کاهش قیمت نفت نتیجه رقابت نفتی کور

اقتصاد برتر

روند کاهشی قیمت نفت برای کشورهای وابسته به نفت آنچنان حیاتی است که امروز یکشنبه تولید کنندگان عمده نفتی برای جلوگیری از کاهش آن نشستی در ابوظبی برگزار کرده اند. شاید برخی تصور می کنند به دلیل تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا با کاهش قیمت نفت مواجه شده ایم .

تهران- اقتصاد برتر- ۲۰ آبان ۹۷

اما باید گفت پس از خط شکنی روسیه بعنوان عضو غیر اوپک و البته عربستان برای تولید نفت بیشتر که پیش از آن در اوپک توافق شده بود که میزان تولید کنترل شود و البته ایران به دلیل تحریم های پیش از برجام که روند تولید کاهشی داشت اینبار به افزایش تولیدات نفت خام خود اقدام نماید، اما دو کشور یاد شده با افزایش حجم تولیدات نفتی خود توافق اوپک را زیر پا گذاشتند و این امر در کاهش قیمت نفت بی اثر نبوده است. از سوی دیگر تولیدات نفت آمریکا نیز نسبت به سال های قبل روند صعودی داشته و در مجموع این سه کشور به میزان ۳۳ میلیون بشکه افزایش تولید داشته اند.

لذا باید گفت این قانون بازار است که موجب کاهش قیمت نفت شده است و نه سیاست های ترامپ برای تحریم نفتی ایران که البته با معافیت بسیاری از کشورها و بی توجهی به درخواست وی برای معامله نکردن با ایران برای واردات نفت با شکست هم مواجه شد.

به گزارش اقتصاد برتر، در واقع رقابت تجاری بین کشورهایی مثل روسیه و عربستان برای تولید حجم بیشتری از نفت باعث افزایش عرضه و در نتیجه کاهش تقاضا و ارزانتر شدن نفت شده است. البته باید تلاش های آمریکا برای فراهم کردن زیرساخت های صادرات نفت تولیدی اش را هم در نظر داشته باشیم. بطوری که این کشور تا سال آینده به جرگه صادرکنندگان بزرگ نفت خام در جهان اضافه خواهد شد.

پس آمریکا نیز بعنوان یکی از تولید کنندگانی که برای استخراج نفت خود سرمایه گذاری های عظیمی انجام داده است هم انتظار ندارد نفتی را که با این سرمایه گذاری های هنگفت تولید کرده است به قیمت ارزانی در اختیار کشورهای مصرف کننده قرار دهد.

هر چند برخی از کارشناسان تقابل های سیاسی از جمله تحریم نفتی ایران توسط ترامپ، رقابت نفتی عربستان با ایران و مطرح کردن خروج از اوپک و حتی تشکیل ارگان دیگری و همکاری با کشورهای غیر اوپک همانند روسیه را که پیش از این همکاری خوبی در تولید نفت با عربستان داشته است از سوی سعودی ها، بعنوان دلایل کاهش قیمت نفت اعلام می کنند اما باید گفت اقتصاد و بازار نفت قوانین خود را دارد و شاید بازی های سیاسی به صورت مقطعی و روانی روی قیمت لحظه ای نفت اثرگذار باشد اما عرضه و تقاضای نفت همواره تعیین کننده اصلی قیمت این طلای سیاه خواهد بود.

*اکرم صدیقی-سردبیر سایت

پاسخ دادن