کاهش ۵۰ درصدی سفرهای نوروزی

وزیر راه و شهرسازی از کاهش ۵۰ درصدی جابه‌جایی مسافر بین شهری در نوروز ۱۴۰۰ نسبت به شرایط عادی انجام سفرها در ۱۳۹۸ خبر داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

محمد اسلامی گفت : در نوروز امسال در بازه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰، مجموعا هفت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مسافر با ناوگان حمل و نقل عمومی برون شهری جا به جا شده‌اند که شامل ۵.۴ میلیون مسافر جاده‌ای، ۱.۱ میلیون مسافر ریلی، ۸۱۵هزار مسافر هوایی و ۴۶۰ هزار نفر مسافر دریایی بوده و منطبق با پیش بینی‌های اعلام شده وزارت راه و شهرسازی قبل از فرار رسیدن ایام نوروز است.

وی افزود: با توجه به اینکه نوروز ۱۳۹۹ ابتدای شیوع پاندمی کرونا در کشور بود و تقاضا برای سفر به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته بود، مبنای مقایسه با شرایط عادی، نوروز ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده و وزارت راه و شهرسازی به منظور کاهش سفر، از اعلام و اطلاع‌رسانی طرح ویژه نوروزی مانند سال‌های قبل خودداری کرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت : در مدت ۲۰ روزه یادشده و از میان کدهای ملی استعلام شده قبل از فروش بلیت به مسافران و ضمن بررسی مجدد آن پیش از موعد سفر، تست کرونای حدود ۲۲۴۰ نفر از متقاضیان مثبت بوده که از سفر آنها جلوگیری به عمل آمده است.

  • رعایت ظرفیت‌های ابلاغی در ناوگان عمومی جاده‌ای

وزیر راه و شهرسازی در تشریح جزئیات سفرهای نوروزی گفت: یکی دیگر از اقداماتی که در اجرای دستورالعمل‌های وزارت بهداشت انجام دادیم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در ناوگان بود، به این صورت که پذیرش مسافر در اتوبوس و قطار با ۵۰ درصد ظرفیت ناوگان و در پروازهای داخلی با ۶۰ درصد ظرفیت هواپیما انجام شد.

اسلامی گفت : برغم کاهش ۵۰ درصدی سفرها اما تعداد تردد وسایل حمل ونقل عمومی جاده ای نسبت به همین بازه زمانی، ۹ درصد افزایش داشته است.

پاسخ دادن