کرونا به وال استریت رسید

بازار سهام آمریکا روز دوشنبه از دو رویداد مهم شیوع جهانی کرونا و پیروزی های بارنی سندرز بشدت به وحشت افتاد و ریزش کرد.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۶ اسفند ۹۸

به گزارش # اقتصادبرتر، سهامداران بزرگ بازار وال استریت معتقدند اقتصاد آمریکا پس از چند سال رشد اکنون به سوی رکود جدی پیش می رود و نظریه پردازان اقتصاد آمریکا معتقدند باید بفکر تصحیح روند اقتصاد بود تا جلوی بروز بحرانی شبیه به بحران ۲۰۰۸  اقتصاد در آمریکا را بگیریم. همین امر باعث ترس سهامداران از افزایش رکود در اقتصاد آمریکا شده است .

سهامداران معتقدند اگر عناصر بازدارنده رشد اقتصاد آمریکا شدت پیدا کند مثلا ویروس کرونا اقتصاد جهان ، چین و منطقه اروپا را بیش از این تحت تاثیر قرار دهد و یا موفقیت دمکرات هایی نظیر بارنی سندرز ادامه پیدا کند ، دوران رونق سرمایه داران در آمریکا سپری خواهد شد. این مسایل باعث شده سهامداران آمریکایی اقدام به فروش سهام خود در بازار بیفتند و تداوم آن می تواند وال استریت را با بحران جدی مواجه کند . تاثیر بسزای ویروس کرونا در اقتصاد چین و خسارات سنگینی که به بزرگترین اقتصاد جهان وارد شده است ، شرکت های بزرگ آمریکا را که با بازار چین همکاری داشتند بشدت نگران کرده است .

تعطیلی کارخانجات چین ، بتدریج تاثیر خود را بر اقتصاد آمریکا نیز می گذارد. سهام شرکت های آمریکایی مرتبط با چین تحت تاثیر تعطیلی کارخانجات در این کشور بشدت افت کرده است و سهامداران در صدد فروش سهام خود برای پیشگیری از تحمل خسارت های بیشتر هستند . پیروزی بارنی سندرز نامزد دمکرات نیز که از مخالفان جدی سرمایه داری و حامی مردم مقابل سرمایه داران است از جمله موضوعاتی است که باعث ترس بازار وال استریت از آینده اقتصاد آمریکا شده است.

سرمایه داران در آمریکا که بیشتر سهام وال استریت در کنترل آنان است ، طرفدار پیروزی ترامپ و مایک بلومبرگ شهردار سابق نیویورک هستند که هر دو از سرمایه داران بزرگ این کشور محسوب می شوند این جمهوریخواهان طرفدار نظام سرمایه داری در مقابل طرفداران مردم قرار می گیرند که معتقدند سرمایه کشور باید بین مردم تقسیم شود و در سایه آن مردم از رفاه بیشتری برخوردار شوند. سهامداران بازار وال استریت می گویند ، شرایط بگونه ای است که تکرار بحرانی شبیه به بحران اقتصادی ۲۰۰۸ در آمریکا حتمی است اما زمان آن مشخص نیست . ترس از تکرار بحران اقتصادی در آمریکا باعث شده مردم اقدام به فروش سهام خود در شرکت های بزرگی نظیر اپل ، داوجونز ، نزدک ، اس اند پی کنند.

کارشناسان اقتصادی در آمریکا می گویند به دنبال گسترش ویروس کرونا در چین و ضربه ای که به اقتصاد این کشور وارد آمد، نگرانی از افزایش آسیب اقتصاد جهانی رو به فزونی است. به همین دلیل ارزش سهام داوو جونز در روز دوشنبه ۲.۸۶ درصد کاهش یافت و منجر به از دست دادن ۸۳۰ واحد ارزش آن شد. بازار سهام اس اند پی ۵۰۰ هم ۲.۸۲ درصد معادل ۹۰ واحد، سقوط ارزش داشت و نمودار بازار بورس نزدک هم ۳.۳۲ درصد معادل ۳۱۴ واحد رو به پایین حرکت کرد. شمار رو به تزاید مبتلایان به کرونای جدید در خارج از چین، باعث شد شوکی به بازار مالی جهان وارد شود. از همین رو سرمایه گذاران و تحلیل گران اقتصادی مجبور شده اند ارزیابی جدیدی از تاثیرات شیوع کرونا بر اقتصاد جهان و خصوصا آمریکا داشته باشند .

پاسخ دادن