کشف جزیره‌ی گنج در فضا!+فیلم

کشف جزیره‌ی گنج در فضا!

کشف آب در کره‌ی ماه و سیاره‌ی مریخ را فراموش کنید! صحبت از سیارکی است که می‌تواند تک‌تک ساکنین زمین را به میلیاردر تبدیل کند!

تهران – اقتصاد برتر – ۹ آبان ۹۹

کشف آب در کره‌ی ماه و سیاره‌ی مریخ را فراموش کنید! صحبت از سیارکی است که می‌تواند تک‌تک ساکنین زمین را به میلیاردر تبدیل کند! آیا این سیارک و وسوسه‌ی به دست آوردن ثروت عظیم آن باعث بروز جنگ خواهد شد؟ با #اقتصادبرتر همراه باشید.

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از میرِر، قطر این سیارک که سایکی ۱۶ (۱۶ Psyche) نامیده می‌شود حدود ۲۲۵ کیلومتر است و ارزش تقریبی آن رقم سرسام‌آور ۱۰/۰۰۰ کوادریلیون دلار تخمین زده می‌شود، البته اگر بشود آن را به نحوی به زمین آورد! (کوادریلیون برابر با عدد ۱ با ۱۵ صفر جلوی آن است!)

ناسا در حال ترتیب دادن مأموریتی برای سفر به این سیارک عظیم فلزی است. این سیارک، یکی از بزرگ‌ترین اجرام در تمام کمربند سیارکی در حال گردش میان مریخ و مشتری است.

دکتر تریسی بِکِر، دانشمند علوم سیارات در مؤسسه‌ی پژوهش Southwest، می‌گوید: «پیش از این شهاب‌سنگ‌هایی را دیده بودیم که بیشتر جرمشان از فلز تشکیل می‌شد، اما سایکی از این لحاظ که ممکن است سیارکی کاملاً تشکیل‌شده از آهن و نیکل باشد در نوع خود منحصربه‌فرد است. زمین دارای یک هسته‌ی فلزی، گوشته و پوسته است. این امکان وجود دارد که در زمان تشکیل جرم سایکی، این سیارک توسط جرم دیگری در منظومه‌ی شمسی مورد اصابت قرار گرفته و گوشته و پوسته‌اش از بین رفته باشد.»

کارشناسان بر این عقیده‌اند که تنها آهن موجود در سایکی رقم سرسام‌آور ۱۰/۰۰۰ کوادریلیون دلار ارزش دارد! البته اگر به نوعی بتوان آن را به زمین کشاند.

برای درک ارزش این رقم لازم است بدانید ارزش اقتصاد کل جهان در سال ۲۰۱۷ عددی برابر با ۸۰,۹۳۴,۷۷۱,۰۲۸,۳۴۰ دلار بوده است. این بدان معناست که ارزش سیارک سایکی ۱۲۳,۵۵۶٫۲۹ برابر اقتصاد کل جهان است!

لیندی الکینز-تانتون، دانشمند اصلی بخش مأموریت‌های ناسا و مدیر دانشکده‌ی اکتشافات زمین و فضا در دانشگاه ایالتی آریزونا، در سال ۲۰۱۷ در گفتگویی با گلوبال نیوز عنوان کرده بود: «حتی اگر ما بتوانیم تکه‌ی بزرگی فلز از آن جدا کنیم و به زمین بیاوریم… شما با آن چه می‌کنید؟ آیا می‌توانید به نحوی روی آن سرپوش بگذارید و پنهانش کنید و منابع جهانی را کنترل کنید-به همان نحوی که منابع الماس کنترل می‌شود-و از بازار خود محافظت کنید؟ اگر قصدتان بازگرداندن آن برای حل تمام مشکلات منابع فلزی بشر برای همیشه باشد چطور؟ بدیهی است که این نوعی زمین‌خواری وحشیانه است.»

ناسا قصد دارد در سال ۲۰۲۲ از این سیارک بازدید کند، به امید کسب این دانش که سیارات خاکی مثل زمین برای اولین بار چطور به وجود آمده‌اند.

ناسا در این مورد توضیح داد: «دانشمندان به وجود هسته‌های فلزی در اعماق سیارات سنگی و خاکی مثل زمین پی برده‌اند، اما این هسته‌ها به شکل غیرقابل‌دسترسی در فواصل بسیار دور، زیر گوشته و پوسته‌ی سنگی این سیارات مخفی شده‌اند. از آنجا که قادر نیستیم هسته‌ی زمین را مستقیماً ببینیم یا اندازه‌گیری کنیم، سایکی دریچه‌ی منحصربه‌فردی را به روی پیشینه‌ی خشونت‌آمیز برخوردها و چگونگی به‌هم‌پیوستگی تدریجی سیارات خاکی گشوده است.»

طبق برنامه‌ریزی قبلی، فضاپیمای سایکی قرار است در سال ۲۰۲۲ به فضا پرتاب شود و تخمین زده شده در سال ۲۰۲۶ در مدار سیارک سایکی قرار خواهد گرفت. این فضاپیما پیش از ارسال یافته‌های خود به زمین، به مدت ۲۱ ماه دور سیارک چرخیده و به نقشه‌برداری و مطالعه‌ی خواص و دارایی‌های سایکی خواهد پرداخت.

سیارک سایکی 16

اما طرف دیگر ماجرا رقابت برای به دست آوردن این ثروت عظیم است! در حالیکه هنوز چیزی به اثبات نرسیده، کمپانی‌های بزرگی در تلاش هستند به این سیارک دست پیدا کنند و در واقع در وهله‌ی اول در رقابت با ناسا قرار دارند. باید منتظر ماند و دید چه سرنوشتی در انتظار سایکیِ دورافتاده است. آیا فضا هم به دست انسان‌ها و امیال‌شان نابود خواهد شد؟ فقط می‌توان منتظر ماند و تماشا کرد!

ترجمه: مریم صدیقی

پاسخ دادن