کره جنوبی دومین خودروساز خارجی در بازار ایران

دبیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: کره جنوبی پس از چین به عنوان دومین خودروساز خارجی در بازار ایران فعالیت می‌کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ شهریور ۹۶

«مسعود کمالی اردکانی» در پنجمین مجمع همکاری‌های ایران و کره جنوبی در سئول افزود: در سه سال گذشته و پس از تحریم‌ها تولید خودرو از حدود ۷۳۷ هزار دستگاه در سال ۲۰۱۴ به حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه در سال ۱۳۹۵ رسید و امیدواریم ایران در چند سال آینده دوباره جایگاه خود را در منطقه خاورمیانه به دست آورد.

به گفته وی، حدود ۹۰ درصد تولید خودروهای سواری در اختیار ۲ شرکت ایرانی و سهم خودروهای خارجی حدود ۱۰ درصد است.

وی یادآوری کرد: در چند سال گذشته شرکت‌های خودروساز بزرگ و صاحب نشان خارجی از فرانسه، آلمان و ایتالیا حضور خود را در بازار ایران از طریق سرمایه‌گذاری مشترک با خودروسازان ایرانی تحکیم بخشیده‌اند.

کمالی اردکانی از شرکت‌های خودروساز کره‌ای دعوت کرد با توجه به توان رو به رشد این صنعت و جمعیت جوان ایران و اتصال کشور ما به بازار ۴۰۰ میلیونی منطقه، حضور خود را از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در این بازار توسعه دهند.

وی در این نشست «فرصت‌ها و چالش‌های سرمایه‌گذاری خارجی و همکاری مشترک در بخش‌های مهم صنعتی ایران» را تشریح کرد و صنعت خودرو را سومین صنعت اشتغالزا و دومین صنعت شتاب دهنده رشد اقتصادی کشور پس از بخش نفت و پتروشیمی دانست.

*عصر ایران

پاسخ دادن