کنکور دکتری لغو نمی‌شود

کنکور دکتری لغو نمی‌شود

 «کنکور به تعویق می افتد»، «کرونا بلای جان داوطلبان» و «نمی توان کنکور برگزار نکرد»، همه این ها همچون شمشیری بر سر داوطلبان آزمون ها در سایه کرونا ایستاده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۷ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، آنچه کنکورهای امسال را به ویژه کنکور سراسری ۹۹ را به مسئله ای بغرنج بدل کرده است عدم هماهنگی و توافق مسئولان در اعلام یک شرایط مشخص و روشن است. مسئولان و نمایندگان مجلس در این زمینه هر روز با یک اظهارنظر شرایط را برای داوطلبان سخت تر می کنند.

این در حالی است که گفته شده یکی از مواردی که میزان ابتلا به کروناویروس را تشدید می کند ضعف سیستم ایمنی بدن است و استرس اولین دشمن تضعیف سیستم ایمنی بدن است. اظهارنظرهای روزانه مسئولان، نمایندگان مجلس و حتی مدیرانی که کمترین ارتباط را با کنکور دارند، هشتگ سازی در شبکه های اجتماعی مختلف، پست گذاشتن در شبکه های اجتماعی مورد نظر جوانان داوطلب کنکور، هیجان های کاذب برای تعویق یا تغییر زمان مجدد، همگی ایجاد کننده استرس برای داوطلبان است. آنهم در شرایطی که کنکور به خودی خود استرس زا است و در شرایط کرونا فشار بیشتری را بر داوطلب تحمیل می کند.

خبرنگار اقتصادبرتر با توجه به  نگرانی داوطلبان و خانواده ها و  هشتگ گذاری در فضای مجازی و نگرانی از برگزاری کنکور در شرایط کرونایی و قرمز شهرها  مثل  #یکصداهستیم_تعویق_کل_کنکورها و یا   #دکتری_موش_آزمایشگاهی_نیست  و #سلامت_دانشجو با وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تماس گرفت و جوابیه این وزارتخانه به شرح زیر می باشد:

 روابط عمومی وزارت بهداشت درباره تنویر افکار عمومی و پاسخ به سوالات بیشمار شرکت کنندگان در آزمون دکتری که در تاریخ ۹ مرداد برگزار می شود چنین پاسخ داد:

 در پاسخ به روزنامه اقتصاد برتر:[۲:۰۶ PM, 7/28/2020]

سوال: برگزاری کنکور دکتری

پاسخ: تمام تمهیدات بهداشتی و فاصله گذاری‌ها با همکاری سازمان سنجش در نظر گرفته شده است. نظارت بر اجرای پروتکل‌ها و فاصله گذاری‌ها انجام می‌شود و اگر این موارد رعایت نشده باشد، تجدید نظر می‌شود. در زمینه اجرای پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری‌ها و استفاده از ماسک برای برگزاری آزمون‌ها تعارف نداریم. زیرا سلامت داوطلبان مطرح است.
اولویت اول وزارت بهداشت، سلامت مردم است، اما در عین حال باید به موارد دیگر مثل برگزاری آزمون‌ها و شرایط روانی داوطلب هم توجه داشته باشیم.

بار روانی تعویق کنکورها بر داوطلبان بسیار زیاد است و از طرفی در شهریور یا پاییز ممکن است با شرایط بدتری از نظر شیوع ویروس کرونا مواجه باشیم و امکان برگزاری آزمون به هیچ عنوان وجود نداشته باشد.

در حال حاضر می‌توان با رعایت فاصله گذاری‌ها و استفاده از ماسک، این آزمون‌ها را برگزار کرد و باید از موقعیت فعلی استفاده کرد.
هرچند نظرات مختلفی در زمینه برگزاری آزمون‌ها مطرح است و باید با توجه به شرایط و موقعیت تصمیم‌گیری کرد.
در حال حاضر برگزاری آزمون دکتری و کارشناسی ارشد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری‌ها و استفاده از ماسک و دقت در ورود و خروج‌ها قطعی است.

داوطلبان حتما باید ماسک به همراه داشته باشند و همچنین لازم است همه موارد اعلام شده بهداشتی را جهت حفظ سلامت خود، سایر داوطلبان و خانواده‌ها رعایت کنند.
همه داوطلبان این آزمون باید از امروز (سه شنبه ۷ مرداد) به سامانه خود ارزیابی بیماری کرونا به آدرس salamat.gov.ir مراجعه کرده و فرم خوداظهاری را پر کنند و پرینت گواهی سلامت صادر شده را در روز برگزاری آزمون به حوزه امتحانی تحویل دهند.


*افسانه صدیقی

پاسخ دادن