کاهش ۵ هزار مگاواتی مصرف برق با تعویض الکتروموتور کولرهای آبی

به گفته معاون بهره‌وری انرژی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران، اجرای کامل طرح تعویض الکتروموتور ۲۰ میلیون کولر آبی موجود در کشور کاهش ۵ هزار مگاواتی مصرف برق را به دنبال خواهد داشت.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۱ شهریور ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، محمدمهدی پیغمبرزاده افزود: اکنون حدود ۲۰ میلیون کولر آبی در کشور موجود است که الکتروموتورهای آنها قدیمی است که مصرف بالایی هم دارند. باهدف اصلاح مصرف طرحی تعریف شده با عنوان طرح تعویض الکتروموتورهای آبی که باعث می‌شود مصرف برق این کولرها تا نصف کاهش یابد. اجرای کامل این طرح ظرفیت کاهش توان ۵ هزار مگاواتی برای کل کولرهای آبی موجود در کشور به همراه دارد.

معاون بهره‌وری ساتبا از برنامه‌ریزی برای اجرای طرح خبر داد و گفت: پیش‌نویس مصوبه آن آماده شده و مقرر است از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید استفاده شود برای آنکه بستر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فراهم شود. سرمایه‌گذار برای تعویض اقدام خواهد کرد و سپس از محل صرفه‌جویی در مصرف برق و سوخت ناشی از عدم تولید برق نیروگاه، بازگشت سرمایه با سازو کاری که تدوین می‌شود و با محوریت سازمان برنامه‌وبودجه اتفاق خواهد افتاد.  اجرای این طرح منوط به مصوب شدن آن در شورای اقتصاد است و البته پیش‌نویس لازم تهیه شده و مقرر است ارسال به شورا شود.

  • احتمال متولی‌گری سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر در اجرای طرح تعویض یک میلیون کولرگازی فرسود

پیغمبرزاده در باره ورود سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران به بحث طرح تعویض یک میلیون کولرگازی فرسوده گفت: فعلاً ساتبا در این طرح ورود نکرده و مجری آن شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) است. اما پیشنهادی ارائه شد تا کار متولی‌گری اجرای این طرح به ساتبا منتقل شود و در حال رایزنی دوطرفه هستیم تا هم بتوان انتقال مسئولیت این کار به ساتبا باشد و هم اصلاحیه‌های لازم را روی مصوبه داشته باشیم تا موانع و مشکلات رفع شود.

طرح «جایگزینی یک میلیون کولرگازی فرسوده با کولرهای گازی راندمان بالا» بر اساس مجوز شورای اقتصاد و در راستای استفاده از ظرفیت‌های ماده «۱۲» قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور انجام می‌شود . در این طرح کولرهای گازی فرسوده مشترکان در مناطق جنوبی کشور با انواع بهینه و کارا جایگزین خواهد شد و فقط یک‌سوم هزینه آن به صورت اقساطی از مشترک دریافت و باقی‌مانده هزینه اجرای طرح از محل صرفه‌جویی سوخت حاصله و منابع داخلی صنعت برق به سرمایه‌گذار پرداخت می‌شود.

پاسخ دادن