۰ دلار نوسان داشت.

محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران روز جمعه درباره تحولات بازار سکه و طلا گفت:هفته گذشته انس جهانی طلا پس از شروع جدید سال میلادی با کاهش همراه بود در حالیکه هر انس طلا تا یک هزار و ۸۳۵ دلار افزایش داشت سیر نزولی را در پیش گرفت و در آخرین معاملات روز گذشته به یک هزار و ۷۸۹ دلار رسید یعنی به طور متوسط ۴۱ دلار کاهش قیمت داشتیم. قیمت طلا با توجه به کاهش بهای انس جهانی و کاهش نرخ ارز به دلیل مذاکرات مثبت وین سیر نزولی داشت و رقم‌های جدیدی را ثبت کرده است. سکه طرح قدیم در هفته گذشته ۳۲۰ هزار تومان، سکه طرح جدید ۳۵۰ هزار تومان و تیم سکه ۱۰۰ هزار تومان کاهش قیمت هفتگی را ثبت کردند.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اظهارداشت: قیمت هر مثقال طلای آب شده در هفته گذشته ۱۵۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۳۵ هزار تومان کاهش قیمت داشت. حباب سکه با توجه به نوسانات قیمت در طول هفته گذشته تا ۴۵۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت اما در حال حاضر به طور متوسط در محدوده ۳۶۰ هزار تومان قرار دارد. با ادامه روند کنونی نرخ ارز و مذاکرات مثبت وین قیمت‌ها افزایش نخواهد داشت و کاهشی خواهد بود.   درخصوص داد و ستد در بازار نیز  معاملات با احتیاط انجام می‌شود و هیجان کاذب خرید و سرمایه‌گذاری نیست و خرید و فروش در حد نیاز است.

کاهش قیمت طلا در هفته دوم دی ماه و ثبت نرخ‌های جدید

پاسخ دادن