کمبود ۴هزار مگاوات برق

مصرف برق خانگی تهرانی ها
اقتصاد برتر

در حالی که قرار بود از اول خرداد ماه امسال با اعمال تعرفه‌های جدید برق برای پرمصرف‌ها از روند رو به رشد مصرف برق جلوگیری شود، آمار مصرف برق در شهرهای بزرگ نشان می‌دهد که رشد ۱۶ درصدی تعرفه‌های برق پرمصرف‌ها نیز کارساز نبوده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۵ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، شرایط میزان مصرب برق چند شهر بزرگ به مرز هشدار رسیده و وزیر نیرو با بیان اینکه با کمبود ۴هزار مگاواتی برق مواجه هستیم از احتمال خاموشی خبر داده است.

از اویل خرداد ماه امسال و بر اساس مصوبه دولت، مقرر شد تا تعرفه برق پرمصرف‌ها ۱۶ درصد افزایش یابد تا به گونه‌ای این اقدام بتواند از روند رو به رشد مصرف برق در تابستان جلوگیری کند. در حال حاضر ۱۰ درصد مشترکان کشور جزء پرمصرف‌ها محسوب می‌شوند. یعنی یک درصد از مشترکان برق که در بالاترین رده مصرفی قرار دارند، به اندازه ۱۰ درصد مشترکان کم مصرف کشور برق مصرف می‌کنند.

این وضعیت نشان می‌دهد که با گذشت یک ماه از اجرای تعرفه‌های جدید که با هدف کاهش مصرف برق پرمصرف‌ها بوده است نتوانسته موفق عمل کند.هر چند این روزها بیشترین مصرف برق مربوط به وسایل سرمایشی است.

*سهم ۴۰ درصدی وسایل سرمایشی از مجموع برق مصرفی

محمد حسن متولی زاده مدیر عامل توانیر درباره سهم وسایل سرمایشی از مجموع برق مصرفی کشور در تابستان گفت: در این فصل حدود ۲۲ هزار مگاوات یا معادل ۴۰ درصد از مصرف برق کشور، به وسایل سرمایشی اختصاص دارد.

متولی زاده در مورد راهکار‌های مشترکان برای قرارنگرفتن در گروه پرمصرف‌ها گفت: با توجه به اینکه در تابستان وسایل سرمایشی بیشترین میزان مصرف برق را به خود اختصاص می‌دهند، مشترکان در صورت توجه و دقت در چگونگی استفاده از وسایل سرمایشی، می‌توانند به میزان زیادی از مصرف برق خود را کاهش دهند.

حال به نظر می‌رسد که طرح جدید دولت برای مجبور کردن پرمصرف‌ها برای رساندن مصرف خود به میزان کم مصرف‌ها موفق نبوده است، چرا که ظاهرا این ۱۶ درصد رشد تعرفه به اندازه‌ای کارساز نبوده است و دولت چاره ای جز پلکانی کردن تعرفه‌های برق برای پرمصرف‌ها ندارد.

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق نیز با احتمال افزایش مصرف به بیش از ۵۶ هزار مگاوات در هفته جاری گفت: روز گذشته مصرف برق از مرز ۵۵ هزار مگاوات فراتر رفت و گزارش‌های هواشناسی نشان از افزایش دمای هوا تا پایان هفته دارد.

سخنگوی صنعت برق با درخواست از مشترکان برای همراهی با مجموعه صنعت برق گفت: از همه هم وطنان درخواست می‌کنیم که در ساعات ۱۲ تا ۱۶ برای کاهش مصرف خود اقدام کنند.

*شرط نداشتن خاموشی

در این پیوند وزیر نیرو با اشاره به اینکه در تابستان سال جاری ۴ هزار مگاوات برق کمبود وجود دارد،‌گفت: تابستان سال ۹۸ را در صورتی می‌توانیم بدون خاموشی سپری کنیم که به همان عادات پرمصرف قبلی بازنگردیم.

رضا اردکانیان با اشاره به اینکه همه‌ساله بین ۵ تا ۷ درصد رشد مصرف انرژی داریم که اگر این رشد سبب رونق تولید و توسعه صنعت می‌شد موجه و قابل قبول بود،‌گفت: پیش‌بینی می‌شود در تابستان امسال ۴ هزار مگاوات کمبود انرژی داشته باشیم پس برای اینکه دچار خاموشی نشویم، و تابستان سال جاری را بدون خاموشی سپری کنیم، نباید به همان عادات پرمصرف قبلی برگردیم. یعنی اگر رشد مصرف نسبت به تابستان سال گذشته ۲٫۵ درصد بیشتر نباشد امیدواری زیادی داریم که تابستان با آسایش سپری شود.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: گرما زودتر شروع شده و فراگیر است و این موضوع تأثیر خود را روی پیک مصرف نشان می‌دهد چرا که به ازای یک درجه افزایش دما اوج مصرف به حدود ۱۳۹۰ مگاوات افزایش پیدا می‌کند.

*خروج بعضی صنایع از مدار مصرف

وی با تأکید بر اینکه کم کردن یک درجه دمای دستگاه سرمایشی اثر خود را بر روی خط تولید یک واحد نیروگاهی می‌گذارد،‌ گفت: تمهیدات لازم و خوبی برای مقابله با خاموشی در تابستان به کار گرفته خواهد شد که در این راستا با صنایع صحبت شده و قراردادهایی هم امضاء شده و تقاضا شده که برخی واحدها در ساعات اوج کار از مدار تولید خارج شوند و با مولدهای خود اقدام به تأمین برق خود کنند.

وی خاطرنشان کرد: پس اینکه افزایش ۴ هزار مگاوات مصرف برق ممکن است به دلیل نوعی خاطرجمعی از اینکه مشکل تأمین انرژی نداریم به وجود بیاید باید ما را آگاه کند که باید همواره در بهینه‌سازی مصرف توجه داشته باشیم پس در واقع اینکه دوباره به عادات قبلی برگردیم، می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

* کمبود برق تابستان به ۴ هزار مگاوات کاهش یافت

به گفته وی، به دلیل کمبود بارش‌ها برای تابستان ۹۸ حدود ۸ هزار مگاوات کمبود تولید پیش‌بینی کردیم که بارش‌های اخیر موجب شد این کمبود به ۴ هزار مگاوات کاهش یابد.

وی تأکید کرد: از مرداد ماه سال گذشته برای تابستان امسال برنامه‌ریزی شده است و اساس را بر این گذاشتیم که شرایط آبی سال ۹۷ ـ ۹۸ مانند سال ۹۷ـ ۹۶ باشد.

وزیر نیرو همچنین از اجرای طرح تعادل‌بخشی صنایع آ‌ب‌بر و منابع آب زیرزمینی خبر داد و گفت:‌ این طرح مصوب در حال اجرا و جزء برنامه‌های جاری وزارت نیرو است.بخش عمده‌ای از مصرف آب در بخش کشاورزی صورت می‌گیرد پس به هر میزان که وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی بتوانند با یکدیگر مسأله مشترک تعریف کنند به نفع مردم خواهد بود.

اردکانیان گفت: در شرایطی که اقلیم کشور خشک و نیمه خشک است می‌خواهیم دمای محیط بسته را روی ۱۷ تا ۱۸ درجه نگه داریم که این نشان می‌دهد ما بد مصرف هستیم و اگر در این مورد چاره‌ای نیندیشیم گرفتار خواهیم شد.

*راهکارهای کاهش مصرف برق

رجبی مشهدی در مورد راهکارهای کاهش مصرف برق نیز اظهار داشت: از جمله راهکارهای ساده می‌توان بهره گیری از نور طبیعی روز، استفاده از سرعت کند کولرها آبی و تنظیم کولرهای گازی روی ۲۵ درجه اشاره کرد که تاثیربسزایی در کاهش مصرف در ساعات اوج بار خواهد داشت.

به نظر می‌رسد روزهای آینده با توجه به افزایش دما و کمبود انرژی که به گفته وزیر نیرو در حدود ۴ هزار مگاوات است، احتمال خاموشی وجود داشته، پس بنابراین مردم ناگزیر هستند تا مصرف بهینه برق را در سرلوحه کار خود قرار دهند.

رضا اردکانیان وزیر نیرو امروز در حاشیه همایش سازگاری با کم آبی با اشاره به اینکه در تابستان سال جاری ۴ هزار مگاوات برق کمبود وجود دارد،‌گفت: تابستان سال ۹۸ را در صورتی می‌توانیم بدون خاموشی سپری کنیم که به همان عادات پرمصرف قبلی بازنگردیم. یعنی اگر رشد مصرف نسبت به تابستان سال گذشته ۲٫۵ درصد بیشتر نباشد امیدواری زیادی داریم که تابستان با آسایش سپری شود.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: گرما زودتر شروع شده و فراگیر است و این موضوع تأثیر خود را روی پیک مصرف نشان می‌دهد، چرا که به ازای یک درجه افزایش دما اوج مصرف به حدود ۱۳۹۰ مگاوات افزایش پیدا می‌کند.

مشترکان با عدم استفاده همزمان از وسایل برقی پرمصرف مانند اتو،جارو برقی،ماشین ظرفشویی و لباسشویی در ساعت‌های مذکور و یا انتقال آن به ساعت‌های پایانی شب یا اوایل صبح، می‌توانند در کاهش مصرف برق نقش به سزایی داشته باشند.

پاسخ دادن