کلاهبرداری یک صرافی رمز ارز مخاطبان را شوکه کرد

صرافی رمز ارز اکسننس پس از اینکه از دسترس کاربران خارج شد، به جمع کلاهبرداران میلیاردی رمز ارز پیوست.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ مهر ۱۴۰۰

صرافی رمزارز اکسننس که بیش از دو سال از زمان راه اندازی آن می‌گذرد، از دسترس کاربران خارج و تلفن پشتیبان‌های آن خاموش شد. بدین ترتیب پرونده کلاهبرداری میلیاردی دیگری توسط یک صرافی رمزارز باز شد.

اکسننس یکی از صرافی‌های رمزارز ایرانی بود که در حال حاضر سایت آن از دسترس کاربران خارج شده و کسی جوابگوی کاربران این سایت نیست. تاکنون چندین نفر از کاربران این صرافی رمزارز با طرح شکایتی خواستار رسیدگی به وضعیت پول‌های خود شده اند.

در حال حاضر سایت اینترنتی این صرافی از دسترس خارج شده و کاربران نمی‌توانند وارد حساب‌های کاربری خود شوند.

یکی از کاربران صرافی اکسننس گفت: پس از چند ماه عضویت در پلتفرم اکسننس که با درگاه پرداخت معتبر کار می‌کند، به دلیل نیاز از چند صد میلیون موجودی خود ۲۰ میلیون تومان را فروختم، اما هرچه از پشتیبان‌های سایت صرافی اکسننس پیگیری کردم این ۲۰ میلیون تومان به حسابم واریز نشد.

این فرد گفت : پس از پیگیری از پشتیبان، این فرد با آرامش عذرخواهی و اعلام کرد که صبور باشید و مشکلی در درگاه پرداخت به وجود آمده که به زودی حل خواهد شد و پول در آینده به حسابتان واریز می‌شود.

این کاربر صرافی رمزارز اکسننس گفت: بنده مشکوک شدم و پس از اینکه چندین بار با صرافی تماس گرفتم، ولی کسی پاسخگو نبود، به آدرسی که در سایت بود مراجعه کردم. آدرس دفتر این صرافی در سایت میدان نوبنیاد ذکر شده بود، اما پس از مراجعه متوجه شدم که هیچ اثری از آنها نیست.

این فرد گفت : با پیگیری‌های فراوان موفق به تماس با پشتیبان سایت شدم و این فرد قول داد که آدرس صرافی را در سایت به سرعت اصلاح می‌کند. این شد که تصمیم به شکایت گرفتم.

  • حساب صرافی رمزارز اکسننس مسدود شد

یکی دیگر از مالباختگان صرافی اکسننس در مورد شکایت از این صرافی گفت: پس از آنکه موفق به تماس با پشتیبانی صرافی اکسننس نشدم به دفتر دادستانی مراجعه و شکایتی تنظیم کردم. بدین ترتیب پرونده به جریان افتاد و دستور توقیف حساب این صرافی ازسوی دادستانی داده شد.

این فرد گفت : حساب این صرافی رمزارز به نام شرکت سهامی خاص تجارت الکترونیک ارسباران بود که مدارک ثبتی آن اعلام شد. پس از پیگیری فراوان روز دوشنبه پلیس فتا حساب اعلامی را که به نام شرکت ارسباران بود مسدود کرد.

صد‌ها مالباخته این صرافی رمزارز امیدوارند که مالک این صرافی دستگیر و سرمایه‌های آنها عودت داده شود. اکنون سئوال اساسی این است که شرکتی بدون مجوز از درگاه اینترنتی که زیر نظر بانک مرکزی و شاپرک است بتواند کلاهبرداری کند؟ این شرکت درگاه پرداخت داشته و مسئولان اعطاکننده درگاه پرداخت باید پاسخگوی مالباختگان باشند.

این اتفاقی است که در گذشته برای برخی دیگر از مشتریان صرافی‌های ارز دیجیتال نیز افتاده است.

پاسخ دادن