کمبود قطعات های‌تک، عامل اصلی تجاری نشدن خودروها

کمبود قطعات های‌تک و الکترونیکی، همچنین عناصر و موادی که در کشور تولید نمی‌شوند، عامل اصلی کسری قطعات خودروسازان و تجاری نشدن خودروهاست.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، مازیار بیگلو دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در این باره گفت: تعداد بسیار زیادی از این قطعات با وجود خریداری شدن، اما همچنان در گمرکات کشور باقی مانده است. از جمله این مواد و عناصر که در داخل تولید نمی‌شوند می‌توان به پالادیوم و رودیوم اشاره کرد که برای تولید کاتالیست خودروها استفاده می‌شود. وی، بزرگ‎ترین مشکل قطعه‌سازان را تامین نشدن کافی ارز در کوتاه‌مدت برشمرد و خواستار تسهیل در آن از سوی بانک مرکزی شد. همچنین به وجود موانع قانونی نظیر کد رهگیری و تخصیص ارز اشاره کرد که ترخیص بار را با مشکل مواجه کرده است.

این مقام صنفی در ادامه با اشاره به جلسه اخیر قطعه‌سازان با رئیس هیات عامل ایدرو افزود: امسال همه مسئولان به دنبال تحقق «جهش تولید» و افزایش تیراژ تولید در خودروسازی‌ها هستند که سازوکارهای اجرایی آن از حدود یک ماه قبل از سوی ایران‌خودرو و سایپا به همت قطعه‌سازان آغاز شده است. وی تاکیدکرد: تحقق این مهم نیازمند تامین نقدینگی و رفع کمبود سرمایه در گردش قطعه‌سازان است که مقرر شده از محل تسهیلات بانکی و همچنین طرح «گام» تامین شود.

اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) یک ابزار بازار محور و با قابلیت نقل و انتقال در بازارهای پول و سرمایه است که تسهیلات جدید را برای تامین مالی بدون تورم بنگاه‌های تولیدی فراهم می‌کند. به اتکای این اوراق، تولیدکنندگان بر مبنای فاکتور خرید مواد اولیه و واسط از بانک عامل، درخواست انتشار و تضمین گواهی اعتبار مولد در سررسید کرده و به بنگاه فروشنده مواد اولیه تحویل می‌دهند. دارنده این اوراق می‌تواند گواهی را تا زمان سررسید نزد خود نگه دارد یا به فروشنده مواد اولیه بدهد. اکنون از حدود یک‌هزار و ۲۰۰ قطعه‌ساز رسمی فعال در رده‌های ۱، ۲ و ۳ با جمعیت حدود ۵۵۰ هزار نفری، نزدیک به ۴۰۰ واحد تعطیل و ۳۰۰ واحد نیمه‌تعطیل شده‌اند.

پاسخ دادن