کشورهای اروپا برای پذیرش گردشگر آماده می‌شوند

در حالیکه اتحادیه اروپا صدور گذرنامه واکسن کرونا را بررسی می‌کند، کشورهای اسپانیا، ایتالیا و یونان برای استقبال از گردشگران خارجی آماده می‌شوند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

ترکیه نیز، با وجود برقراری محدودیت‌های قرنطینه برای شهروندان، گردشگران اجاره تردد و بازدید از مناطق توریستی را دارند.

با وجود اینکه هنوز وضعیت صدور برگه عبور واکسیناسیون کرونا مشخص نشده است، برخی از کشورهای اروپایی خود را برای استقبال از گردشگران در فصول بهار و تابستان آماده می‌کنند. با اعلام کاهش محدودیت‌ها در شماری از کشورهای اروپایی، شهروندان این کشورها نیز نسبت به امکان از سرگیریی سفرهای تفریحی ابراز امیدواری می‌کنند.

همزمان، رقابت میان مکان‌ها و شهرهایی که پیش از این مقصد گردشگران بودند، برای جذب توریست بیشتر، افزایش یافته است.

یک فعال گردشگری در ایتالیا بر این باور است که این کشور، می‌بایست آنچنان برای پذیرش میلیون‌ها گردشگر آماده باشد که گوی سبقت را از دست رقیبان اسپانیایی و یونایی خود برباید.

در ایتالیا، به‌ویژه جزیره کاپری، این امیدواری وجود دارد که با انجام واکسیناسیون تمامی ساکنان این جزیره، شرایط برای استقبال از گردشگران در شرایط ایمن، در فصول گرم سال جاری، فراهم شود. تاکنون حدود ۸۰ درصد از جمعیت این منطقه، دست‌کم یک واحد واکسن کرونا را دریافت کردند. همچنین امکان واکسیناسیون برای افرادی که تنها به منظور اشتغال در صنعت گردشگری به این جزیره وارد می‌شوند، فراهم شده است.

مقامات ایتالیا امیدوار هستند، محدودیت‌های قرنطینه برای گردشگران و دیگر شهروندان اروپایی که به ایتالیا سفر می‌کنند، از روز ۱۵ ماه مه ( ۲۵ اردیبهشت ) کاهش یابد.

بر اساس مقررات اخیر در ایتالیا، علاوه بر شهروندان اروپایی، شهروندان بریتانیا نیز با همراه داشتن یکی از موارد «جواب منفی آزمایش کووید»، «گواهی دریافت واکسن کرونا» یا «گواهی بهبود از بیماری کووید طی شش ماهه اخیر»، می‌توانند به این کشور سفر کنند.

شهروندان آمریکایی از ماه ژوئن ( ۱۳ خرداد )، حدود دو هفته دیگر، می‌توانند به ایتالیا سفر کنند. همچنین رستوران و بارهای ایتالیا در فضای باز می‌توانند از مشتری‌های خود پذیرایی کنند. بر اساس آمار سازمان جهانی گردشگری، ایتالیا در سال ۲۰۱۹، میزبان بیش از ۶۴ میلیون گردشگر بود.

اسپانیا

اسپانیا که در سال ۲۰۱۹، بر اساس آمار سازمان جهانی گردشگری بیش از ۸۳ میلیون گردشگر را پذیرا شده بود، برای تابستان ۲۰۲۱ خود را آماده می‌کند.

آمار گردشگران در اسپانیا، در سال ۲۰۲۰، به دلیل شیوع ویروس کرونا بیش از ۷۷ درصد، کاهش یافت. اما با وجود شیوع ویروس کرونا، شهر مادرید، پایتخت اسپانیا، در تابستان گذشته (۲۰۲۰)، همچنان به میزبانی از گردشگران خارجی که دارای جواب منفی آزمایش کرونا بودند، ادامه داد.

قرار است، محدودیت‌های سختگیرانه در اسپانیا، از روز یک ‌شنبه آینده کاهش یافته و منع رفت ‌و آمد شبانه نیز در برخی از مناطق از جمله کاتالونیا از نیمه ‌شب به اجرا گذارده شود.

بیش از ۱۴ درصد از درآمد تولید ناخالص ملی اسپانیا از طریق صنعت گردشگری تامین می‌شود.

  • یونان

در یونان، در برخی از مناطق و جزیره‌هایی که به «کووید-صفر» رسیدند، از حدود ده روز پیش، به رستوران‌ها و کافه‌ها در فضای باز اجازه فعالیت داده شده است.

در جزیره‌های یونان، سرعت انجام تزریق واکسن افزایش یافته است. قرار است این مناطق از نیمه ماه مه ( ۲۵ اردیبهشت )، پذیرای گردشگران خارجی باشند. میلیون‌ها گردشگر، هر ساله، به جزایر یونان سفر می‌کنند.

سواحل دریا در یونان بار دیگر به روی مسافران بازگشایی شده است. سینما و تئاترها هم با ظرفیت کمتر و در فضای باز، تا پایان ماه جاری میلادی فعالیت خود را از سر خواهند گرفت.

ترکیه

با وجود اینکه از دو هفته پیش شرایط قرنطینه، به منظور مقابله با گسترش ویروس کرونا در ترکیه، برقرار شده است اما گردشگران می‌توانند بدون هیچ‌گونه محدودیتی به این کشور سفر کرده و از مناطق تفریحی و توریستی ترکیه بازدید کنند. ترکیه، در صدد است با بازنگاه‌داشتن مرزهای خود به روی گردشگران، صنعت توریسم این کشور را نجات دهد.

در حالیکه شهروندان استانبول، ناچار به ماندن در خانه‌های خود هستند، گردشگران در این شهر توریستی، می‌توانند اوقات فراغت خود را به دور از هیاهوی همیشگی سپری کنند.

گزارشگر ویژه رادیو بین‌المللی فرانسه، از استانبول، می‌گوید: خیابان‌های شهر بسیار خلوت است و زبان ترکی به ندرت در سطح شهر به گوش می‌رسد و تنها افرادی که در حال تردد در سطح شهر استانبول هستند، گردشگران می‌باشند.

هنوز تمامی اماکن گردشگری شهر برای بازدید گردشگران بازگشایی نشدند. قرار است از روز ۱۷ مه ( ۲۷ اردیبهشت ) امکان بازدید از اماکن استانبول برای گردشگران میسر شود.

به گردشگران خارجی که به ترکیه وارد شدند، توصیه شده است، با در دست داشتن گذرنامه‌های خود بدون هیچ‌گونه هراسی در سطح شهر رفت‌وآمد کنند.

پاسخ دادن