کاهش ۱۲۰۰ تومانی نرخ دلار فقط در عرض ۱۰ روز !

اقتصاد برتر

بررسی نمودار ۱۰ روزه نرخ دلار در صرافی‌های بانکی و بازار آزاد نشان می‌دهد که بازارسازی میدانی بازارساز طی روزهای اخیر جلوتر از بازارسازی رسمی آن حرکت کرده است و در بیشتر مواقع، نرخ دلار آزاد پایین‌تر از نرخ صرافی بانک‌ها بوده است!

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ خرداد ۹۸

نکتهء شایان توجه آن است که بازارساز کاهش نرخ را “بدون توجه” به وقایع مهم فاندمنتال همچون تحریم پتروشیمی دنبال کرده و به‌نظر می‌رسد براساس راهبردی از قبل تعیین شده در حال پیشروی است.

 اما راهبرد بازارساز چیست؟

برخی فعالان،دلایل زیر را از استراتژی کاهشی کردن دلار از سوی بازارساز ارزیابی می‌کنند:

۱⃣ این رویه کاهشی به‌جای نویدبخش بودن، بیشتر مایه نگرانی است! چرا که یحتمل بازارساز می‌داند وقایع پیش‌رو می‌تواند منجر به افزایش چند کانالی دلار گردد و لذا بازارساز پیش‌دستی کرده، نرخ را پایین آورده تا افزایش آتی را پیش‌خور و در کانال هدف خود کنترل نماید؛
۲⃣ نزدیک کردن نرخ آزاد به نرخ نیما؛
۳⃣ بی‌اثر نشان‌دادن تحریم پتروشیمی‌ها؛
۴⃣ جمع‌کردن اسکناس دلارهای خانگی؛
۵⃣ نزدیک بودن به زمان انتخابات مجلس.

 کاهش ۱۲۰۰ تومانی نرخ دلار فقط در عرض ۱۰ روز !
اقتصادبرتر

درتحلیل ارایه شده نقش انتخابات مجلس منتفی است چون تا آن زمان فرازونشیب فراوان خواهیم داشت

بیشترین احتمال ریزاندن بازار به دلیل نشان دادن بی اثربودن تحریمهای جدیدامریکابرپتروشیمی هاست والبته کشاندن ارزهای خانگی به بازار
 والبته مهم تر نزدیک کردن نرخ ارز نیماوسنادربازار و حذف تدریجی هرآنچه قیمت دربازارهست به جزارز آزاد وسنایی
و احتمال آزادسازی وحرکت به سوی تک نرخی کردن ارز
البته به نرخی که صادرکنندگان راضی باشند

وصدالبته کشاندن مردم به سمت بورس و فروختن ارزوسکه خود که به نظردراین سیاست موفق بوده اند !

وباز هم هشدار به مردم عادی که ازبازارهای پرخطر دوری کنند

شاخص بورس در ۲۲۹ هزارواحدباوجودتشدیدتحریمها بسیار شبیه به بادکنکی است که درحال ترکیدن است.

آنچه که با قطعیت میتوان گفت این است که اصلاح قیمت از شهریور ۹۷ تا امروز ساختاری مشابه ساختار flat شکل داده و تقریبا از اواسط اردیبهشت ۹۷ وارد موج [C] از این ساختار اصلاحی بلندمدت شده است. این قسمت قطعی ماجراست و اینکه قیمت هنوز درون یک اصلاح احتمالا پیچیده قرار دارد .
چیزی که مشخص نیست و تقریبا امروز با هیچ متر و معیاری قابل پیش بینی نخواهد بود این است که این موج C تا کجا ادامه خواهد داشت و کف قیمت دلار در کجا بسته خواهد شد. امروز و با شواهد فعلی پیش بینی محتمل تر این است که دلار باید قیمت های زیر ۹۷۰۰ تومان را لمس کند. تنها اتفاقی که میتواند احتمال این ریزش قیمت را منتفی کند این است که ریتم ریزش قیمت در هفته های آینده فرسایشی و با صرف زمان باشد. در این صورت احتمالا بازار علاقه ای به ریزش زیاد قیمت نخواهد داشت و اصلاح قیمت در قالب موج C زودتر از ۱۰ هزارتومان پایان خواهد یافت.
به طور کلی معتقدم تا چند ماه آینده قیمت دلار جهش معنی داری نخواهد داشت و بازار با فشار عرضه مواجه خواهد بود و اگر هم نوسان مثبتی رخ دهد اشتباه خریداران است و با فشار عرضه فروشندگان خیلی زود جبران خواهد شد. تا آن زمان باید ریتم حرکت قیمت را زیر نظر گرفت. امروز و با این نمودار هدف قیمت دلار زیر ۱۰ هزارتومان است مگر اینکه طی هفته های آینده بازار طور دیگری رفتار کند و نشان دهد علاقه ای به ریزش تند و تیز قیمت ندارد.

پاسخ دادن