کولاک برف در راه آسمان چند استان کشور

مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از برقرای جو پایدار در کشور طی امروز و فردا خبر داد و گفت: در روز جمعه بارش‌ها در سواحل دریای خزر تشدید می‌شود و در ارتفاعات تعدادی از استان‌ها بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۹ آذر ۹۶

احد وظیفه گفت : از بعدازظهر روز پنجشنبه با نفوذ جریان‌های شمالی بر مقدار بارش‌ها در سواحل غربی خزر افزوده می‌شود. فردا در غرب خلیج فارس نیز رشد ابر و بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: روز جمعه با تقویت جریان‌های شمالی و گذر موج تراز میانی، بارش‌ها در سواحل دریای خزر به ویژه مناطق میانی و شرق آن تشدید می‌شود و در ارتفاعات البرز، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی و مناطقی از اردبیل بارش برف و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

به گفته وظیفه، از جمعه تا شنبه گستره منطقه بارش به تدریج نوار شمال شرق کشور شامل خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی را در بر خواهد گرفت. در این مدت به تدریج کاهش دما در نیمه شمالی و شرق کشور قابل توجه خواهد بود و از بعدازظهر پنجشنبه تا جمعه دمای هوا در نوار شمالی کشور (استان‌های گلستان، مازندران و گیلان) ۲ تا ۸ درجه کاهش یافته و کمینه دما در مناطق جلگه‌ای به ۱ تا ۳ درجه سلسیوس در روزهای شنبه و یکشنبه خواهد رسید.

این کارشناس سازمان هواشناسی اظهار کرد: در شمال شرق کشور و در خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی از اواخر وقت جمعه دمای هوا بین ۶ تا ۱۰ درجه کاهش یافته و انتظار می‌رود کمینه دما طی روز شنبه تا دوشنبه صبح در این مناطق به منفی ۳ تا منفی ۶ درجه سلسیوس برسد.

وی وضعیت جوی استان‌های متاثر از این سامانه را پیش بینی کرد و گفت: در روز جمعه (۱۰ آذرماه)؛ بارش باران در مناطق جلگه‌ای گیلان، مازندران و گلستان و بارش برف در دامنه‌های شمالی ارتفاعات البرز رخ خواهد داد. همچنین در ارتفاعات شمالی استان‌های البرز، تهران، سمنان و از اواخر جمعه در خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی و کولاک برف به سبب وزش باد و بارش برف در جاده‌های کوهستانی خراسان شمالی و شمال سمنان و جاده‌های کوهستانی البرز پیش‌بینی می‌شود.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی تاکید کرد: افت دما و کولاک برف در جاده‌های کوهستانی مهم‌ترین تاثیر این سامانه شمالی خواهد بود و از اواخر پنجشنبه تا روز شنبه برای تردد در جاده‌های کوهستانی البرز و شمال شرق کشور در مناطق یاد شده به همراه داشتن زنجیر چرخ و وسایل زمستانی توصیه می‌شود.

وظیفه افزود: خلیج فارس طی سه روز آینده و دریای خزر روز جمعه مواج پیش‌بینی می‌شود.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی در مورد شرایط جوی تهران طی دو روز آینده گفت: آسمان تهران (پنجشنبه ۹ آذرماه)؛ صاف، همراه با غبار صبحگاهی، در بعدازظهر وزش باد خواهد بود که بیشترین و کمترین دمای آن بین ۱۵ و ۳ درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی می‌شود. همچنین تهران در روز جمعه (۱۰ آذرماه) کمی ابری، همراه با وزش باد با بیشینه و کمینه دمای ۱۳ و ۳ درجه سانتیگراد خواهد بود.

*ایسنا

پاسخ دادن