کمک مالی گروه ۷ به بودجه واکسن سازمان ملل

رهبران کشورهای عضو گروه هفت، میلیاردها دلار کمک به بودجه برنامه جهانی واکسن سازمان ملل را تعهد کردند.

تهران – اقتصاد برتر – یکم اسفند ۹۹

اجلاس گروه ۷ که امسال به صورت مجازی و به میزبانی انگلیس برگزار شد، متعهد شد کمک مالی بزرگی به کواکس آنجام دهد. اعضای گروه ۷ که شامل کشورهای با اقتصاد بزرگ می‌شود، با هدف ایمن‌سازی جهان در برابر ویروس کرونا متعهد به این کمک‌های مالی هنگفت به کواکس شدند. در بیانیه‌ای که پس از برگزاری مجازی نشست امروز (۱۹ فوریه/۱ اسفند) “جی ۷” منتشر شد، آمده است که در مجموع هفت کشور وعده کمک حدود هفت و نیم میلیارد دلار برای تهیه واکسن برای کشورهای در حال توسعه و فقیرتر را دادند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در این نشست گفت تنها زمانی این همه‌گیری تسخیر خواهد شد که تمام افراد روی زمین واکسینه شوند. بوریس جانسون، نخست‌وزیر خواستار طرحی برای احیای اقتصاد جهانی از نابسامانی‌های ناشی از همه‌گیری کرونا شد. پیش تر اعلام شده بود، انگلیس بخش زیادی از واکسن مازاد خود را به کشورهای فقیرتر اهدا می‌کند.

این کشور بیش از ۴۰۰ میلیون دوز از انواع مختلف واکسن سفارش داده است که پس از واکسینه شدن تمام بزرگسالان، میزان زیادی از آن باقی می‌ماند.

درباره اینکه چه زمانی و چه مقدار از این واکسن مازاد به کشورهای دیگر فرستاده شود، در اواخر سال جاری میلادی تصمیم گرفته خواهد شد. این تصمیم به زنجیره تولیدکنندگان واکسن و همچنین به نیاز تطبیق دوزهای تقویت‌کننده اضافی در پاییز امسال بستگی دارد. اما یک منبع دولتی می‌گوید که بیش از نیمی از واکسنی که بریتانیا در اختیار خواهد داشت به کشورهای دیگر کمک خواهد شد. حدود ۱۷ میلیون نفر تاکنون در انگلیس دوز اول یکی از انواع تایید شده واکسن را دریافت کرده‌اند. گروه۷ یا G7 سازمانی متشکل از ۷ اقتصاد بزرگ و پیشرفته جهانی است.  کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و آمریکا اعضای این گروه هستند.

پاسخ دادن