کایروپراکتیک چقدر در درمان دردهای مزمن موثر است؟

کایروپراکتیک یک سیستم درمان است که بر ساختار بدن، به‌خصوص ستون فقرات تمرکز دارد.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۳ اسفند

به گزارش #اقتصادبرتر ، دکتر ایمان اعتصامی عضو انجمن کایروپراکتیک ایران و آمریکا در این باره می گوید: شایع‌ترین کاری که در کایروپراکتیک انجام می‌شود درمان کمردرد و درد گردن با مانیپولاسیون (تنظیم و تطبیق ستون فقرات) و فراهم کردن شرایط مناسب برای فرآیند طبیعی بازسازی بدن است. درواقع اساس درمان در کایروپراکتیک، حرکات دست درمانگر است.

در حالی که در کایروپراکتیک تمرکز بر روی ستون مهره‌ها می‌باشد، نرمش‌ها و ورزش‌های مخصوص، نکات تغذیه‌ای و راهنمای‌هایی که پزشک کایروپراکتیک ارائه می‌دهد در بهبود بسیاری از بیماران تاثیر بسزایی دارد.

امروزه متخصصین کایروپراکتیک اغلب با متخصصین درد و جراحان برای درمان درد بیماران همکاری تنگاتنگی دارند.

تحقیقات علمی بسیاری در امریکا و کانادا نشان داده کایرو‍پراکتیک تاثیر قابل توجهی در دردهای مزمن کمر و گردن داشته و می‌تواند جایگزین مناسبی برای انواع مسکن‌ها باشد.

درمانگر در این روش با اصلاح وضعیت استخوان‌ها، عضلات، اعصاب، مفاصل و به‌خصوص ستون فقرات، باعث بهبود عملکرد دستگاه عضلانی اسکلتی و اعصاب و بازگرداندن سلامتی به بیمار می‌شود.

پزشک کایروپراکتیک با بررسی تاریخچه بیماری، رادیوگرافی، ام‌آرآی (MRI)، نوار عصب و عضله و انجام معاینات بالینی و دیگر آزمایش های پاراکلینکی به منشا بیماری پی می‌برد و به معالجه می‌پردازد.

اما همواره این سوال در ذهن مردم شکل می گیرد که تفاوت فیزیوتراپی با کایروپرکتیک چیست؟ و حتی گاهی زمانی که اسم کایروپراکتیک می آید می پرسند منظورتان همان فیزیوتراپی است؟ برای روشن شدن این مسئله تعریفی از فیزیوتراپی در ذیل می آید و در جدولی که در ادامه می آید نیز به تفاوت های این دو نوع درمان پرداخته می شود.

کایروپراکتور : فردی است که وظیفه تشخیص و درمان اختلالات ماسکولواسکلتال را برعهده دارد.

فیزیوتراپی علمی است که نه تنها در بهبود کیفیت زندگی افراد نقش دارد، بلکه میتواند از ایجاد آسیب هم پیشگیری کند. هم بخشی از سیستم توانبخشی است و هم در مراقبت های حاد نقش دارد. به علاوه در حفظ عملکرد های حرکتی، مدیریت بیماری های مزمن و آموزش به بیمار و مراقب او، هم فعالیت می کند.

در هر مرحله ای از زندگی افراد، فیزیوتراپی می تواند کمک کننده باشد مثلا وقتی یک نفر بخاطر تصادف، بیماری و … توانایی جسمی و حرکتی اش را از دست داده است.

لازم به ذکر است به گفته دکتر اعتصامی از آنجا که بورد فیزیوتراپی یکی از ۵ بورد کایروپراکتیک بشمار می رود لذا درمان فیزیوتراپی نیز در کنار سایر وظایف کایروپراکتیک نیز قرار می گیرد.

به این ترتیب باید گفت درمان کایروپراکتیک بعنوان درمانی بدون دارو و عمل جراحی در برخی موارد از مهارت فیزیوتراپی نیز بهره می گیرد .

*دکتر ایمان اعتصامی- www.dretesami.com

پاسخ دادن