کرونا در کمین زباله گرد‌ها و کودکان کار

صدها زباله گرد و کودکان کار که سر چهار راه‌های خیابان‌های تهران به وفور مشاهده می‌شوند هیچ آثاری از ماسک و سایر لوازم بهداشتی مقابله با کرونا ندارند و به عبارتی کرونا بشدت جان آنان را تهدید می‌کند.

 تهران – اقتصاد برتر – ۶ مرداد ۹۹

همه‌گیری ویروس کرونا در همه‌ جا خودش را به رخ می‌کشد؛ از مجلس قانون‌گذاری گرفته تا بازار شب عید. تنها چیزی که تغییری نکرده، زباله‌گردی کودکان درون سطل‌های زباله است و گل‌فروشی و شیشه‌پاک‌کنی آنها سر چهارراه‌ها. خیابان‌های تهران با گذشته خیلی تفاوتی نکرده، جمعیت در تردد کمتر شده است اما وجه تمایز آن با گذشته ماسکی است که مردم بر چهره دارند. بازارها و مراکز خرید مثل گذشته است اما ازدحامی ندارد. کرونا تقریبا همه چیز را تحت الشعاع قرارداده است و هر کاری می‌خواهی انجام بدهی اول تاثیر کرونا بر آن را باید ارزیابی کنی، در این میان تنها جماعتی که کرونا را حس نکرده زباله گرد‌های کنار سطل‌های زباله خصوصا کودکان پشت چراغ قرمز چهار راه‌ها هستند. فروش گل و آدامس، شیشه پاک کن ماشین در دست و بازی‌های کودکانه اطراف خودرو‌ها همچنان برقرار است. زباله گرد‌ها هم همچنان صحنه زشت تخلیه سطل‌های زباله را برای پیدا کردن ظروف پلاستیکی تکرار می‌کنند. تا به حال خبری از ابتلای زباله گرد‌ها و کودکان به ویروس کرونا منتشر نشده و در میان فوت‌شدگان بر اثر کرونا نیز از این جماعت نیستند. اما هیچ تحقیق پزشکی ثابت نکرده که زباله گرد‌ها خصوصا کودکان از ابتلای به این ویروس مصون هستند.

یک عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان، خواستار توجه هر چه بیشتر به بهداشت، سلامت، آموزش و نحوه اسکان کودکان زباله‌گرد شده است. مینا جندقی می‌گوید کودکان زباله‌گرد و کسانی که در خیابان یا مترو دستفروشی می‌کنند، بدون ماسک و دستکش در سطح شهر در تردد هستند، تغذیه نامناسبی دارند و محل سکونت‌شان نیز در جوار زباله‌هاست. خبرگزاری ایلنا در همین زمینه می‌نویسد : «از طرفی این کودکان باتوجه به نوع تغذیه، استراحت ناکافی و مواجهه با انواع استرس‌ها و فشارهای روانی در مقابل بیماری آسیب‌پذیرتر هستند. این کودکان در صورت ابتلا به بیماری نیز، به دلیل هزینه‌های سنگین درمانی و مشکلات پذیرش کودکان بدون اوراق هویتی امکان مراجعه به مراکز درمانی ندارند.»

مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان درباره خطری که کودکان کار و خیابان را تهدید می‌کند هشدار داده است. فرشید یزدانی به خبرگزاری ایلنا گفته است، «کودکان و بزرگسالانی که از راه فروشندگی در مترو امرار معاش می‌کنند، به علت ارتباط گسترده با جامعه و حضور در اماکن عمومی در معرض تهدید و خطر هستند.» یزدانی ضمن تقبیح کار کودکان، از دولت خواست که لوازم بهداشتی، دستکش، لوازم ضدعفونی و ماسک رایگان در اختیار این قشر بگذارد.

  • برای کودکان کار کرونا و غیر کرونا فرقی ندارد

تا کنون کاری سازمان یافته برای حفاظت از کودکان کار در مقابل ویروس همه‌گیر کرونا انجام نشده است. تنها نهادهای مردمی و غیر دولتی مثل جمعیت‌های مختلف به منظور حفاظت کودکان کار و خیابان از ویروس کرونا به طور خودجوش دست به اقداماتی زده‌اند. مثلا جمعیت امام علی در جلسه ستاد بحران این جمعیت، مقرر کرده از نهادهای مسئول در این زمینه خواسته شود تا پیمانکاران را به استفاده نکردن از کودکان در این برهه وادار کنند. خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، در گزارشی درباره این موضوع نوشته است: «براساس داده‌های مرکز مطالعات راهبردی وزارت کار از حدود ۹ میلیون کودک ۱۰ تا ۱۷ سال، ۴۰۹ هزار کودک فعال در عرصه کار یا در جست‌وجوی کار در کشور شناسایی شده‌‌‌‌‌اند که ارتباط مستقیمی با فقر در خانواده دارند و کار عمده آنها در ایران دستفروشی، گلفروشی، فالگیری و زباله گردی است.» این البته تنها کودکان کاری هستند که شناسایی شده‌اند. از آنجا که تعداد کثیری از کودکان کار را کودکان بدون شناسنامه افغان یا با مادر ایرانی تشکیل می‌دهند، می‌توان حدس زد که آمار این کودکان بسیار بیشتر از رقم رسما اعلام‌شده است. در تب و تاب همه‌گیری ویروس کرونا، کودکان کار اسپند به دست و گل‌فروش همچنان شیشه‌های خودروها را تمیز می‌کنند و کیسه به دست زباله‌ها را می‌گردند. سایه اپیدمی کرونا آنقدر سنگین بوده که نوروز و حال و هوای خیابانی اسفندماه را تحت تاثیر قرار داده اما ظاهرا تغییری در زندگی روزمره کودکان کار و خیابان پدید نیاورده است.

پاسخ دادن