کاهش هزینه فونداسیون

راه ساخت

از ترکیب بتن مسلح و فولاد، بتن آرمه تهیه میشود. برای اینکه این محصول دوام و کیفیت بهتری داشته باشد، یکسری مواد دیگر نیز به آن افزوده میشود. زمانی که این ترکیب کامل شد، یک بتن کامل برای ساخت و ساز آماده است. دارای استحکام بالایی بوده و به همین دلیل به استحکام کششی ساختمان کمک زیادی میکند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۰ بهمن ۱۴۰۰

در فونداسیون ساختمان از یکسری تجهزات و متربال استفاده میشود. مانند توری مش یا میلگرد در قالب بندی ، توری پرسی که درزیرسازی استفاده میشودو.. در این مبحث به بررسی روش هایی جهت افزایش فونداسیون ساختمان توسط این تجهیزات می پردازیم.

میلگرد اتصال:

جهت راحت تر کردن اتصال بین اسب های بتنی، از میلگرد اتصال کوتاه استفاده میشود. این نوع میلگرد دارای ۱۸ اینچ طول می باشد. قطری بین ۱٫۲۵ تا ۱٫۵ اینچ دارد. بیشتر در ساختمان سازی های حرفه ای برای روسازی های بتنی، اسلب ها، ستون ها و.. بکار می رود. زیرا معمولا در این نوع بتن ها، بار به دالی در نزدیکی خود انتقال می دهد. از طرفی میله های رولپلاک در زمان انقباظ و انبساط دال ها، گسل مفصل را کاهش می دهند.

میلگرد تنگ:

این نوع میلگرد، همان میاگردهایی هستند که تغییر شکل پیدا کرده اند. این نوع میلگرد با امکان حفظ تماس بین صفحات، بتن را محکم و سرپا نگه می دارند. اصولا میلگرد تنگ، بین اتصالات لبه و شانه، یا حاشیه قرار میگیرد. میلگردها ، یک فولاد بهمراه روکش اپوکسی، تولید میشوند. بنابراین از نشست فونداسیون و ایجاد ترک های عرضی جلوگیری می شود.

میلگرد آرماتوربندی :

میلگرد آرماتوربندی یا آرماتورکه در اصطلاح به آن همان میلگرد میگویند. یک میله از جنس فولاد است این میلگرد برای نگه داشتن و تقویت کردن بتن به شکل کششی، به کار می رود.

به طور کلی میلگردها را در انواع متفاوتی تولید میکنند. میلگردها نام و استانداردهای مختلفی دارند. از این نمونه می توان به میله تغییر شکل یافته، فولاد ضد زنگ و.. اشاره کرد. جهت شناسایی بهتر همه میلگرد ها، استانداردها و اسامی شان بر روی آن ها حک می شوند.

توری مش جوشی یا مش جوشی:

اصولا در پروژه های ساخت و ساز برای جلوگیری از ترک خوردن و شکستن دال های بتنی از توری های فلزی استفاده می کنند. این توری ها بیشتر از جنس فولاد هستند. اما باید اشاره کرد که این توری ها به اندازه خود میلگرد مقاوم نیستند؛ معمولا برای کارهای ساده تر و سبک تر از آنها استفاده میکنند. جهت تقویت کردن، اسب های بتنی، ستون ها، دیوارها و .. از توری مش جوشی استفاده میشود.

مش ترانشه:

از شبکه های ترانشه، در مسیرها و فاصله های باریک استفاده میشود. یا گاهی در دیوارهای سنگی و دیوارهای آجری از این نوع مش استفاده میکنند. این مش به صورت ورق های باریک و بلند، ساخته میشود. قطر طولی آن، ۱۶ میلی متر است.

خاموت:

یک نوع محصول وجود دارد که اسم واقعی آن، لیگاتور میلگرد است. اما در عموم به خاموت شهرت ییدا کرده است. خاموت از بالا به پایین میلگردهای تقویت کننده گره میخورد. ساختار کلی ستون ها را تشکیل می دهد. با کمک خاموت ها، فشار کلی ستونها و تیرها بیشتر می شود.این محصول به میلگردهای تقویت کننده کمک میکند که در کنار هم قرار بگیرند.

شکل ظاهری خاموت به صورت مربع یا مسستطیل است. ولی گاهی در شکل های مثلث ، پنج ضلعی ، دایره ، شش ضلعی و.. نیز ساخته میشوند. سطوح خاموت میتواند ساده یا آجدار باشد. در قطرهای ۵٫۶ ، ۶ و ۱۰ میلی متر تولید میشوند.

اسپیسر بتن:

این محصول از فولاد تولید میشود، یک ساختار چهارپا دارد. جنس اسپیسر ها معولا در فرمت های ساده ، روکش دار اپوکسی ، گالوانیزه یا پلاستیکی می باشد. برای بتن ها کمک میکند که میلگردهای تقویت کننده در مکان صحیح قرار بگیرند. همینطور اسپیسر کمک میکند که یک پوشش مناسب بر روی آرماتور قرار بگیرد.

تصویری از مش جوشی 

تصویری از مش جوشی

 مفتول آرماتوربندی و سیم گره:

جهت ثابت نگه داشتن میلگردهای تقویتی یا بستن آنها از مفتول آرماتوربندی استفاده میشود. این نوع سیم مفتول، بسیار منعطف و بادوام است. به علت اینکه، دارای مقاومت بالاتری در برابر رطوبت و زنگ زدگی باشند، آنها را با روکش روی یا pvc  می پوشانند. البته این عملیات قبل از استفاده و معمولا در زمان تولید آنها انجام میشود.

حرف آخر:

به کار بردن این محصولات در هنگام قالب بندی فونداسیون به افزایش مقاومت آن کمک زیادی میکند. شما می توانید هر کدام از این روشها را با توجه به حجم پروژه خود انجام دهید.

پاسخ دادن