کجا ارشد اقتصاد بخوانیم؟

کجا ارشد اقتصاد بخوانیم؟
اقتصادبرتر

با توجه به فرا رسیدن زمان انتخاب کارشناسی ارشد، تعداد زیادی از مخاطبین کانال تماس گرفته و از اولویت دانشکده های اقتصاد کشور پرسیدند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۰ تیر ۹۸

پاسخ به این سوال دشوار است چرا که در هر گرایشی ممکن است ترتیب دانشگاه ها عوض شود.

مثلا با توجه به سرمایه گذاری دانشگاه خاتم در بخش اقتصاد نظری، این گرایش نسبت به سایر گرایش های این دانشگاه تمایز پیدا کرده است. یا به عنوان نمونه دیگر آنچه به عنوان اقتصاد توسعه در دانشگاه علامه تدریس می شود، فاصله زیادی با آموزش اقتصاد توسعه در دانشگاه های جهان دارد.

در گرایش های تخصصی تر مانند انرژی، پول و بانک نیز طبیعتا بیشتر نگاه باید به اساتید متخصص آن گروه باشد تا صرفا برند دانشگاه.
متاسفانه باید این حقیقت تلخ را نیز بپذیریم که در حتی در بهترین دانشکده های اقتصاد کشور نیز فاصله زیادی با دانشگاه های پیشرو جهان(۲۰۰ دانشگاه برتر اقتصاد) وجود دارد اما به هر حال می توان در کشورهم مقایسه نسبی انجام داد که در ادامه به نکاتی در این زمینه اشاره می کنم:

?در خصوص انتخاب گرایش ها:
۱-برای دوستانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری داخل یا خارج را دارند، توصیه بنده گرایش “نظری” است که تمرکز بالاتری بر دروس پایه دارد.

۲-اگر قصد ادامه تحصیل ندارید، گرایش نظری شاید بیش از حد خشک باشد.با توجه به علایق و چشم انداز شغلی خود یک گرایش را انتخاب کنید.

?در خصوص انتخاب دانشگاه: چون شناختی نسبت به دانشگاه های سایر شهرها غیر از تهران ندارم صرفا به رتبه بندی دانشگاه های تهران با توجه به دریافت شخصی می پردازم. لازم به ذکر است این یک نظر شخصی و کلی بر اساس تعاملات با دانشجویان و اساتید این دانشگاه هاست و می تواند در گرایش ها تغییر کند:
۱-دانشگاه شریف
۲- دانشگاه خاتم(فقط گرایش نظری)
۳- دانشگاه علامه(به جز گرایش توسعه)
۴- دانشگاه تهران
۵-دانشگاه شهید بهشتی
۶-موسسه نیاوران(عالی آموزش و…)
۷- دانشگاه تربیت مدرس
۸- دانشگاه علم و صنعت
۹- دانشگاه خاتم سایر گرایش ها و خوارزمی

?اقتصاد در گذر زمان

پاسخ دادن