کولاک زمستانی شاخص بورس با ثبت دو رکورد جدید

بازارسهام در اولین روز کاری زمستان با ثبت دو رکورد جدید خبر ساز شد و با پرواز ۱۳۰۷ واحدی و ثبت رقم ۹۶ هزار و ۸۱۶ واحدی کولاکی دیگر به راه انداخت.

تهران – اقتصاد برتر – ۲ دی ۹۶

در برابر توقف روند صعودی بازارهای ارز و سکه ، سیر صعودی سهام شرکت ها در بورس و فرابورس با شدت و حدت بیشتری ادامه یافت و طی اولین روز کاری زمستان ، شاخص با ثبت رکوردی تازه به بیشترین رقم در عمر ۲۷ ساله خود در دوران بعد از انقلاب رسید.

براساس این گزارش،درحالی بازارهای جهانی آخرین روزهای کاری سال ۲۰۱۷ را سپری کرده اند که افزایش قیمت محصولات فلزی، معدنی ، نفت و… در کنار اثر رشد نرخ دلار در سودآوری شرکت های صادرات محور و ارز آور و پیش بینی بهبود شرایط بازار سرمایه در ماه های آتی و همچنین اثر احتمالی افزایش قیمت بنزین ، منجر شد تا امروز شاخص بورس با پرواز ۱۳۰۷ واحدی نه تنها رکورد روزانه بیشترین جهش دو سال اخیر را بشکند بلکه بعد از اولین فتح کانال ۹۰ هزار واحدی در ۴ آذر ، به آسانی فاتح کانال ۹۶ هزار واحدی هم شود.

در این کولاک زمستانی شاخص، شرکت های فولادمبارکه ، ملی مس و پتروشیمی با اثر ۲۰۰ ، ۱۷۵ و ۱۳۵ واحدی و سپس شرکت های گل گهر ، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، پالایشگاه بندرعباس و چادرملو با نقش مثبت ۹۸ ، ۷۲ ، ۶۵ و ۶۲ واحدی ، زمینه ساز شدند تا دماسنج بازار در عدد ۹۶ هزار و ۸۱۶ واحد جا خوش کند.

با این رویداد، ارزش روز بازار سهام شرکت های بورسی نیز از برای اولین بار از مرز ۳۸۷ هزار میلیارد تومان عبور کرد.

ارزش معاملات نیز با ارقام قابل قبولی نسبت به پرواز ۱۳۰۷ واحدی شاخص همراه بود و طی آن بیش از یک میلیارد و ۱۷۶ میلیون سهم به ارزش ۳۰۶ میلیارد تومان داد و ستد شد.

در این میان همچنان تعداد فعالان خوش بین به آینده بازار سهام زیاد بوده و برخی کارشناسان معتقدند روند صعودی همراه با برخی نوسان های عادی شاخص در روزهای آینده تکرار خواهد شد اما گروهی دیگر با توجه به اوج گرفتن قیمت های جهانی محصولات و تعطیلی چند روزه بازارها، بر این باورند که باید منتظر سیر نزولی قیمت ها و شاخص بورس بود.

شاخص در چند قدمی ۶رقمی‌شدن

شاخص امروز با پرواز ۱۳۰۷ واحد و رسیدن به عدد۹۶۸۱۶، خود را آماده صعود به قله ۶رقمی شدن کرد.در معاملات امروز بازار بورس ۱میلیارد و۱۷۶میلیون برگه سهم به ارزش بیش از ۳هزار میلیارد ریال دادوستد شد.

در این بین شاخص کل هم وزن نیز با ۸۳ واحد افزایش به عدد۱۷۹۷۲ رسید.در معاملات امروز تالار شیشه ای گروه محصولات شیمیایی ، فلزات اساسی و کانه های فلزی بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. همانطور که انتظار می رفت باتوجه به نزدیکی تعطیلات سال نو میلادی و تعطیلی کارخانجات، بازارهای جهانی با افزایش تقاضا و رشد قیمتی در گروه فلزات و محصولات پالایشگاهی روبرو شدند در نتیجه دور از انتظار نبود که در ایران هم امروز اقبال بازار به سمت این گروه ها باشد.

از سویی دیگر گروه انبوه سازی و محصولات غذایی و دارویی بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص اعمال کردند.در گروه دارویی، که باافزایش نرخ ارز شرکت ها دچار کاهش شدید حاشیه سود و درنتیجه عدم پوشش مناسب جهت گزارش دهی می باشند ، کماکان با روند نزولی و افت قیمت دست و پنجه نرم می کنند.

در اولین روز زمستانی بازار اوراق بهادار شاهد افزایش چشمگیر تقاضا در نماد فولاد، فملی و کگل بودیم. افزایش قیمت های جهانی فولاد و کاهش عرضه از سوی چین جو مثبتی را بر گروه فلزات حاکم کرده بود.همچنین امروز با بازگشایی نماد شخارک و معامله این سهم در ناحیه ۲هزار تومان بیشتر توجهات معامله گران به این سمت سوق داده شد.

اما همچنان اعمال تعرفه های سنگین و به نوعی ادامه تحریم صادرات سیمان ایران به عراق به بهانه ضعف کیفیت، اکثر نمادهای گروه سیمانی در بازه منفی معامله شدند. در این گروه سکرد و سخوز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص برجای گذاشتند.

*بورس پرس

پاسخ دادن