کشمکش بودجه ادامه دارد/ نبرد طرح ها در سنا

رئیس‌جمهوری آمریکا از توافق خود با رهبران کنگره برای بازگشایی دولت فدرال پس از یک تعطیلی تاریخی چندهفته‌ای خبر داد، با این حال ترامپ گفته که بازگشایی دولت فدرال موقت است و تا ۱۵ فوریه ادامه خواهد داشت.

تهران – اقتصاد برتر – ۷ بهمن ۹۷

#اقتصادبرتر – رئیس‌جمهوری آمریکا از توافق خود با رهبران کنگره برای بازگشایی دولت فدرال پس از یک تعطیلی تاریخی چندهفته‌ای خبر داد، با این حال ترامپ گفته که بازگشایی دولت فدرال موقت است و تا ۱۵ فوریه ادامه خواهد داشت.
اختلاف دونالد ترامپ و دموکرات‌ها در کنگره آمریکا بر سر تأمین بودجه مورد نیاز برای ساخت دیوار در مرز با مکزیک باعث شد تا تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال آمریکا وارد ششمین هفته خود بشود. ترامپ خواهان اختصاص بودجه پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای ساخت این دیوار است اما دموکرات‌ها مخالفند. گروهی از نمایندگان، کمیته ای فراحزبی تشکیل داده اند تا موقتا دولت فدرال بازگشایی شود اما در صورت شکست این طرح، اگر ترامپ وضعیت اضطراری اعلام کند، شرکت مهندسان ارتش آمریکا دیوار مرزی را خواهد ساخت.

*بازار طرح نویسی داغ است
سناتورهای ایالات‌متحده تلاش جدیدی را برای پایان بخشیدن به تعطیلی دولت انجام دادند اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا همچنان خواستار پرداخت اولیه برای ساخت دیوار است که پیش‌تر از سوی دموکرات‌ها رد شده بود. این درحالی است که اعضای سنای آمریکا روز پنج‌شنبه گذشته دو طرح مورد حمایت جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها برای پایان دادن به تعطیلی بخشی از دولت فدرال را رد کردند.
طرح مورد حمایت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای بازگشایی دولت فدرال نتوانست حمایت اعضای سنای آمریکا را کسب کند. طرح مورد حمایت دموکرات‌ها نیز از کسب حمایت اکثریت لازم سنا بازماند. دونالد ترامپ خواهان اختصاص بودجه پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای ساخت این دیوار است. اما دموکرات‌ها با این درخواست مخالفند. سنا ابتدا طرح جمهوریخواهان را برای بازگشایی دولت فدرال رد کرد. براساس این طرح بودجه دولت فدرال تا سپتامبر تامین می‌شد و پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای ساخت دیوار مرزی اختصاص داده شده بود. اما این طرح فقط ۵۰ رای کسب کرد و ۴۷ سناتور با آن مخالفت کردند. آنها برای تصویب این طرح به ۶۰ رای نیاز داشتند. طرح مورد حمایت دموکرات‌ها دقایقی بعد مطرح شد و ۵۲ سناتور از آن حمایت کردند و ۴۴ سناتور به آن رای منفی دادند. در این طرح اشاره‌ای به بودجه موردنیاز دیوار مرزی نشده بود.

*تعطیلی دولت آمریکا رشد اقتصادی را به خطر انداخت
طولانی‌ترین تعطیلی دولت آمریکا در تاریخ این کشور، به رشد اقتصادی در ربع اول سال ۲۰۱۹ آسیب خواهد زد و فدرال‌رزرو را حداقل تا اجلاس ۳۰ آوریل-۱ می، از تغییر سیاست‌گذاری‌های خود بازخواهد داشت.
نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان نشان داد که طولانی‌ترین تعطیلی دولت آمریکا در تاریخ این کشور، به رشد اقتصادی آن در ربع اول سال ۲۰۱۹ میلادی آسیب خواهد زد و فدرال‌رزرو را حداقل تا اجلاس ۳۰ آوریل-۱ می، از تغییر سیاست‌گذاری‌های خود بازخواهد داشت.
طبق میانگین پیش‌بینی‌های اقتصاددانان، احتمال رکود اقتصادی آمریکا در ۱۲ ماه آینده بالا مانده و به ۲۰ درصد رسید، درحالی‌که آنها پیش‌بینی کردند احتمال رکود آمریکا ظرف ۲ سال آینده، ۴۰ درصد خواهد بود.
اکثریت اقتصاددانان، با اشاره به ریسک سقوط شدید بازارهای سهام و کندتر شدن نرخ رشد اقتصادی، پیش‌بینی کردند که بانک مرکزی آمریکا، امسال ۲ بار نرخ بهره خود را بالا ببرد، در حالی‌ که ۱ سوم از ۱۰۵ اقتصاددان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز، پیش‌بینی کردند فدرال‌رزرو در سال ۲۰۱۹ میلادی، تنها یکبار نرخ بهره خود را افزایش خواهد داد و یا آن را بدون تغییر رها خواهد کرد.

*ویلبور راس: بروید برای خودتان وام بگیرید
«ویلبور راس»، وزیر تجارت آمریکا به کارمندان بیکار شده و بدون دستمزد دولت که با تعطیلی، دومین ماه حقوق خود را هم از دست داده‌اند، گفت: برای پرداخت هزینه‌های خود، وام بگیرید.
ویلبور راس به کارمندان بیکار شده و بدون دستمزد دولت که با تعطیلی، دومین ماه حقوق خود را هم از دست داده‌اند، گفت: برای پرداخت هزینه‌های خود، وام بگیرید.
او همچنین اضافه کرد: متوجه نمی‌شوم چرا کارمندان برای گذران زندگی خود با مشکل مواجه هستند.
راس که خود با خرید شرکت‌های تحت فشار و ورشکسته، ثروتمند شده است، در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی گفت: این ناامیدکننده است که برخی از کارمندان فدرال که از تعطیلی دولت آسیب دیده‌اند، سر کار خود حاضر نمی‌شوند.
راس گفت: حقوق این افراد ۳۰ روز عقب افتاده است، هیچ دلیل واقعی‌ برای این وجود ندارد که آنها نتوانند برای پوشش این عقب ‌افتادن دستمزد، وام بگیرند. من خودم تبلیغات برخی شرکت‌ها و موسسات مالی را دیده‌ام که چنین وامی ارائه می‌دهند؛ بنابراین این اصلا بهانه خوبی برای این نیست که یک بحران نقدینگی داشته باشیم؛ هر چند افراد باید سود اندکی هم در ازای این وام‌ها پرداخت کنند.
این اظهارات راس در حالی بیان شد که تعطیلی دولت آمریکا که بلندترین تعطیلی دولت در تاریخ این کشور به شمار می‌رود، بدون اینکه امیدی به پایان داشته باشد، روز سی و چهارم خود را هم سپری کرد.
ترامپ هم البته در واکنش به این اظهارات وزیر تجارت خود، گفته که او این اظهارات را نشنیده است، اما آن را درک می‌کند.
ترامپ گفت: شاید او باید به شکلی دیگر این حرف را می‌زد و احتمالا ویلبور راس می‌خواسته بگوید آنها دارند کار خود را در کنار شما انجام می‌دهند. من می‌دانم که بانک‌ها دارند در این راستا فعالیت می‌کنند.

*ترامپ از توافق بازگشایی موقت دولت فدرال خبر داد
رئیس‌جمهوری آمریکا از توافق خود با رهبران کنگره برای بازگشایی دولت فدرال پس از یک تعطیلی تاریخی چندهفته‌ای خبر داد.
دونالد ترامپ اعلام کرد: بسیار مفتخرم که امروز اعلام کنم ما به توافقی برای پایان دادن به تعطیلی و بازگشایی دولت فدرال رسیده‌ایم.
با این حال ترامپ گفته که بازگشایی دولت فدرال موقت است و تا ۱۵ فوریه ادامه خواهد داشت.
رئیس‌جمهوری آمریکا در این بازه زمانی به تلاش‌های خود برای مجاب کردن رهبران کنگره به منظور تأمین بودجه مورد نیاز برای ساخت دیوار در مرز مکزیک ادامه می‌دهد.
ترامپ گفت: آنها مایلند حزب‌گرایی را کنار بگذارند و امنیت مردم آمریکا را در جایگاه نخست قرار دهند. رئیس‌جمهوری آمریکا تأکید کرد: موضوع ساخت دیوار بخش مهمی از راهکار خواهد بود.
در عین حال ترامپ تصریح کرد، در صورتی که تلاش‌ها برای تأمین بودجه لازم برای ساخت دیوار ناکام بماند، اقدامات یک‌جانبه خود را مد نظر قرار خواهد داد.
او اضافه کرد: من گزینه جایگزین قدرتمندی در اختیار دارم اما در زمان فعلی نمی‌خواستم از آن استفاده کنم.
وی گفت، جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در سه هفته آینده با حُسن نیت درباره اختصاص بودجه دولت و ساخت دیوار مرزی مذاکره خواهند کرد. او در ادامه بر ضرورت ساخت دیوار مرزی با مکزیک تأکید کرد.
ترامپ اعلام کرد: درصورتی که تا ۱۵ فوریه کنگره بر سر ساخت دیوار به توافقی نرسد، من از قدرت اضطراری استفاده خواهم کرد یا اینکه دولت فدرال دوباره تعطیل خواهد شد.

*کاخ سفید پیش‌نویس فرمان اعلام وضعیت اضطراری را آماده کرد
کاخ سفید درحال آماده‌سازی پیش‌نویس فرمان وضعیت اضطراری ترامپ است که بر اساس آن، او می‌تواند درصورت تصویب نشدن بودجه دیوار مرزی با مکزیک، برای دور زدن کنگره از آن استفاده کند.
سی‌ان‌ان گزارش داد، کاخ سفید در حال آماده‌سازی پیش‌نویس فرمان وضعیت اضطراری ترامپ است که او می‌تواند در صورت تصویب نشدن بودجه دیوار مرزی با مکزیک، برای دور زدن کنگره از آن استفاده کند.
پیش‌نویس این فرمان، هفته گذشته تهیه شده؛ چراکه طبق آنچه سی‌ان‌ان گزارش می‌دهد، مشاوران ترامپ هنوز در مورد این مساله به اتفاق نظر نرسیده‌اند.
این گزارش در حالی مطرح می‌شود که یک گروه فراحزبی از نمایندگان سنا، لایحه‌ای را برای باز کردن موقت دولت تنظیم کرده‌اند؛ هر چند به گفته یکی از نمایندگان، این لایحه هیچ بودجه‌ای برای دیوار در نظر نگرفته و بنابراین موفقیت آن نامحتمل است.
مستندات نشان می‌دهد اگر وضعیت اورژانسی اعلام شود، بازنگری‌های زیست‌محیطی را می‌توان لغو کرد و اداره امنیت ملی نیز، معافیت‌هایی را برای عبور از قوانین و محدودیت‌های ساخت‌ و ساز ارائه می‌کند که به سرعت ساخت دیوار کمک خواهد کرد.
مقامات کاخ سفید به سی‌ان‌ان گفتند که در این شرایط، گزینه‌های تامین مالی دیوار ترامپ به نحوی هستند که ۶۸۱ میلیون دلار از صندوق جرایم خزانه‌داری آمریکا بیرون کشیده شده و ۳.۶ میلیارد دلار از صندوق ساخت‌ و ساز ارتش آمریکا، ۳ میلیارد دلار از صندوق فعالیت‌های عمرانی پنتاگون و ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق‌های اداره امنیت ملی آمریکا هم به آن کمک خواهد شد.

پاسخ دادن