کاهش ۳۵ درصدی تولید مرغ، با افت سرانه مصرف

اقتصادبرتر

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران اعلام کرد: جوجه ریزی در ماه های اخیر کاهش یافته و تقاضا برای مرغ نیز به شدت افت کرده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از مهر، حبیب اسدالله نژاد، مدیرعامل سراسری اتحادیه مرغداران گوشتی درباره دلایل کاهش قیمت مرغ در بازار گفت: مازاد تولید و عدم کشش بازار بواسطه کاهش شدید سرانه مصرف که زنگ هشدار مهم برای امنیت غذایی و حفظ سلامت جامعه است، باعث کاهش قیمت مرغ در بازار و زیان سنگین تولید کنندگان شده و به تبع این کاهش مصرف و زیان مرغداران، میزان تولید مرغ هم حدود ۳۵ درصد کاهش یافته است.

وی در مورد نقش پشتیبانی در جمع آوری مرغ مازاد و جلوگیری از زیان مرغداران گفت: دستور العمل ها و ضوابط اجرایی خرید مرغ توسط شرکت پشتیبانی امور دام مورد رضایت تولیدکنندگان نیست چرا که خرید مرغ توسط این شرکت به صورت منجمد انجام می‌شود و تا زمانی که به صورت زنده و گرم نباشد نمی‌تواند مشکلات تولیدکنندگان را حل کند. جمع آوری مرغ مازاد مخصوصاً در استان‌های پر تولید شمالی سرعت لازم را ندارد، میزان جوجه ریزی در خرداد ماه حدود ١٠۶ میلیون قطعه بوده اما در تیر به ٩٢ میلیون قطعه رسیده و در ماه جاری نیز کمتر از ٩٠ میلیون قطعه خواهد بود.

این فعال صنفی افزود: به همین دلیل پیش بینی می‌کنیم که طی یک هفته تا ١٠ روز آینده افت قیمت مرغ متوقف شود و بعد از آن قیمت به سوی منطقی شدن، پیش برود تا تولیدکنندگان تا حدودی از این شرایط زیان خارج شوند. از شرکت پشتیبانی امور دام می خواهیم خرید مرغ مازاد را به صورت جدی در دستور کار خود قرار دهند تا تولیدکنندگان متحمل زیان‌های سنگین نشوند. در غیر این صورت تولیدکنندگان از چرخه تولید خارج می‌شوند و تولید مرغ در کشور دچار چالش جدی خواهد شد.

پاسخ دادن