کاهش قیمت نفت با افزایش احتمال توافق در وین

با افزایش احتمال توافق احیای برجام در وین و رشد صادرات نفت ایران، قیمت نفت در بازارهای جهانی با کاهش همراه شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، قیمت نفت امروز در بازارهای جهانی با کاهش همراه شد. کاهش قیمتی که بعد از نشست اوپک پلاس در هفته گذشته و با تصمیم برای افزایش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت آغاز شده بود. با این حال، ادامه مذاکرات در وین برای احیای برجام و افزایش احتمال رسیدن به توافق در روزهای آینده بر این افت قیمت موثر بود. با احیای برجام، تولید و صادرات نفت ایران به میزان پیش از تحریم‌ها باز می‌گردد. صادراتی که بخشی از کمبود عرضه در بازارها را جبران خواهد کرد و بر قیمت‌ها اثرگذار است.

اتحادیه اروپا اواخر روز دوشنبه متن «نهایی» احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران را ارائه کرد و در انتظار تأیید آن از سوی تهران و واشینگتن است. یک مقام بلندپایه اتحادیه اروپا گفت که انتظار می‌رود تصمیم نهایی درباره این پیشنهاد ظرف چند هفته مشخص شود. ایران پیش از این نیز ثابت کرده که در صورت برداشت‌شدن تحریم‌ها، به سرعت می‌تواند سهم خود را از بازارهای جهانی نفت پس بگیرد.

این موضوع باعث شد تا معاملات امروز نفت با افت همراه باشد. قیمت نفت برنت با بیش از یک درصد کاهش به ۹۵ دلار و ۶۲ سنت در هر بشکه رسید. نفت شاخص آمریکا نیز بیش از یک درصد از ارزش خود را از دست داد و زیر ۹۰ دلار در هر بشکه قیمت خورد. نفت شاخص آمریکا در این ساعت ۸۹ دلار و ۷۳ سنت معامله می‌شود.

پاسخ دادن