کمیسیون بورس آمریکا مانع رشد بیت کوین

تلاش طولانی مدت شرکت مدیریت دارایی ون‌اک (VanEck) برای راه‌اندازی یک صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) بیت ‌کوین شکست خورد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۲ آبان ۱۴۰۰

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) با تکرار نگرانی‌ها در مورد تقلب و دستکاری در بازار، به ETF اسپات بیت کوین یک «نه» قاطعانه گفته است.

بر اساس اسناد منتشرشده، کمیسیون SEC پیشنهاد تغییر قانون از سوی صرافی Cboe BZX برای لیست کردن و معامله سهام صندوق بیت کوین ون‌اک را رد کرده است. به گفته این نهاد تنظیم‌کننده، هرگونه تغییر قانون که به نفع تأیید شدن ETFها باشد، برای جلوگیری از شیوه‌های تقلبی و فریبکارانه و دستکاری در بازار و همچنین، حفاظت از سرمایه‌گذاران و منافع عمومی، طراحی نشده است.

در حالی که بسیاری از سرمایه‌گذاران امیدوار بودند تصویب یک ETF اسپات بیت کوین قیمت این ارز دیجیتال را به سطح قیمتی ۱۰۰ هزار دلار برساند، برخی دیگر از جمله اریک بالچوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ارشد بلومبرگ، شانس تأیید این صندوق از سوی کمیسیون SEC را کمتر از ۱ درصد پیش‌بینی کرده بودند.

داده‌های بازار نشان می‌دهند که رد کردن درخواست شرکت ون‌اک تأثیر منفی بر قیمت بیت کوین داشته و باعث شده است که قیمت این دارایی برای مدت کوتاهی به کانال ۶۲ هزار دلار سقوط کند. در زمان انتشار این خبر، بیت کوین توانسته کمی از ضررهای خود را جبران کند و در حال حاضر، در محدوده ۶۳،۸۸۰ دلار معامله می‌شود.

با این حال، قیمت ارز دیجیتال برتر جهان در مقایسه با اوج تاریخی ۶۹ هزار دلاری خود در ۱۰ نوامبر، حدود ۷٫۲۴ درصد افت کرده است.

حتی با وجود واکنش منفی بیت کوین به رد صندوق ETF اسپات ون‌اک، معامله‌گران باتجربه‌تر از جمله مایکل ون ده پوپه (Michaël van de Poppe) معتقدند که این اصلاح قیمتی می‌تواند فرصت خوبی برای خرید در کف باشد.

اگرچه رد صندوق ETF اسپات بیت کوین ممکن است ضربه‌ای بزرگ به بسیاری از سرمایه‌گذاران تلقی شود، با این حال کمیسیون SEC قبلاً ETFهای مرتبط با قراردادهای آتی بیت کوین را تأیید کرده است. در ماه اکتبر، صندوق ETF استراتژی بیت کوین شرکت مدیریت دارایی دیجیتال والکری (Valkyrie) با نماد BTF و صندوق ETF استراتژی بیت کوین شرکت پروشیرز (ProShare) با نماد BITO در بورس‌های ایالات متحده عرضه شدند که این موضوع، منجر به افزایش قابل‌توجه قیمت بیت کوین شده بود.

پاسخ دادن