کوپن الکترونیکی چیست؟

کالا کارت یا کوپن الکترونیکی کارتی اسـت کـه نقش همان کوپ یا کالابرگ در دهه ۶۰ را بازی میکند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر ، کالا کارت یا کوپن الکترونیکی کارتی اسـت کـه نقش همان کوپ یا کالابرگ در دهه ۶۰ را بازی میکند. در طرحی کـه در دهه ‏‏۶۰ و هنگام جنگ پیاده میشد، بـه صورت متناوب و بر اساس یک زمانبدی، کوپن‌های کاغذی بـه خاواده‌ها بر اساس تعداد افراد ‏خانوار تعلق میگرفت. هر کالا، کوپن مخصوص بـه خودرا داشت. این کالا‌ها شامل بنزین، برنج، روغن، قند، شکر، صابون، ‏پودر شوینده، پنیر، تن ماهی، گوشت، مرغ، تخم‌مرغ و … بود.

افراد می‌توانستند با کوپن، سهمیه مربوط بـه خودرا از فروشگاه ‏هایی کـه کالا‌های مذکور را از دولت گرفته بودند، دریافت کنند. ‏ اکنون نیز کوپن الکترونیکی تقریباً همان نقش را ایفا خواهد کرد. با این تفاوت کـه «کاغذ» از این میان حذف شده اسـت. این گونه کـه ‏از گفته‌های مقام‌های مسئول از جمله معاون وزیر تعاون برمی آید، دراین طرح، کوپن‌های الکترونیک سالی سه تا چهار بار ‏شارژ خواهند شد.

کوپن الکترونیکی چیست؟ کارت کالا چه زمانی توزیع می شود؟

چگونه کارت کالا بگیریم

چند نفر کوپن الکترونیکی می‌گیرند؟
بـه گفته مقام‌های وزارت تعاون، قرار اسـت دهک‌های پایینتر جامعه این کوپن‌های الکترونیکی را دریافت کنند. بطور دقیق ‏تر، طرح کوپن الکترونیک، برای ۱۰ میلیون نفر اجرا می شود کـه تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند بنابر این گستره این ‏طرح بیش از این تعداد از اقشار جامعه نخواهد رفت. بـه عبارت دیگر حدود ۱۲درصد از مردم تحت پوشش این طرح خواهند بود.

کوپن الکترونیکی خوب است یا بد؟
درباره کوپن الکترونیکی نظرات متفاوتی در بین کارشناسان وجوددارد. از ویژگی‌های این طرح میتوان بـه عدم پرداخت ‏مستقیم پول بـه مردم اشاره کرد کـه بـه گفته وزارت تعاون، اتفاق مثبتی تلقی می شود. بـه گفته میدری، «اگر پول مستقیم بـه مردم ‏پرداخت شود، آثار مخربی دارد؛ چراکه همه ی متقاضی دریافت آن میشوند.» ‏ تعداد زیادی از کارشناسان و نیز نمایندگان مجلس بر تامین نیاز‌های اساسی و اولیه مردم تاکید دارند.

شاید از این نظر، کوپن ‏الکترونیکی مناسب باشد. اما برخی کارشناسان نیز معتقدند این اتفاق باعث افزایش تقاضا بین مردم خواهد شد. انچه مسلم اسـت ‏این کـه مسئولان کشور تاکید کرده اند این طرح، یک برنامه موقتی اسـت برای عبور از شرایط فعلی. نکته دیگر این کـه صرفا حدود ‏‏۱۲درصد مردم یعنی ۱۰ میلیون نفر مشمول این کوپن‌های الکترونیکی خواهند شد. ‏ضمن آنکه هنوز بطور دقیق مشخص نشده کوپن های الکترونیکی بـه چـه کالاهایی تعلق می گیرند.

تدوین طرح همه‌پرسی درباره ۴ موضوع در مجلس

این طرح در ۴ محور درباره fatf، هر ایرانی روزی یک لیتر بنزین، پرداخت یارانه نقدی ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان به جای دلار ۴۲۰۰ تومانی از بابت ۱۴ میلیارد دلار کالای اساسی و تعیین سقف ۷ میلیون تومان برای حقوق مدیران تدوین شده است.
نمایندگان مجلس قرار است پس از جمع‌آوری امضا برای این طرح، آن را تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس کنند.

*بزودی درباره کوپن الکترونیکی اخبار کاملی را برای شما خوانندگان محترم سایت اقتصادبرتر گردآوری خواهیم کرد.لطفا نظرات خو درا در این باره با ما درمیان بگذارید.

1 پیام

  1. الله شاهد است که حدود ۹ ماه است که رنگ و مزه گوشت قرمز را ندیده و نچشیده ام و نمی دانم گوشت قرمز کی و کجا و چگونه توزیع می شود و هر روز در یک فروشگاه زنجیره ای توزیع می شود و با تمام فروشگاه های زنجیره ای شهر تماس تلفنی برای زمان توزیع گرفته ام و هر یک گفته اند معلوم نیست! یقین دارم در توزیع گوشت رانت و بی عدالتی کامل صورت می گیرد. الان حداقل ۱۰۰۰ بار نوشته ام برای خانوارهای هدف شامل : خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، روستاییان، کارگران و کارمندان دولتی و خصوصی، نیروهای مسلح، اعضای انصاف و … دیگر خانوارهای نیازمند با ثبت نامی دوباره و دقیق کارت الکترونیک بنام سرپرست خانوار و به تعداد اعضای خانوار (افراد تحت تکفل) صادر شود و حداقل هر سه ماه یکبار شارژ شده و به آسانی به خرید کالاهای اساسی در فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی های مصرف شرکت ها و تعاونی های روستایی بپردازند و اجرای این امر به عدالت اقتصادی و اجتماعی بسیار نزدیک است. این طرح نه باعث ننگ است و نه باعث خجالت، شرایط سخت زمانه باعث ایجاد الزام اجرای این طرح شده است، افرادی که نیاز ندارند صادقانه از این ثبت نام خارج شوند و باعث بهره مندی دیگر خانوارهای نیازمند شوند.
    در ضمن این طرح در خود آمریکا و اروپا نیز اجرا شده است.
    مهرداد رجبی – دکترای انرژی

پاسخ دادن