کشورهای موفق در تربیت نیروی کار

مشاغل آینده تا حد زیادی به درک مناسب از موضوعات علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (‘STEM) نیاز دارد، زیرا تقاضا برای مشاغلی که شکاف بین انسان و ماشین را کاهش می‌دهد، بیشتر خواهد شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ آبان ۹۹

براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، تا سال ۲۰۲۵، با افزایش اتوماسیون ممکن است ۸۵ میلیون شغل از بین برود و ۹۷ میلیون شغل جدید ظاهر شود که با تقسیم کار جدید بین انسان ها، ماشین‌ها و الگوریتم‌ها سازگارتر است. براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، مشاغل با تقاضای رو به رشد در آینده، شامل دانشمند و تحلیلگر داده، متخصصان هوش مصنوعی و یادگیری ماشین و مهندسان رباتیک خواهند بود. در کنار یادگیری ریاضیات و علوم، مهارت‌های نرم مانند تاب آوری، یادگیری فعال، خلاقیت، تفکر تحلیلی و حل مسئه برای انجام این نقش‌ها بسیار مناسب خواهد بود.

  • کدام کشورها دارای بهترین سیستم آموزشی برای آمادگی در بازار کار آینده هستند؟

برنامه ارزیابی دانشجویان بین المللی (PISA)، یک مطالعه در ارتباط با سیستم آموزشی جهان است که هر سه سال توسط سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD انجام می‌شود. این برنامه به ارزیابی وضعیت تحصیلی افراد ۱۵ ساله در ریاضیات، علوم و مهارت خواندن در ۷۹ کشور می‌پردازد. در بررسی انجام شده، پکن، شانگهای، جیانگ سو و ژجیانگ در سرزمین اصلی چین به طور مشترک در راس این رده بندی قرار گرفته اند و سنگاپور و استونی در رده‌های بعدی قرار دارند. ژاپن و کره جنوبی نیز در رده‌های بعدی، جزو پنج کشور برتر هستند.

  • صلاحیت جهانی

به دانش آموزان یک آزمون شناختی و یک پرسشنامه داده شده که توانایی آنها در میزان درک چشم انداز و دیدگاههای دیگران، تعامل داشتن در روابط باز، مناسب و موثر بین فرهنگی و اقدام در جهت رفاه جمعی و توسعه پایدار، بررسی می‌شود.

برای آگاهی از مسائل جهانی، دانشجویان در آلبانی، یونان، لیتوانی، مالت، پرتغال و امارات متحده عربی به طور قابل توجهی نمره بالاتری نسبت به میانگین OECD داشته‌اند. در عین حال، دانشجویان در آلبانی، جمهوری دومینیکن، آلمان، پرو و امارات متحده عربی بالاترین سطح خودکارآمدی در مورد مسائل جهانی را به خود اختصاص داده‌اند.

  • ۱۰ مهارت برتر در آینده

شاخص آموزش جهانی برای آینده (WEFFI۴) اثرگذاری سیستم آموزشی در آماده سازی دانش آموزان برای تقاضای شغلی و زندگی، در یک فضای سریعا در حال تغییر را ارزیابی می‌کند. این شاخص بر افراد جوان بین ۱۵ تا ۲۴ سال در ۵۰ اقتصاد تمرکز دارد.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌شود در این شاخص، فنلاند، سوئد و نیوزیلند، رتبه‌های کلی بهتری را به خود اختصاص داده اند. سنگاپور نیز در شاخص کل در جایگاه چهارم قرار داشته و برای محیط سیاستی رتبه چهارم و برای محیط آموزشی رتبه دوم را از آن خود کرده است. این کشور از نظر دو شاخص PISA و WEFFT و از نظر صلاحیت جهانی در بالاترین جایگاه قرار دارد.

از میان ۵۰ اقتصاد مورد بررسی در این شاخص، ایران با امتیاز ۴۴۰۳ از ۱۰۰، رتبه ۴۲ را کسب کرده است. برخی از کشورهایی که در این رده بندی پایین تر از ایران قرار دارند، عبارتند از مصر، پاکستان، عربستان سعودی، کشور همسایه ایران، ترکیه نیز در این شاخص امتیاز ۵۴۰۹ را کسب کرده و جایگاه ۳۲ را در این رده بندی به خود اختصاص داده است.

در رکن «محیط سیاستی» ایران با کسب امتیاز ۵۲۰۶ رتبه ۴۴ را کسب کرده و در دو رکن «محیط آموزشی» و «محیط اجتماعی – سیاسی» به ترتیب با کسب امتیازهای ۴۲. ۳ و ۳۶. ۵ رتبه‌های ۴۲ و ۴۹ را به خود اختصاص داده است.

در رکن «محیط اجتماعی، سیاسی» وضعیت ایران جزو نامناسب ترین کشورها بوده است و تنها کشوری که وضعیت بدتری را در این رکن نسبت به ایران دارد، جمهوری کنگو است.

آمادگی برای موفقیت در آینده مطمئنا، مهارتهای مشخصی وجود دارند که می‌تواند آمادگی دانش آموزان برای موفقیت در زمینه‌هایی مانند شاخص PISA را تضمین کند. به عنوان مثال، دانش آموزان در سنگاپور، که در این زمینه بهترین عملکرد را داشته اند، چند زبانه هستند و به زبان انگلیسی و یکی از سه زبان ماندارین، مالایی و تامیل صحبت می‌کنند.

علاوه بر این، تمرکز بر موضوعات STEM می‌تواند تضمین کند که فارغ التحصیلان به راحتی در بازار کار جهانی استخدام می‌شوند. فراتر از آموزش موضوعات خاص، بهترین سیستم‌های آموزشی آنهایی هستند که دانش آموزان را برای تحلیل و تفکر برای خود و ایجاد محیط مناسب یادگیری تشویق می‌کند.

از آنجایی که در حال حاضر، جهان دچار اختلال مضاعف ناشی از کووید-۱۹ و توسعه اتوماسیون است، اقتصادها فرصت دارند که به بهترین نحو سیستم آموزشی خود را بازسازی کنند.

پاسخ دادن