کشته شدن ده‌ها اسرائیلی در یک مراسم مذهبی

A general view shows thousands of Jewish worshippers attending the priestly blessing at the Western Wall in Jerusalem's Old City September 26, 2018. REUTERS/Ammar Awad

منابع بیمارستانی در سرزمین‌های اشغالی گفتند، ده‌ها تن مردم در اثر فشار جمعیت در یک مراسم مذهبی یهودیان در اسرائیل کشته شدند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از این حادثه به عنوان یک «فاجعه سنگین» یاد کرد.

بگزارش رویترز این مراسم مربوط به یهودیان ارتدوکس در شمال اسرائیل بود. در این مراسم مذهبی ده‌ها هزار یهودی اولترا ارتدوکس در مراسم سالانه «لاگ بعومر» در شهر مرون حضور داشتند.

هزاران شرکت کننده در مراسم با نادیده گرفتن هشدارهای مقام‌های بهداشتی به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹، برای شرکت در مراسم مذهبی سالانه در زیارتگاهی که قدمت آن به قرن دوم برمی‌گردد، به پای کوی مرون رفتند.

ایزتاک، یک زائر حاضر در این مراسم به شبکه ۱۲ اسرائیل گفته است، ما خیال کردیم که هشدار (بمب) به خاطر یک بسته مشکوک است. هیچ فکر نمی‌کردیم، چنین چیزی اینجا اتفاق بیفتد. شادی به عزا تبدیل شد. رسانه‌های اسرائیلی پیش تر گزارش داده بودند، فروریختن یک سکو در این مراسم مذهبی یهودیان ارتدوکس تلفاتی برجای گذاشته است.

در این مراسم هزاران نفر حضور داشتند. تصاویر ویدئویی از این مراسم نشان می‌دهد حاضران در حال رقص و پایکوبی بودند. هیچیک از حاضران در مراسم توجهی به مساله شیوع بیماری کرونا نداشتند.

هنوز مقام‌های اسرائیل درباره علت این حادثه توضیحی ارائه نکرده‌اند،سرویس امداد و نجات مگن دیوید آدوم می‌گوید، در جریان این مراسم مذهبی یهودیان در جبل الجرمق، در شمال اسرائیل دست‌کم ۴۴ نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

منابع بیمارستانی می‌گویند وضعیت دست کم بیست نفر از مصدومین حادثه وخیم است.

طبق این گزارش ده‌ها نفر مصدوم شده اند که ۱۸ نفر آنان جراحات سخت دارند.

رویترز می‌گوید این مراسم، بزرگترین تجمعی است که از آغاز شیوع ویروس کرونا در اسرائیل برگزار شده است.

د‌رهمین حال، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در توییتی با مردم اسرائیل به دلیل وقوع این «فاجعه وحشتناک» ابراز همدردی کرد.

پاسخ دادن