کمک مهاجرتی شش میلیارد یورویی اروپا به ترکیه

ترکیه با دریافت شش میلیارد یورو از اتحادیه اروپا، متعهد شد، پناهجویان سوری را در خاک خود اسکان دهد و مانع مهاجرت غیر قانونی آنها به اروپا شود.

تهران – اقتصاد برتر –  ۵ دی ۹۹

 اتحادیه اروپا کمک ۶ میلیارد یورویی ترکیه در جهت مقابله با مهاجرت غیرقانونی و تامین زیرساخت‌های لازم برای پناهجویان مقیم این کشور را طبق قرار قبلی پرداخت کرد. این کمک بخشی از پیمان سال ۲۰۱۶ میان ترکیه و اتحادیه اروپا برای مبارزه با عبور سالانه صدها هزار پناهجو از این کشور به سوی اروپاست. بیش از یک میلیون پناهجو در سال ۲۰۱۵ با عبور از ترکیه و یونان وارد اروپا شدند. میزان کم سابقه حضور پناهجویان در اروپا، مقامات اتحادیه را بسیار نگران کرد. در پی همین نگرانی‌ها توافق بین ترکیه و اتحادیه اروپا امضا شد. طبق این پیمان ترکیه پذیرفت تا بیش از ۳.۶ میلیون پناهجو عمدتا سوری را در خاک خود اسکان دهد و تا حد امکان مانع ورود آنها به کشورهای اروپایی شود. اتحادیه اروپا نیز در مقابل متعهد شد تا ۶ میلیارد یورو به ترکیه کمک مالی کند. البته این کمک تنها به پروژه‌هایی اختصاص می‌یابد که در آن زیرساخت‌های مورد نیاز پناهجویان فراهم می‌شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بارها اتحادیه اروپا را به عدم پای بندی به وعده‌ها و تعهداتش در ارتباط با این پیمان متهم کرده است. رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید که تا کنون دولت این کشور بیش از ۴۰ میلیارد دلار برای پناهجویان اسکان یافته در این کشور هزینه کرده است. کمک‌های اتحادیه اروپا در فضای پرتنش بین این نهاد و ترکیه صورت می‌گیرد. در آخرین نشست رهبران ۲۷ کشورعضو اتحادیه اروپا، قرار شد تا تحریم‌هایی علیه ترکیه وضع شود. تحریم‌هایی که نشانه اعتراض اتحادیه اروپا به ادامه استخراج و اکتشاف انرژی‌های فسیلی در منطقه مورد مناقشه با قبرس در دریای مدیترانه است.

پاسخ دادن