کرونا، ۵٫۳ تریلیون دلار به اقتصاد جهان زیان می‌زند

صندوق بین المللی پول هشدار داد اقتصاد جهان تا ۵ سال آینده متحمل ضرر ۵.۳ تریلیون دلاری خواهد شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ مهر ۱۴۰۰

به گزارش نشنال نیوز، صندوق بین المللی پول در گزارشی اعلام کرد که رهایی از بحران اقتصادی ناشی از شیوع کرونا دشوار خواهد بود و اقتصاد جهان احتمالاً تا ۵ سال دیگر در صورت ادامه نابرابری کشورها در زمینه واکسیناسیون، متحمل ضرر ۵٫۳ تریلیون دلاری خواهد شد.

کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین المللی پول در سخنرانی خود قبل از نشست سالانه این صندوق با بانک جهانی که هفته بعد در واشنگتن برگزار می‌شود، گفت: ما نمی‌توانیم به خوبی به سمت جلو حرکت کنیم. انگار که چندین سنگ داخل کفشمان رفته و با آن در حال راه رفتن هستیم. وی افزود: خطرات و موانع موجود برای یک بهبود جهانی متوازن اکنون بارزتر شده است:

به گفته جورجیوا، این صندوق در ماه ژوئیه پیش بینی کرد که اقتصاد جهانی امسال ۶ درصد رشد می‌کند اما نرخ متفاوت واکسیناسیون کشورها باعث بهبود نابرابر می‌شود و افزایش تورم و سطح بالای بدهی باعث شده است که این صندوق پیش بینی خود را تعدیل کند. انتظار می‌رود که رشد اقتصاد جهان کمی معتدل‌تر باشد.

رئیس صندوق بین المللی پول در ادامه گفت که پیش بینی می‌شود تولید در اقتصادهای پیشرفته مانند ایالات متحده، چین و اروپا تا سال ۲۰۲۲ به روند قبل از همه گیری بازگردد اما بهبود بیشتر اقتصادهای در حال ظهور و کشورهای در حال توسعه سال‌های بیشتری طول خواهد کشید.

وی افزود: در بسیاری از کشورهای دیگر، به دلیل دسترسی کم به واکسن و محدود شدن اقدامات (حمایتی)، بویژه در برخی از کشورهای کم درآمد، وضعیت رشد اقتصادی بدتر خواهد شد. و این اختلاف در ثروت (کشورها) پایدارتر می‌شود.

بر اساس این گزارش، تاخیر در بهبود اقتصاد جهان، جای زخم ناشی از نابودی مشاغل که بیشترین تاثیر را بر جوانان، زنان و کارگران غیررسمی داشته است، ماندگار خواهد کرد.

به گفته صندوق بین المللی پول، نرخ تورم در تعدادی از کشورها به سرعت افزایش یافته است و برخی از آنها بیشتر از سایرین تحت تأثیر قرار گرفته اند.

پاسخ دادن