کرونا مصرف آب را بالا برد

کرونا مصرف آب را بالا برد

افزایش نگرانی از شیوع #کروناویروس میزان مصرف آب در کشور را به طور محسوسی افزایش داده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۷ اسفند ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از میزان، خانه تکانی در اواخر سال و آماده شدن برای بهار بخشی از فرهنگ ایرانی است که این روز‌ها با بیماری کرونا مصادف شده و هم نشینی این دو موضوع میزان مصرف آب را افزایش داده است.

بسیاری از مردم برای جلوگیری از شیوع این بیماری میزان نظافت و تمیز کردن سطوح را افزایش دادند به طوری که این موضوع باعث رکورد زنی مصرف آب در کشور شده است.

در همین خصوص شرکت آب و فاضلاب استان تهران اعلام کرد: استقرار جبهه هوای گرم و مانایی آن طی روز‌های اخیر موجب افزایش کم سابقه مصرف آب در تهران شده است؛ به گونه‌ای که میزان مصرف آب در پایتخت در حال شکستن رکوردی معادل سه میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب در شبانه‌روز است.

این اطلاعیه می‌افزاید: در شرایط کنونی و با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی که حکایت از تداوم گرما دارد، تنها راهکار برای جلوگیری از اختلال در روند پایدار تامین و توزیع آب، مدیریت مصرف از سوی شهروندان است و به همین لحاظ انتظار می‌رود مشترکان تهرانی توجه لازم به شیوه مصرف بهینه آب را مد نظر قرار دهند.

بنا به آخرین آمار‌های موجود میزان، مصرف آب شرب در تهران رشدی ۱۶ درصدی، در کرمان رشدی ۴۰ درصدی و در کرمانشاه نیز رشدی ۴۰ درصدی داشته است، همچنین شهر‌های مختلف همچون گرگان با رشد جهشی و یک‌باره مصرف آب شرب مواجه شده‌اند.

افزایش ۴۰ درصدی مصرف آب در کشور

قاسم تقی‌زاده خامسی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در این خصوص اظهار کرد:: این روز‌ها آب نقشی حیاتی، نه تنها برای ایران، بلکه برای کل جهان ایفا می‌کند، چرا که مؤثرترین راه جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، شست‌وشوی مداوم دست است.

وی افزود: ما وظیفه داریم آب باکیفیت را تأمین کنیم و در اختیار مردم قرار دهیم و از طرفی مسئولیت اجتماعی جامعه، مصرف بهینه این آب است.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه “بارندگی‌های اخیر حجم ذخایر آب کشور را افزایش داده و به نقطه مطلوب رسانده است”، گفت: ظرفیت تصفیه‌خانه‌های آب در شهر‌ها محدود است و در زمان حاضر در برخی شهر‌ها تا ۴۰ درصد با رشد مصرف آب مواجه‌ایم.

وی ادامه داد: ضمن آنکه توصیه پزشکان به شست‌وشوی مداوم دست‌ها را مورد تأکید قرار می‌دهیم، اما رشد ۴۰ درصدی مصرف آب در برخی شهر‌های بزرگ و رشد ۱۶ درصدی مصرف آب در شهر تهران، ممکن است در خدمات ما در بخش آب ایجاد اختلال و مشکل کند؛ ازاین‌رو در این روز‌ها که سنّت خوب خانه‌تکانی هست، خواهش می‌کنیم و از مردم فهیم ایران تقاضا داریم مصرف را مدیریت کنند تا بتوانیم آب را به اقصی نقاط کشور برسانیم.

پاسخ دادن