کشت برنج در مناطق کم آب کشور!

وزیر نیرو گفت: در حال حاضر در ۱۷۰ هزار هکتار از مناطق کم آب کشور برنج کاشته می شود که اعمال ممنوعیت کاشت آن نیاز به بسترسازی های متعدد نیاز دارد.


تهران- اقتصاد برتر- ۱۲ مرداد ۹۷
رضا اردکانیان وزیر نیرو در جلسه شورای اداری گلستان اظهار داشت: شرایط فعلی مصرف کشور نشان می دهد اگر نتوانیم در روند مصرف آب و برق تغییر ایجاد کرده و به روش فعلی ادامه دهیم، از هم اکنون می توان کمبودهای سال آینده را نیز پیش بینی کرد.

وی ادامه داد: اصلاح مصرف و صرفه جویی هدفمند ، علاوه بر جلوگیری از خاموشی و آسیب های ناشی از آن، موجب کاهش هدر رفت سرمایه های کشور خواهدشد .

اردکانیان بیان کرد: اصلاح مصرف علاوه بر برق ، در بخش آب هم به شدت مورد نیاز و ضروری است که بخش عمده این اصلاح مصرف به اقتصاد بخش آب و نحوه قیمت‌گذاری آن برمی‌گردد.

وی گفت: بخش عمده منابع آبی کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که اگر نتوانیم روش های مصرف نوین را به صورت پایه ای و ریشه ای اجرا کنیم ، طرح های جدید تامین آب فقط بروز مشکل کم آبی را چند سال به تاخیر خواهد انداخت.
اردکانیان ادامه داد: در بخش شرب نیز تعرفه کنونی بر مصرف بی‌رویه آب ختم شده است؛ قیمت یک بطری آب معدنی نیم لیتری ۱۰ هزار ریال اما یک متر مکعب آب شرب لوله کشی فقط ۵ هزار ریال است که این ارزانی زیاد، هدر رفتن و مصرف بد آب را بیشتر کرده است.
وزیر نیرو گفت : اگر قیمت آب شرب کشور اصلاح نشود، تامین آب و چالش‌های آینده مرتبط با آن بسیار نزدیک تر از حد تصور و زودتر از موقع کشور را فرا خواهد گرفت.

وزیر نیرو اظهار داشت: برای نمونه در کلانشهر تهران مصرف درست برق به صرفه جویی ۵۰۰ مگاواتی در این بخش منجر می‌شود که همین موضوع نیاز به هزاران میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای تولید جدید را از بین می‌برد و زمینه را برای صرف این مبالغ در مسیر ایجاد زیرساخت های لازم، فراهم خواهد کرد .

اردکانیان اظهار داشت : وزارت کشاورزی امسال کشت برنج در برخی استان های کم آب را ممنوع کرد اما یک شبه و با سازو کارهای فعلی نمی توان به اجرای این طرح که بخش زیادی از آب کشور را مصرف میکند امیدوار بود.

وزیر نیرو تصریح کرد: یکی از راه های نهادینه شدن اصلاح تغییر کشت و کاشته نشدن برنج در این مناطق، معرفی کردن کشت جایگزین و تامین درآمد کشاورزان است.

اردکانیان افزود: در حال حاضر در ۱۷۰ هزار هکتار از مناطق کم آب کشور برنج کاشته می شود که اعمال ممنوعیت کاشت آن نیاز به بسترسازی های متعدد نیاز دارد.

وی با اشاره به شرایط حساس منطقه و چالش‌های متعدد پیش روی دستگاه‌های اجرایی کشور گفت : با ۶۰ سال سن معتقدم جای یک جوان شایسته را در این مسئولیت گرفته ام که البته پاسخی که برای انتخاب شدنم برای این مسئولیت از سوی رئیس‌جمهور دارم، به کارگیری تجربه‌های اندوخته‌ شده‌ام در دولت‌های گذشته برای شرایط کنونی کشور است.

اردکانیان ادامه داد: پس از گذشت سالیان بسیار از خدمت من در مناصب اجرایی، آنچه بیش از پیش مرا آزار می‌دهد، این است که هم‌اکنون در مقابل کارهای بزرگی که در کشور انجام می‌شود، رضایتمندی مردم به همان نسبت بالا نرفته است و باید فکری در این زمینه انجام شود، ما در منطقه جغرافیایی بسیار حساسی قرار گرفته‌ایم که منافع قدرت‌های بزرگ برای رفع گره‌های اقتصاد جهانی در این است با ایجاد چالش‌های بزرگ امنیت این منطقه به‌هم بریزند.

وزیر نیرو با بیان اینکه در این شرایط باید با هوشمندی بیشتری دستاوردها و پیشرفت‌ها را برای مردم تشریح کنیم، ادامه داد: باید راه‌های موثری را برای ارتباط با افکار عمومی و افزایش رضامندی مردم پیدا کنیم؛ طب سال‌های گذشته کارهای بسیار بزرگی در کشور انجام شده اما باید به گونه‌ای عمل کنیم که این پیشرفت و توسعه تاثیر مثبت خود را بر روحیه و زندگی مردم داشته باشد.

*مهر

پاسخ دادن