کاهش ۱۰ هزار تومانی قیمت موز

دارایی نژاد از افت ۱۰ هزار تومانی نرخ موز در بازار خبر داد و گفت: نرخ کنونی هر کیلو موز هندی در میدان مرکزی ۲۱ تا ۲۳ هزار تومان و موز فیلیپین ۲۶ هزار تومان است.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۰ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ،مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار ز کاهش ۱۰ هزار تومانی نرخ موز در بازار خبر داد و گفت: طی هفته‌های اخیر نرخ موز در میدان مرکزی میوه و تره بار به ۳۵ تا ۳۷ هزار تومان رسیده بودکه به واردکنندگان اعلام کردیم که اگر موز را به نرخ قبل در بازار برنگردانند، اجازه فروش در میدان را ندارند.

وی نرخ کنونی هر کیلو موز اکوادور و فیلیپین در میدان مرکزی را ۲۶ هزار تومان، موز هندی ۲۱ تا ۲۳ هزار تومان و موز داخلی ۱۵ تا ۱۷ هزار تومان اعلام کرد.

دارایی نژاد از کاهش نرخ آناناس در بازار خبر داد و گفت: نرخ هر کارتن آناناس ۶ تایی از یک‌میلیون تومان به ۷۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی با اشاره به اینکه کمبودی در تولید مرکبات داخل نداریم، بیان کرد: بنابر آمار در مازندران ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن و جنوب فارس ۵۰۰ هزارتن مرکبات تولید شده که با این وجود کمبودی در تولید داخل نداریم.

وی مجموع تولید سیب امسال را یک میلیون و ۸۰۰ تا یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: گرچه امسال تا حدودی تولید سیب دماوند کاهش یافت، اما مابقی استان‌ها همچون سلماس، ارومیه، پیرانشهر، مراغه، مهاباد کیفیت سیب‌ها در کنار کمیت بسیار بالاست.

دارایی نژاد قیمت هر کیلو پرتقال را ۷ تا ۱۱ هزار تومان، سیب درختی قرمز ۸ تا ۹ هزار تومان و سیب درختی سفید ۹ تا ۱۴ هزار تومان اعلام کرد.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی با اشاره به اینکه نیازی به ذخیره‌سازی میوه شب عید نداریم، بیان کرد: همه ساله سیب و پرتقال جز اقلام پرمصرف شب عید است که امسال به علت کرونا و کاهش مهمانی‌ها و میزان مناسب تولید، مصرف پایین می‌آیدکه با این وجود نیازی به ذخیره‌سازی نیست.

این مقام مسئول در پایان نرخ کنونی موز در بازار را منطقی دانست و گفت: با توجه به واردات موز با ارز آزاد و افزایش نرخ کرایه‌های حمل‌ونقل، نرخ تمام شده واردات ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان است که درنهایت واردکنندگان با احتساب سود ۲ تا ۳ هزار تومانی اقدام به عرضه می‌کنند و از طرفی اتحادیه اجازه افزایش نرخ را نمی‌دهد چرا که این موضوع بر نرخ سایر میوه‌ها در بازار اثر‌گذار است.

پاسخ دادن