کاهش ۴۰درصدی درآمدهای حاصل از فروش تراکم در بودجه سال آتی

اقتصاد برتر

شهردار اصفهان از کاهش درآمدهای حاصل از فروش تراکم در بودجه ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: این میزان در بودجه سنوات قبل ۷۰ درصد بود که برای اداره ارزان شهر به ۳۰ درصد در سال آینده کاهش یافته است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ اسفند ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، قدرت اله نوروزی در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه با اشاره به اینکه انقلاب عمرانی در شهر اصفهان تنها شامل حلقه حفاظتی، مترو و … نبوده است و احداث ۱۸ بوستان، افتتاح ۲۰ خیابان، ساخت دو سینما و …. را نیز دربرمی گیرد، اظهار کرد: از سوی اداره کل طراحی شهرداری اصفهان بین سال های ۹۰ تا ۹۴ حدود ۳۰۰ پروژه طراحی شده بود و این در حالیست که تا بهمن ماه سال ۹۹ تعداد طرح های این اداره کل، به ۱۰۴ مورد رسیده است.

وی ادامه داد: دو ابر پروژه شهر اصفهان یعنی خط دوم مترو و حلقه حفاظتی با هدف کاهش آلاینده های محیط زیستی و تسهیل آمد و شد و از سوی دیگر تحقق عدالت فضایی در شهر اجرا می شود.

شهردار اصفهان با بیان اینکه شاید اجرای طرح هایی مانند پل آفتاب، خیابان های آسمان و تابان چندان برای همه مردم اصفهان محسوس نباشد، گفت: علت این امر این است که در این دوره پروژه های بزرگ به محلات و نقاط کمتربرخوردار شهر اصفهان رفته است اما از نظر اثربخشی بیشترین تاثیر را در شهر دارد.

*به دنبال توازن برای ایجاد عدالت فضایی هستیم

وی در پاسخ به سوالی در مورد توزیع عادلانه خدمات در شهر بیان کرد: برای تحقق عدالت اجتماعی، به دنبال ایجاد توازن در شهر هستیم که نمونه آن را در اجرای طرح های بزرگی مانند سالن اجلاس سران، رینگ چهارم، نمایشگاه بین المللی و بسیاری از طرح های دیگر شاهدیم.

نوروزی با اشاره به اینکه رینگ چهارم از محله هایی عبور می کند که مناطق کمتربرخوردار شهر است، اظهار کرد: این به معنای اجرای پروژه های محرک توسعه در این مناطق است و آبادانی و سهولت دسترسی را برای مردم به دنبال دارد. وی به اجرای پروژه های کوچک، متوسط و بزرگ در همه مناطق ۱۵ گانه اشاره و تصریح کرد: در برنامه های هر یکشنبه، یک افتتاح در همه مناطق افتتاح بوستان، مرکز فرهنگی، خیابان، سینما و … داشته ایم.

*سهم فروش تراکم در بودجه ۱۴۰۰ به ۳۰ درصد کاهش یافت

شهردار اصفهان از اختصاص بودجه برای آزادسازی ایستگاه مترو در منطقه رهنان در بودجه سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: در بودجه سال آینده به شدت از تراکم فروشی فاصله گرفته ایم و به سمت درآمدهای پایدار حرکت کرده ایم به طوریکه سهم ۷۰ درصدی فروش تراکم که در بودجه های سال های قبل وجود داشت در بودجه سال ۱۴۰۰ به ۳۰ درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: این درحالیست که رقم بودجه در زمانی که تراکم فروشی معادل ۷ درصد بود به دو هزار میلیارد تومان می رسید و اکنون با کاهش درآمدهای حاصل از تراکم، بودجه را به سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان رسانده ایم.

نوروزی در خصوص توجه به حوزه گردشگری به برنامه ریزی و رایزنی وزارت میراث فرهنگی با مدیران اصفهانی برای برگزاری جشنواره بین المللی صنایع دستی در شهر اصفهان اشاره و تصریح کرد: همچنین مدیرعامل نمایشگاه های بین المللی ایران هم با حضور در اصفهان در خصوص اکسپوی دبی صحبت هایی را داشته اند و قرار است نقش موثری در این نمایشگاه داشته باشیم. هدف ما تسهیل حضور بخش خصوصی در این نمایشگاه است.

شهردار اصفهان با اشاره به طرح تراموای اصفهان افزود: مطالعاتی در گذشته در خصوص طرح ترافیک شهر اصفهان که تراموا هم در آن لحاظ است، شده بود اما افرادی که در این طرح نظر مساعد بر اجرای تراموا داشتند اکنون در بررسی ها نظر دیگری دارند؛ البته این نظرات زمانی مطرح شد که ما پیگیری ها برای احداث تراموا در اصفهان را آغاز کرده بودیم. برای ساخت تراموا بدون شک منافع شهر و مردم را در نظر میگیریم.

پاسخ دادن