کدام متغیر‌ها بر بورس تاثیر گذار هستند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: کاهش احتمالی قیمت ارز برای بازار سرمایه تهدید نیست، چراکه باعث رفع محدودیت‌ها در تجارت خارجی می‌شود و هزینه‌های نقل و انتقال را کاهش می‌دهد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ اسفند ۹۹

نشست هم‌اندیشی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیران ارشد بازار سرمایه یکشنبه هفدهم اسفند ماه برگزار شد. «محمدعلی دهقان دهنوی»، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بازار سرمایه کشور تحت تاثیر سه عامل مهم قرار دارد، افزود: دسته اول خارج از بازار سرمایه حادث می‌شود اما به عنوان متغیرهای کلان اقتصادی تاثیر مستقیم بر بازار دارد؛ متغیرهایی همچون تورم، تغییرات نرخ ارز، نرخ بهره بانکی و مواردی از این دست متغیرهای برون زایی هستند که کنترل آنها نیز در بازار سرمایه امکان پذیر نیست. دهقان دهنوی عامل دوم را قوانین، رویه‌ها و متغیرهایی دانست که قابل کنترل هستند و افزود: بازار سرمایه امروز نقش اساسی در اقتصاد دارد و باید در سیاست گذاری‌های کلان اقتصادی کانون توجه باشد. بخشی از مقررات می‌توانند اصلاح یا بهتر تدوین شوند. به عنوان مثال قوانینی همچون قیمت گذاری دستوری به بنیان‌های اقتصادی و بخش مولد کشور صدمه وارد می‌کند. این درحالی است که بسیاری از شرکت‌های تولیدی در بازار سرمایه حضور دارند و بخش گسترده ای از جامعه نیز امروز سرمایه گذار بورسی هستند. بنابراین قوانین می‌تواند حقوق و منافع شرکت‌ها و مردم را تحت تاثیر قرار دهد. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه توسعه از طریق سرمایه‌گذاری انجام می‌شود و سرمایه گذاری نیز از کانال بازار سرمایه و بازار پول امکان‌پذیر است، تاکید کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که تولیدکنندگان بتوانند در فضای رقابتی و مبتنی بر روابط منصفانه و عادلانه منافع ناشی از تولید خود را با سهامداران شریک شوند.

وی ادامه داد: امروز حفظ آرامش و برقراری ثبات در بازار سرمایه اولویت نهاد ناظر بازار سرمایه است. تلاطم‌های اقتصادی ناشی از برخی قوانین و رویه‌ها می‌تواند منافع سهامداران را تهدید کند؛ سهامداران باید به دور از رفتارهای هیجانی و با تامل بیشتری در خصوص سهام و سبد دارایی تصمیم گیری کنند و این مهم بدون ثبات و اصلاح رویه‌ها و قوانین امکان پذیر نیست. دهقان دهنوی دسته سوم را متغیرهای درونی بازار سرمایه دانست و ضمن بیان اینکه قوانین، قررات، عملکرد ارکان و نهاد‌های مالی، عوامل موثر درونی بازار سرمایه هستند، تاکید کرد: باید زمینه لازم برای حضور مردم را فراهم کرد و خدمات با کیفیت به مردم ارائه شود. وی ادامه داد: بازار سرمایه بزرگ شده و بیش از ۶٠ میلیون نفر در آن حضور دارند. لذا امروز نیاز به فضای آرام و تقویت هرچه بیشتر اعتماد در این بازار داریم.

دبیر شورایعالی بورس تاکید کرد: با وجود افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه، نباید فراموش کنیم که بورس بازاری تخصصی و مبتنی بر دانش است. نهاد ناظر بازار سرمایه صمیمانه درخواست می‌کند، کسانی در خصوص بازارسرمایه اظهار نظر کنند که از تخصص و دانش کافی مالی برخوردار باشند.

پاسخ دادن