کرونا و ۲۶ توهم و باور غلط درباره آن

کرونا و ۲۶ توهم و باور غلط درباره آن

شیوع ویروس مرگبار کرونا در جهان طی سه ماه گذشته به انتشار حداقل ۲۶ باور غلط و توهم عمومی در مورد بیماری کووید۱۹ دامن زده است. برای آشنایی با این ۲۶ مورد با #اقتصادبرتر همراه باشید.

تهران – اقتصاد برتر – ۴ اردیبهشت ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر شیوع ویروس مرگبار کرونا در جهان طی سه ماه گذشته به انتشار حداقل ۲۶ باور غلط و توهم عمومی در مورد بیماری کووید۱۹ دامن زده، به طوری که مردم جهان را به سوی کشیدن سیگار و استعمال مواد مخدر و الکل سوق داده؛ اقدامی که به افزایش غیرمستقیم تلفات انسانی این بیماری افزوده و باعث بروز خشونت‌های خانگی هر چه بیشتر در طول قرنطینه شده است.

کرونا موفق شده تاکنون بیش از ۲.۵ میلیون نفر را در سرتاسر جهان به بیماری کووید۱۹ مبتلا کند و جان بیش از ۱۸۷ هزار انسان را بگیرد. این ویروس و بیماری، قوی‌تر از تصور اولیه اکثر متخصصان، خودنمایی کرده و مقابله با آن نیازمند اصلاح باورهای غلط و اتخاذ اقدام‌های کارآمد است.

باورهایی که بر اساس تجربه جهانی موجود و بر پایه نتایج بررسی‌های محققان در ۳ ماه گذشته درستی آنها زیر سوال رفته، عبارتند از:

۱- پاشیدن کلر یا الکل بر روی پوست باعث از بین رفتن ویروس در بدن می‌شود
اسپری کردن الکل یا کلر روی اعضاء بدن نمی‌تواند ویروسی را که به تازگی وارد بدن شما شده، بکشد. پاشیدن چنین موادی می‌تواند به لباس یا غشاهای مخاطی بدن همچون چشم و دهان آسیب بزند. الکل و کلر می‌توانند برای گندزدایی سطوح مفید باشند ولی باید طبق توصیه‌ها و دستورالعمل‌های خاص مورد استفاده قرار گیرند.

۲- فقط افراد مسن و جوانان در معرض ابتلا هستند
کرونا نیز مانند سایر ویروس‌ها می‌تواند افراد را در هر سنی آلوده کند. با این حال، بزرگسالان مسن یا افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای همچون دیابت یا آسم احتمال ابتلای بالاتر و دوران بیماری سخت‌تری دارند.

۳- کودکان به ویروس کرونا مبتلا نمی‌شوند
بر خلاف تصور عموم، کودکان در کشورهای مختلف جهان از چین و فرانسه گرفته تا ایران به بیماری کووید۱۹ مبتلا شدند و موارد معدود فوت نیز در میان کودکان مبتلا گزارش شده است.

۴- بیماری کووید۱۹ همانند آنفولانزا است
علائمی مانند گلو درد، تب و سرفه در آنفولانزا و کووید۱۹ مشترک است و هر دو بیماری می‌توانند به ذات‌الریه (سینه پهلو) منجر شوند. با این حال تجربه ۳ ماه گذشته نشان داده که بیماری کووید۱۹ خطرناک‌تر، مسری‌تر و کشنده‌تر از آنفولانزاست.

۵- تمامی افراد مبتلا به ویروس کرونا، می‌میرند
مطابق گزارش سازمان جهانی بهداشت حدود ۸۰ درصد افراد به شکلی نسبتاً خفیف بیماری کووید۱۹ را تجربه می‌کنند که نیازی به درمان تخصصی در بیمارستان نخواهد داشت. علائم خفیف این بیماری ممکن است شامل تب، سرفه، گلو درد، خستگی و تنگی نفس باشد. همچنین تاکنون میزان کشندگی این بیماری در سطح جهان به حدود ۷ درصد رسیده است.

۶- گربه‌ها و سگ‌های خانگی ناقل ویروس کرونا هستند
در حال حاضر، شواهد کمی مبنی بر این که ویروس کرونا می‌تواند گربه‌ها و سگ‌ها را آلوده کند، وجود دارد. هر چند در موارد معدودی حیوانات از جمله حیوانات خانگی دچار ویروس کرونا شده‌اند ولی تاکنون فرضیه انتقال ویروس کرونا از حیوان به انسان تایید نشده است.

۷- ماسک، مانعِ قطعیِ ابتلا به بیماری کووید۱۹ است
کادرهای درمان با استفاده از ماسک‌های حرفه‌ای N95 خود را در برابر ویروس کرونا محافظت می‌کنند با این حال میزان ابتلای کادر درمانی در بسیاری از کشورهای جهان بالا گزارش شده است. در چنین شرایطی بعید به نظر می‌رسد استفاده از ماسک‌های یکبار مصرف معمولی که سطح محافظتی کمی دارند و مسیر عبور ذرات ریز این ویروس را مسدود نمی‌کنند، مانع ابتلا به این بیماری شوند.
با این حال، یک ماسک پارچه‌ای ساده نیز می‌تواند به جلوگیری از شیوع قطرات ناشی از سرفه فرد مبتلا کمک کند ولی پوشیدن ماسک نیز باید با اقدامات احتیاطی دیگری مانند عدم لمس صورت توسط دست آلوده و حفظ فاصله ایمنی همراه باشد.

۸- سشوار و باد دستگاهِ دست‌خشک‌کن‌ ویروس کرونا را می‌کشد
باد گرم سشوار و دستگاه‌های خشک کننده دست در کشتن ویروس کرونا هیچ تأثیری ندارند. برای محافظت از خود در برابر این ویروس جدید، باید به طور مرتب دستان خود را با مایع پاک کننده حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید. سپس باید آنها را با استفاده از دستمال کاغذی یا قرار دادن در مقابل باد دستگاه خشک‌کن، کاملاً خشک کنید.

۹- سرایت بیماری از فرد ناقل حداقل ۱۰ دقیقه زمان می‌برد
هرچه با فرد مبتلا ارتباط طولانی‌تری داشته باشید احتمال ابتلا به ویروس کرونا بیشتر می‌شود ولی تحقیقات نشان داده که برخی افراد در طول ارتباطی کمتر از ۱۰ دقیقه با بیمار نیز به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده‌اند.

۱۰- شستشوی بینی با نمک مانع از ابتلا به کووید۱۹ می‌شود
هیچ سند و مدرک علمی مبتنی بر تأثیر شستشوی منظم بینی با نمک بر عدم ابتلا به ویروس کرونا یا عفونت ریوی وجود ندارد. البته شواهد محدودی نشان می‌دهد که شستشوی منظم بینی با نمک می‌تواند به بهبودی سریع‌تر سرماخوردگی کمک کند.

۱۱- غرغره کردن محلول ضدعفونی، بدن را در برابر ویروس کرونا محافظت می‌کند
هیچ دلیلی وجود ندارد که غرغره کردن محلول ضدعفونی به سلامتی انسان کمک کند بلکه استفاده از آنها می‌تواند صدمات جدی به بدن و گلو وارد کند.

۱۲- آنتی بیوتیک‌ها قاتل ویروس کرونا هستند
آنتی بیوتیک‌ها فقط باکتری‌ها را از بین می‌برند و قادر به کشتن ویروس‌ها نیستند.

۱۳- اسکنرهای حرارتی می‌توانند ویروس کرونا را تشخیص دهند
اسکنرهای حرارتی در تشخیص افرادی که به دلیل عفونت ابتلا به ویروس کرونا دچار تب شده‌اند، موثر هستند اما نمی‌توانند افراد آلوده را که هنوز تب ندارند، تشخیص دهند. زیرا افراد مبتلا به ویروس کرونا ۲ تا ۱۰ روز بعد دچار تب می‌شوند.

۱۴- سیر خاصیت ضدکرونا دارد
سیر یک ماده غذایی مفید است که ممکن است خاصیت ضد میکروبی داشته باشد. با این حال، هیچ مدرکی از تأثیر سیر بر عدم ابتلای مردم به ویروس کرونا در دست نیست.

۱۵- بسته‌های پستی ارسالی از چین موجب شیوع ویروس کرونا می‌شود
افرادی که بسته‌ای را از چین دریافت می‌کنند، در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار نمی‌گیرند چون بررسی‌های اخیر سازمان جهانی بهداشت نشان داده که ویروس کرونا به مدت طولانی بر روی بسته‌های پستی زنده نمی‌ماند.

۱۶- داروهای سنتی، بیماری کووید۱۹ را درمان می‌کند
هیچ داروی سنتی از روغن بنفشه و کنجد گرفته تا ادرار شتر و روغن‌ کبد ماهی و نیز نوشیدن هر ۱۵ دقیقه یکبار آب یا نوشیدنی داغ، ویروس کرونا را از بین نمی‌برد.

۱۷- خوردن غذای چینی خطرناک است
شیوع ویروس کرونا به مصرف غذای چینی ارتباط ندارد.

۱۸- با افزایش دمای هوا، ویروس کرونا از بین می‌رود
بعضی از ویروس‌ها مانند ویروس‌های سرماخوردگی و آنفولانزا، در ماه‌های سردتر آسان‌تر شیوع پیدا می کنند، اما این بدان معنی نیست که با خفیف‌تر شدن سرایت آنها در تابستان گرم، کاملا از بین رفته‌اند. گذشته از این هنوز قطعیتی در مورد ضعیف‌تر شدن ویروس کرونا یا کاهش شیوع آن در هوای گرم وجود ندارد و این ویروس نسبت به گرما حساسیت نشان نداده است.

۱۹- کرونا کُشنده‌ترین ویروس موجود در جهان است
اگرچه به نظر می‌رسد که ویروس کرونا مرگبارتر از آنفولانزاست اما کشنده‌ترین ویروسی نیست که انسان با آن روبرو شده است. برخی دیگر مانند ابولا میزان مرگ و میر به مراتب بالاتری دارند.

۲۰- واکسن آنفولانزا و ذات‌الریه از بدن در برابر بیماری کووید۱۹ محافظت می‌کنند
از آنجا که ویروس کرونا با آنفولانزا و سایر ویروس‌های دارای واکسن متفاوت است؛ هیچ واکسن موجودی، بدن را در برابر آن محافظت نمی‌کند.

۲۱- ویروس کرونا محصول آزمایشگاه‌های چین است
علیرغم شایعاتی که در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد، هیچ مدرکی مبنی بر این که ویروس کرونا محصول آزمایشگاه باشد، وجود ندارد. یک مطالعه جدید نیز نشان داده که این ویروس سیر طبیعی تکامل خود را در طبیعت طی کرده است و می‌تواند از خفاش به انسان منتقل شده باشد.

۲۲- شیوع بیماری کووید۱۹ از خوردن سوپ خفاش آغاز شد
اگرچه دانشمندان اطمینان دارند که ویروس کرونا از حیواناتی همچون پنگولین و خفاش شروع شده است، اما هیچ مدرکی مبنی بر انتقال ویروس از طریق تهیه سوپ از هر نوع موجودی وجود ندارد.

۲۳- نسل پنجم شبکه تلفن همراه(۵G) عامل شیوع کروناست
طراحان فرضیه، ارتباط آنتن‌های شبکه نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G) و گسترش شیوع کرونا، اغلب صحت ادعای خود را به نتایج مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۱ منتشر شده ارتباط می دهند. مقاله‌ای که نتیجه گرفته باکتری‌ها می‌توانند از طریق سیگنال‌های الکترومغناطیسی شیوع پیدا کنند.
ولی مساله این است که کرونا ویروس است، نه باکتری. همچنین سرایت ویروس در بسیاری از کشورهایی که هنوز شبکه نسل پنجم تلفن همراه ندارند، چشم‌گیر بوده است.

۲۴- نوشیدن الکل خطر ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد
نوشیدن الکل موجب محافظت شما در برابر این بیماری نمی‌شود. البته نوشیدن الکل باید همواره به طور متعادل انجام شود و کسانی که تاکنون الکل مصرف نکرده‌اند نباید نوشیدن آن را با هدف پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا آغاز کنند چون مصرف الکل، به ویژه استعمال سنگین آن، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند. همچنین مصرف الکل از نوع متانول می‌تواند منجر به مرگ شود.

۲۵- سیگاری‌ها به ویروس کرونا مبتلا نمی‌شوند
هر چند نتایج اولیه برخی تحقیقات احتمال داده که نیکوتین بتواند موجب افزایش مقاومت بدن در برابر ویروس کرونا شود ولی هنوز هیچ نتیجه قطعی در مورد تاثیر مثبت مصرف سیگار وجود ندارد.
تنها یک مطالعه انجام شده در میان یک نمونه حدود ۲ هزار نفری در چین نشان داده که شمار افراد سیگاری در میان مبتلایان به بیماری کووید کمتر بوده ولی هنوز دلایل آن روشن نشده است. در همین حال میزان مرگ‌و‌میر در بین مبتلایان سیگاری نسبت به مبتلایان غیرسیگاری بیشتر بوده است و عموم پزشکان معتقدند که تاثیر منفی سیگار بر عملکرد ریه‌ها ریسک ابتلای افراد سیگاری را افزایش می‌دهد.

۲۶- معتادان به مواد مخدر بیمار نمی‌شوند
استعمال مواد مخدر باعث ایجاد التهاب خاصی در ریه می‌شود که بسیار شبیه به عارضه برونشیت است و آن را در برابر ویروس کرونا آسیب پذیرتر می‌کند. همچنین مصرف مواد مخدر به دلیل تضعیف سیستم ایمنی بدن، احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.

سازمان جهانی بهداشت به تمامی افراد در هر سنی که هستند، توصیه می‌کند که برای محافظت از خود در برابر ویروس کرونا بهداشت فردی خود را رعایت کنند. این سازمان می‌افزاید کرونا یک ویروس تنفسی است که در درجه اول از طریق قطرات پخش شده به هنگام سرفه یا عطسه فرد آلوده، یا از طریق قطرات بزاق یا ترشحات بینی منتشر می‌شود.
برای محافظت از خود در برابر این ویروس، دستان خود را به طور مرتب با ژل ضدعفونی دارای الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید و از تماس نزدیک با هرکس که سرفه و عطسه می‌کند خودداری کنید.
همچنین سازمان جهانی بهداشت تاکید می‌کند که مبتلایان به این ویروس باید با اجتناب از استعمال دخانیات و عدم استفاده از نسخه‌های طب سنتی، خود را در معرض خطر بیشتر قرار ندهند.

پاسخ دادن