کدام استان بالاترین نرخ بیکاری را دارد؟

استان مرکزی با ٧.٣ درصد و استان کرمانشاه با ۲۲درصد به ترتیب پایین ترین و بالاترین نرخ بیکاری کشور را در سال ۱۳۹۵ به خود تخصیص دادند.

تهران – اقتصاد برتر – ۶ فروردین ۹۶

استان مرکزی با ٧.٣ درصد و استان کرمانشاه با ۲۲ درصد به ترتیب پایین ترین و بالاترین نرخ بیکاری کشور را در سال ۱۳۹۵ به خود تخصیص دادند.

بر اساس چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال ۱۳۹۵ که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته است،نرخ بیکاری ۱۸ استان کشور کمتر از میانگین کشوری (۱۲٫۴درصد) است و ۱۳ استان کشور دارای نرخ بیکاری بیش از میانگین درصد است.

پس از استان کرمانشاه ،استان چهار محال بختیاری با ۲۰٫۲ درصد بیشترین نرخ بیکاری را درمیان استان های کشور دارد .

پس از استان مرکزی نیز استان های سمنان با ۸٫۶ درصد و همدان با ٩.۵ درصد نرخ بیکاری ، بهترین وضعیت را از نظر نرخ بیکاری در میان استان های کشور دارند.

تردیدی نیست،نرخ بیکاری در ایران بالا است و مهمترین علت آن افزایش جمعیت فعال کشور است به طوری که طی یکسال گذشته از ۲۴میلیون و ۷۰۱هزار و ۱۷۷نفر به ۲۵میلیون و ۷۹۱هزار و ۴۵۰نفر رسیده است.یک میلیون و ۹۰هزار و ۲۷۳نفر به جمعیت فعال کشور اضافه شده است.

جمعیت فعال، جمعیتی است که یا شاغل است و یا بیکار. طی سال های گذشته با گسترش دانشگاههای غیر انتفاعی و آزاد در کشور بخش وسیعی از جمعیت کشور که قادر به یافتن شغل نبودند راهی دانشگاههای کشور شده اند و ‘علی طیب نیا’ وزیر امور اقتصادی و دارایی در ابتدای دولت یازدهم،بدرستی پیش بینی می کرد که با اتمام درس جمعیت گسترده ای که هم اکنون در دانشگاههای کشور مشغول به تحصیل هستند با افزایش روز افزون متقاضیان کار مواجه خواهیم شد.

به واقع می توان گفت،نرخ بیکاری در سال های گذشته نیز بالا بوده است اما با سرریز کردن جمعیت جوان به دانشگاههای کشور جلوی ورود آنها را به بازار کار گرفته بودیم.بهرحال این جمعیت نظیر سیلی بود که با سد دانشگاهها راهش به بازار کار مسدود شده بود اما در دولت یازدهم این جمعیت پس از فارغ التحصیلی به سوی بازار کار روانه شده اند.

متاسفانه در سال هایی که درآمد سرشار نفتی به کشور به دلیل افزایش قیمت نفت وارد شد به دلیل نبود برنامه ریزی و دلسوختگان مردم، هیچگونه زیر ساختی برای توسعه اشتغال ایجاد نشد.

اقتصاد کنونی ایران دارای پتانسیل های بالقوه ای برای ایجاد اشتغال است

درآمدهای نفتی برای توزیع نیست بلکه این درآمدها باید به ایجاد زیر ساختها برای توسعه اشتغال منجر می شد تا امروز با چنین انبوهی از جمعیت بیکار در کشور مواجه نبودیم.

وقتی که سراغ نرخ بیکاری جوانان می آییم این نرخ بمراتب ناراحت کننده تر از نرخ بیکاری کل کشور است به طوری که نرخ بیکاری جوانان ۱۵تا۲۴ساله ۲۹٫۲درصد است که برای مردان و زنان جوان به ترتیب ۲۵٫۴ و۴۴٫۲ درصد گزارش شده است.

به عبارتی نرخ بیکاری جوانان حدود دو تا سه برابر نرخ بیکاری در کل کشور است و برای زنان حدود ۳٫۶برابر نرخ بیکاری کل کشور است.

سوء مدیریت ها،تحریم ها و حیف و میل های بی بدیل تمام سال هایی را که می توانست اقتصاد ایران قوام گیرد را از بین برد و دولت یازدهم وارث سخت ترین شرایط اقتصادی در سال های بعد از انقلاب بود.

طرح هایی نظیر بنگاههای زودبازده جز حیف و میل کردن پول نبود به طوری که نه تنها اشتغالی با اجرای چنین طرح هایی ایجاد نشد بلکه منابع وسیعی از بانکهای کشور تحت عنوان ایجاد بنگاه زود بازده از بانکها، خارج شد.

همچنین بررسی به عمل آمده نشان می‌دهد، از میان تسهیلات گیرندگان،۶۹‌درصد از تعداد کل طرح‌ها که مربوط به وام‌های ۱۰‌میلیون تومانی است در واقع ۱٫۷ هزار‌میلیارد تومان از میزان کل رقم تسهیلات را دریافت کردند و بیشترین سهم دریافت تسهیلات مربوط به طرح‌هایی بود که بیش از ۵۰‌میلیون تومان وام گرفته بودند که در واقع ۱۴٫۸ هزار ‌میلیارد تومان از میزان کل رقم تسهیلات را به خود اختصاص داده‌ بودند.

در گزارشی که در سال ۸۸ انتشار یافت، سرهنگ ‘علی‌اکبر زمانی’ معاون مبارزه با جرایم اقتصادی ناجا در همان سال به نقل از گزارش سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد: طبق گزارش سازمان بازرسی کل کشور ۵۰ درصد بنگاه‌های زودبازده اقتصادی به انحراف رفته‌اند که البته این آمار از سوی بانک مرکزی ۴۳‌درصد عنوان شده است.

همچنین ۱۰۰ بنگاه که ۲٫۵ درصد از کل تعداد بودند، حدود ۱۳۳‌میلیارد ریال از تسهیلات دریافتی را به ساخت‌ وساز مسکن اختصاص دادند که به تعبیری می‌توان آن را انحراف از اهداف مورد نظر تلقی کرد.

پول زیادی توزیع شد اما دریغ از اشتغال پایدار

هم اکنون جوانان بیشترین متقاضیان کار در کشور هستند و بیشتر از همه با درهای بسته مواجه می شوند.

بیکاری در ایران از جنس جوان ،زنانه و دانش آموخته است بعبارتی در ایران بیشترین کسانی که در معرض معضل بیکاری قرار دارند، جوانان، زنان و دانش آموختگان دانشگاهی هستند.

به گفته ‘زهرا کریمی’ کارشناس اقتصادی کار نکرده در ایران بسیار است و تنها باید موتور اشتغالزایی را روشن کرد.

اشتغال در بخش گردشگری،صنایع دستی، مدیریت بحران آب، حفاظت از محیط زیست، تولید لوازم خانگی،ایجاد زیر ساختها، تولید پوشاک،حوزه فناوری اطلاعات،حوزه های گوناگون کشاورزی نظیر کشت های گلخانه ای،اشتغال در حوزه تولید محصول از مواد معدنی، اشتغال در حوزه های مختلف در زمینه سالمندی(با توجه به افزایش جمعیت سالخورده در کشور)،اشتغال در بخش تولید و فرآوری مواد غذایی و بسیاری دیگر از زمینه هایی است که جای اشتغال بسیار دارد.

کارشناسان معتقدند، به ازای ورود پنج گردشگر خارجی می توان یک فرصت شغلی در کشور ایجاد کرد بنابراین اگر سالانه ۱۰میلیون گردشگر خارجی به کشور وارد شوند براحتی می توان ۲میلیون شغل ایجاد کرد اما متاسفانه این صنعت مهم آن گونه که بایسته است مورد توجه قرار نمی گیرد.

استان های کرمانشاه و چهار محال بختیاری با دارا بودن طبیعت بکر و زیبا، آثار تاریخی ارزشمند، نیروی جوان تحصیل کرده و قابلیت های بیشمار دیگر زیبنده نرخ بیکاری بالای ۲۰درصد نیستند.

کار نکرده در کشور بسیار است و نرخ بالای بیکاری زیبنده مردم این سرزمین نیست.

*ایرنا

پاسخ دادن